eDevlet

70 Yaş Üstündeki Yaşlılara Kredi Veren Bankalar

Bu yazıda sizlere yaşlılara kredi veren bankalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikli olarak şu konuyu anımsatmak gerekir ki dünyanın başka ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de bankacılık ile ilgili bir kurum vardır. Bu kurumun adı kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumudur. Kurumun yaptığı işler arasında kredi çekilmesi ile ilgili olan yasal mevzuatlar da vardır. Buna göre gerek kredi çeken kişiyi, gerek kredi veren kurumu riske atmamak için kredi çekmek için belirlenen şartlar vardır. Herkes her istediği zaman kredi çekememektedir. Ödeme gücünün kesinlikle olması gerekir. Bugün gelinen nokta itibarı ile ise 70 yaş üstüne kredi veren bankaların sayısı son derece azalmıştır. Veren bankalar ise belli başlı kriterler koymuştur.

Kredi çekecek olan kişilerde iki temel koşul aranmaktadır. Bunlardan ilki kişinin çektiği krediyi ödeyebileceğini belgeleyebilmesi gerekir. İkinci bir şart ise her ne olursa olsun ödeme yapacağını taahhüt etmesidir. Buna bağlı olarak da aşağıda adı geçen bankalar kendi özel koşulları ile kredi vermektedir.

Bankalar arasında özel bankalar ve katılım bankaları vardır.

60, 70, 75, 80 Yaş ve Üstüne Kredi Veren Banka Var mı?

Yaşlılara kredi veren bankalar  noktasında hemen dilerseniz belli bir yaş üstüne kredi veren bankalar hangileri onları sıralayalım:

  • İNG Bank
  • Aktifbank
  • Fibabank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıflar Bankası
  • TEB
  • Yapı Kredi Bankası

Üstte adı geçen bu bankalarda ortak olan en temel olgu çekilen kredi miktarı değişse bile toplam kredi vade sayısı 36 ay olmasıdır. Yani 3 yıldan daha uzun süreli kredi verilememektedir. Dahası bazı bankalarda kişinin yaşına göre süre daha kısa olabilmektedir. 70 yaş üzerine kimi bankalar maksimum 24 ay seçeneği ile kredi verir durumdadır. BDDK tarafından yapılan yeni düzenlemeler ile artık 70 ve üstündekilere verilecek olan kredi miktarı üst limitlerine de sınırlamalar getirilmiştir. Bankalar bunu keyfi olarak değiştiremez. Ama en üst limitten yaşlılara kredi verebilir. Burada yaşlının durumu ne kadar iyi olursa olsun kişiye özel farklı bir muamele yapılmaz.

Bu bilgilerden sonra şimdi biraz da bankaların yaşlılara verdiği kredilerin detaylarına bakalım.

İNG Bank Yaşlılara 15.000 TL Kredi Veriyor

Yaşlılara kredi veren bankalar arasında ilk sırada ING Bank gelir. Sigortasız olarak kredi veren bir bankadır. Üst limit 15.000 TL olarak belirlenmiştir. Toplam üstte de ifade edilmeye çalışıldığı gibi maksimum 36 ay vade ile kredi veren bir kurumdur. Minimum ise 12 olacak şekildedir. Bankanın bu yaş grubu için uyguladığı aylık faiz oranı 1.99 değerindedir. İlgili kişiler bankaya giderek başvuru yaparlar ve şartlarının uygun olması durumunda üst limit dahilinde istedikleri miktarda krediyi çekebilirler.

Aktifbank 80 Yaşına Kadar Olanlara 60.000 TL Kredi Veriyor

Yaşlılara kredi veren bir diğer banka olan Aktifbank yazının başlığından da anlaşılacağı üzere 80 yaşına kadar olan kişilere 60 bin liraya kadar kredi çekme olanağı sunar. Dahası kefil istemez. Bu banka PTT ile anlaşmalı olduğu için maaşını PTT kurumundan alanlara böyle bir olanak sunmaktadır. Aylık kredi faiz oranları ise biraz yüksek olup 2.69 TL değerindedir. Kurum tarafından çekilen miktar ne olursa olsun dosya masrafı da alınmaktadır.

Denizbank 80 Yaşına Kadar Kredi Veriyor

Özel bankalar içinde ayrı bir yere sahip olan Denizbank bankaya yeni gelen müşterilerine Hoş geldin Kredisi paketi ile 2.25 faiz oranı ile kredi olanağı sunar. Kendi bankalarından emekli maaşını alanlara da ayrıca kolaylıklar gösteren bir bankadır. Bu banka da PTT ile anlaşmalı olan bankalar arasında olup üst yaş sınırı burada da 80 yaştır.

Fibabank’ın Kredi Yaş Sınırı Kaç?

PTT kurumundan emekli maaşını alanlar Fibabank’tan PTT ile yapılan anlaşma çerçevesinde kredi çekebilmektedirler. Burada üst yaş sınırı diğer birçok bankada olduğu gibi 80 yaş olarak belirlenmiş durumdadır. Vade sayısı da 36 ay olarak belirlenmiştir. Faiz oranlarının ne olduğunu ise banka ile görüşerek öğrenmek gerekir. Bu noktada devlet bankası olan Vakıfbank ise  diğer bankalar gibi 80 yaşına kadar 36 ay vade ile kredi veren bir kurumdur.

Mutlaka okuyun: Emekliye Düşük Faiz İle Kredi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu