eDevlet

KOBİ Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Esnaf Kredisi ya da diğer adıyla KOBİ kredisi ticaret ile uğraşan esnafın kolay ödeme seçenekleri ile bankalardan aldıkları, bir kredi türüdür. Peki KOBİ kredisi nasıl alınır?

Çevremizde gördüğümüz birçok firma bulundukları bu başarılı durumlara gelebilmek için ciddi gayret göstermişlerdir. Kuruluş aşamalarından itibaren çeşitli finansman kurumlarından aldıkları ekonomik destekler ise büyümelerine büyük katkı sağlamıştır. Esnaf kredisi ya da diğer bir deyişle KOBİ kredisi olarak bilinen bu finansman destekler sayesinde birçok firma büyüme gerçekleştirmiş ve bulundukları konumu sağlamlaştırmayı başarmıştır. Peki, bu bahsettiğimiz KOBİ kredisi nedir, nasıl alınır ve başvuru şartları nelerdir? Bugünkü yazımızda yeni iş yeri açmak isteyen ya da mevcut işletmesini büyütmek isteyen girişimcilerin akıllarına takılan soruların cevaplarını derledik. Küçük ve Orta büyüklükteki işletmeleri ilgilendiren KOBİ kredisi hakkındaki detayları merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 Esnaf Kredisi Nedir?

KOBİ, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere verilen gelen bir kavramdır. Halk arasında esnaf olarak bilinen irili ufaklı birçok işletme KOBİ olarak nitelendirilebilir. Kobi kredisi nedir denildiğinde kısaca şöyle açıklanabilir. Bu tür işletmelerin bankalardan aldıkları ticari nitelikli kredilere KOBİ kredisi denilmektedir. Yani iş yerinin bu krediye başvurabilmesi için bir vergi levhasına ihtiyacı vardır. Ticari alanda faaliyet gösteren işletmelerin başvurduğu bu kredi türü diğer kredilerden nitelik olarak ayrılır. Gerek faiz oranları olsun gerekse ödeme koşulları olsun esnafların kullandığı KOBİ kredilerinin amacı işletme sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve onları desteklemektir. Böylelikle maddi anlamda zor duruma düşmüş olan iş yeri sahipleri nefes almakta ve gelişimlerini devam ettirebilmektedir.

KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ’lerin kullanıma açılan KOBİ kredileri, nakit olarak ödenir ve işletmeciler bu kredi meblağını makine, teçhizat, personel ve diğer işletme giderleri için kullanabilir. Bu nedenle ihtiyaç durumuna göre farklı seçeneklerdeki esnaf kredilerinden yararlanılabilir. Ancak işletmeler konut alımı için bu krediyi kullanamaz. Çünkü konut alımı için genellikle bireysel krediler kullandırılmaktadır. Bu nedenle Kobi kredisi almak için kişinin vergi levhası olması gerekmektedir. Böylece vergiye tabi olan işyeri sahipleri banklara KOBİ kredisi başvurusu yapabilir. İlgili bankanın ticari müşteri temsilcisine başvurulduğunda kredi başvurusu için gerekli birçok evrak talep edilir.

Yapılan incelemelerin ardından kullandırılacak olan kredi limiti belirlenir. Şirketler için ise tüm değerlendirmeler ilk baştan yapılır ve daha sonra o şirkete bir limit tanımlanır. Çünkü şirketlerin acil kredi ihtiyaçlarının olması gibi durumlarda hiç bekletilmeden firmanın maddi desteğe hemen kavuşması sağlanır. Bankalar tarafından tanılanan bu limitler ara ara kontrol edilir ve gerekirse yeniden düzenlenir. Bu düzenlemeler ise şirketin bankaya ibraz ettiği dönem sonu raporlarıyla gerçekleştirilmektedir.

KOBİ Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

KOBİ kredi faiz oranları bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Ayrıca bankalar yılın belli dönemlerinden KOBİ’ler için avantajlı kredi paketleri de hazırlamaktadır. Bu nedenle işletmenizin acil nakit ihtiyacını karşılamak için kredi başvurusu yaparken kredi faiz oranları, masrafları ve ödeme koşulları gibi konuları detaylıca incelemeli ve en uygun faiz oranıyla esnaf kredisi kullanmaya özen göstermelisiniz.

Mutlaka okuyun: KOSGEB Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu