eDevlet

KOSGEB Kadın Girişimcilere 1 Milyar Lira Destek Verdi

Kendi işinin kurmak isteyen kadınlara KOSGEB, 60 bin liraya kadar geri ödemesiz kredi vererek kadın girişimcileri destekliyor. Bu güne kadar kadın girişimcilere 1 milyar 5 milyon 363 bin 551 lira destek sağladı.

Dünyada olduğu gibi ülkemizdeki kadın girişmelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Bu sevindirici gelişmelerin yaşanmasında en büyük payı ise KOSGEB alıyor. Çünkü son 5 yıl içerisinde KOSGEB kadın girişimcilere yönelik sağladığı finansman desteklerin toplamı 1 milyon lirayı aşmış durumda. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı olarak faaliyetlerini sürdüren KOSGEB’in önümüzdeki dönemlerde de kadın girişimciler için girişimcilere desteklerini artırması bekleniyor.

Kadın girişimcilere yönelik yapılan finansman desteklerde pozitif ayrımcılık yapmayı tercih eden KOSGEB, verdiği tüm destekleri hız kesmeden devam etme kararı aldı. Geçtiğimiz 5 yıl içinde 1 milyar 5 milyon 363 bin 551 lira nakdi destek sağlayan kurum yine bu 5 yıl içinde 55 bin 46 kadın girişimcinin yanında oldu. KOSGEB’in sunduğu bu teşvikler ise hala devam ediyor.

KOSGEB’in Kadın Girişimcilere Verdiği Destekler

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt’un yapmış olduğu açıklamalarda şu bilgilere değindi. Uzkurt, konuşmasının başında özellikle kadın ve engelli girişimcilere yapacakları desteklerin artarak devam edeceği müjdesini verdi. Son 5 yıl içerisinde yaşanab bu gelişmelerden oldukça memnun olduğunu belirten Uzkurt. Desteklerin artırılması için yeni projelerin geleceğini de ifade etti. Kadınların KOSGEB kredi desteğinden eskiye oranla daha fazla faydalandıklarının altını çizen Başkan Uzkurt, girişimcilik ruhu taşıyan kadınların ve diğer kişilerin yaygınlaşması için kurum tarafından verilen eğitimlerin online olarak verilmeye başlandığını söyledi.

Örgün eğitimde çocuğu olan pek çok kadının katılamadığını ve bu nedenle de tüm kadınların kolayca eğitim alabilecekleri e-akademi sistemini devreye alındı. Böylelikle herkesin eşit eğitim hakkından yararlanmasının yolunun da açılmış olduğunu belirtti. E-akademi sistemiyle herkes zorlanmadan ve diledikleri yerden KOSGEB eğitimlerine kolayca katılabilecek. Böylece istihdama daha fazla kadın girişimcinin katılmasının da önü açılmış olacak.

KOSGEB Online Eğitime Geçti

KOSGEB son yıllarda online eğitime geçerek Girişimcilik Sertifikasını almak isteyen girişimcilere büyük kolaylık sağlıyor. İnternet ortamından verilen bu eğitimlere engelli vatandaşlarımız da büyük bir ilgi gösteriyor. Önümüzdeki dönemde bu iki kategorideki girişimcilere yeni destek paketlerinin de devre sokulacağını ve yeni iş imkanlarının sunulacağı yönündeki bilgilere konuşmasında yer verdi. Kadınların kendi gelirlerini elde ederek istidama kazandırılmasının önemine değinen Uzkurt, hem kadınlara hem de engellilere yönelik bu desteklerin 81 ili kapsayacak şekilde tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

KOSGEB kadın girişimcilere ve engellilere yönelik desteklerini hem hibe hem de uygun ödemeli kredi şeklinde vermeye devam ediyor. Özellikle kadın ve engelli girişimcilere sağlanan desteğin son beş yılda 4 kat arttığı biliniyor. Bu artışın önümüzdeki dönemde de devam edeceği yetkililer tarafından belirtiliyor. Eğer siz de KOSGEB’in bu desteklerinden yararlanmak istiyorsanız, İŞKUR ya da KOSGEB Müdürlüklerine başvuru yaparak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: KOSGEB Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu