eDevlet

İngiltere’de İş İmkanları, İngiltere’de Nasıl İş Bulunur?

İngiltere’de iş imkanları bakımından özellikle genç mezunlar için ideal bir ülkedir. İngiltere iş olanakları yabancılara çok cazip geldiği için İngiltere’de çalışan yabancı sayısı bir hayli fazladır.

Yurtdışında çalışmak isteyenler için İngiltere’de iş imkanları bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en fazla göçmen nüfusuna sahip İngiltere, gerek eğitim amacıyla gerekse ekonomik anlamda daha iyi bir gelire sahip olmak için en fazla tercih edilen ülkelerden biridir. Özellikle Londra’da yaşamayı tercih eden yabancıların sayısı nerdeyse İngiliz vatandaşlarının sayısı kadardır diyebiliriz. Türkiye’den de her yıl çok sayıda vatandaşımız ingiltere’de çalışmak için başvurmakta ve kariyer hedeflerini İngiltere’de gerçekleştirmek istemektedir.

Ancak ingiltere’de çalışmak ya da eğitim için giden kişiler, ülkedeki hayat pahalılığından oldukça şikâyet etmekte ve özellikle öğrenciler kısmi zamanlı işlerde çalışarak günlük harçlıklarını çıkarmaya çalışmaktadır. Peki, İngiltere’de iş imkanları ve İngiltere’de maaşlar ne kadardır?  İşte sizler için araştırdığımız tüm detaylar…

İngiltere’de İş İmkanları

Ekonomik anlamda birçok Avrupa ülkesinden ileride olan İngiltere’de çalışmak isteyen kişiler için 2 farklı iş imkânı mevcuttur. Bunlar;

1-Eğitimli Kişiler: Eğer herhangi bir uzmanlık alanında yeterli bir eğitim seviyesine sahipseniz İngiltere’nin -kurumsal firmalarında tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz.  Bunun için ise, üniversite mezunu, yabancı dil bilen, mühendis, doktor, mimar, avukat, bilgisayar mühendisi, hemşire, yazılımcı, elektronik mühendisi ya da telekomünikasyon uzmanı gibi mesleklerden birinden eğitim almanız veya bu alanlarda tecrübeye sahip olmanız gerekir.

Bu alanlarda çalışan uzmanlar, hem kurumsal firmalarda kolayca iş bulabilmekte hem de tecrübe şartına göre aylık çok yüksek bir gelir elde edebilmektedir. Bu işleri yapan kişilerin aylık maaşları 1500-2000 pounda ile başlar ve 5-10 yıl tecrübe edinildiğinde aylık olarak 4-5 bin pound civarında bir kazanç elde edilir.

2-Vasıfsız Kişiler: Diğer iş türü ise, ülkeye eğitim amacıyla giden ve herhangi bir uzmanlık alanı olmayan vasıfsız sayılan kişilerin çalışabileceği yarı zamanlı işlerdir. Eğer eğitiminiz yeterli değilse ve tecrübeniz yoksa İngiltere’de vasıfsız işçi statüsünden kabul edilirsiniz ve part-time işlerde çalışabilirsiniz. Bu işleri genellikle İngiltere’de eğitim almak için giden üniversite öğrencileri tercih etmektedir.

Örneğin, restoranlarda mutfak elemanı, garson, temizlikçi, otellerde resepsiyon görevlisi, bakım-onarım işleri, alışveriş merkezlerinde ya da mağazalarda tezgahtar, güvenlik görevlisi ya da satış danışmanı gibi yarı zamanlı işlerde çalışabilmektedir. Bu tür işlerde çalışanlar genellikle asgari ücret üzerinden bir gelir elde edebilirler. Ülkede belirlenen asgari ücret ise saatlik olarak hesaplanır ve bir ayda kaç saat çalıştıysanız çalışılan saatlik asgari ücret belirlenerek ödeme yapılır.

İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere’de çalışmak için giden diğer ülke vatandaşları İngiliz vatandaşları ile aynı özlük haklara sahiptir. Yani ülkede belirlenen asgari ücret yerli veya yabancı fark etmez herekse aynı şekilde ödenir. İngiltere’de asgari ücret miktarı az öncede belirttiğimiz gibi saatlik olarak hesaplanır. Şu an için saatlik asgari ücret tutarı 7,5 pound civarındadır.

Bir kişinin haftada 40 saat çalıştığı düşünülürse aylık ortalama 1.200 pound civarında bir geliri olur. Bu gelirden 70-80 pound sigorta ve emeklilik kesintisi yapıldığında ise aylık kazanç 1.100 pounda civarında olur. Yıllık net kazancı 11 bin 500 pounda kadar olan kısmı vergiden muaftır ve bu tutar aşıldığı takdirde tüm kazançtan gelir vergisi kesilir.

Mutlaka okuyun: İngiltere’de Maaşlar Ne Kadar? Hangi Meslek Ne Kadar Kazanır?

İngiltere’de Ne Kadar Maaşla Geçinilir?

Diğer Avrupa ülkelerine göre İngiltere’de geçinmek oldukça zordur. Özellikle ev kiralarının pahalı olması ve ulaşım giderlerinin tahmin edildiğinden çok daha yüksek olması ülkede yaşamı zorlaştırsa da giyim ve gıda gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması kısmen daha kolay diyebiliriz.  Ancak eğer asgari ücretle çalışan biriyseniz bütçenize uygun tek odalı apartları tercih edebilirsiniz. Yada indirim marketlerinde diğer ihtiyaçlarınız karşılayarak İngiltere’de yaşayabilirsiniz.

Burada önemli olan nasıl bir yaşam sürmek istediğinizi ve ne kadar para harcayacağınızın planını yapmak ve gelirinize göre ihtiyaçlarınızı karşılamaktır. Eğer her gün yemeğinizi evinizde pişirirseniz, çok fazla dışarıya çıkmazsanız, alışveriş ve eğlence hayatına çok fazla özenmezseniz, aylık 1000 pounda bile geçine bilirsiniz. Aksi halde 2 bin-3 bin pounda da alsanız eğer harcamalarınızı dengelemezseniz ne yazık ki İngiltere’de yaşamanız oldukça zorlaşacak. Ve hayatınız adeta bir kâbusa dönüşecektir. Bu nedenle aylık gelir gider dengenizi çok iyi yapmalı ve öncelikli ihtiyaçlarınız belirleyerek harcamalarınızı kontrol altında tutmalısınız. Bu şekilde bir programla hem İngiltere’de hem de istediğiniz diğer ülkelerde geçinmek çok kolaylaşacaktır.

Mutlaka okuyun: İngiltere’de Çalışmak Yaşam ve İngiltere’de İş İmkanları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu