eDevlet

Elektrik Faturası Devlet Desteği Şartları Nelerdir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, en büyük darbelerden birini de şüphesiz ki ülke ekonomilerine vurmaya devam etmekte. Dünya çapında milyonlarca kişiyi işinden ve dolayısıyla maddi gelirinden eden bu salgın, her geçen gün etkisini arttırmaya devam ediyor. Çoğu dünya devleti, pandemiden dolayı vatandaşlarını etkileyen ekonomik krizi bir nebze olsun rahatlatmak için destek paketleri açıklamaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’de şüphesiz ki sosyal bir devlet olduğunu vatandaşlarına kanıtlamaya, yardıma muhtaç vatandaşlarına her türlü desteği sağlamaya devam ediyor.

80 TL Elektrik Faturası Desteği Kimlere Verilecek?

Ekonomik destek paketinin açıklanması ile birlikte, halk ve kamuoyu arasında en çok sorulan sorulardan biri de şüphesiz ki bu oldu. Elektrik faturası devlet desteği kimlere verilecek sorunun cevabını siz de merak ediyor iseniz, lütfen makalemizi okumaya sabırla devam edin. İlk olarak, bu yardımdan faydalanabilmeniz için, devletimizin daha önce sağlamış olduğu sosyal yardım programlarına üye olmanızın şart olduğunu belirtmemiz gerekiyor. 80 TL elektrik faturası devlet desteği ile alakalı en önemli kriter, belirtmiş olduğumuz bu kriterdir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz ve sosyal yardım programlarına üyeliğiniz bulunuyor ise, otomatik olarak devlet tarafından sağlanan bu desteği almaya hak kazanıyorsunuz.

Eğer hanede yaşayan kişi sayısı ve yardıma muhtaç kişi sayısı birden fazla ise, alınan tutar artabiliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, eğer daha önce sosyal yardım programlarına bir üyeliğiniz bulunuyor ise, 80 TL elektrik faturası desteğinden kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Elektrik Faturası Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer elektrik faturası devlet desteği kriterlerini karşıladığınızdan eminseniz ve bu destekten faydalanmak istiyor iseniz, yapmanız gereken tek şey Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile iletişime geçmek. Eğer bu destekten yararlanmak istediğinizi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na bir dilekçe ile bildirirseniz, en kısa zamanda bir geri dönüş alabilirsiniz.

Yapacağınız başvuruların kurumlarda görevli heyetler tarafından denetleneceğini ise belirtmek isteriz. Lütfen başvurunuzu yaparken doğru bilgileri kullanmaya özen gösterin. Eğer bir sosyal yardım programına üyeliğiniz bulunmuyor ise ve bu konu ile alakalı bir üyelik başlatmak istiyor iseniz, İl Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Müdürlükleri’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Maddi gelir kanıtlarınız doğrultusunda programa katılmaya hak kazanırsanız, daha sonrasında birçok devlet desteğinden faydalanabilirsiniz. Muhtaçlık hesaplaması ardından programa katılıp katılamayacağınız hızlı bir şekilde tarafınıza bildirilecektir.

Elektrik Faturası Desteği Başvuru Evrakları

Elektrik faturası devlet desteği programından nasıl faydalanacağınızı size açık ve detaylı bir şekilde belirttik, peki başvuru aşamasında hangi evraklara ihtiyacınız var? İsterseniz bunları da tarafınıza belirtelim:

  • Sosyal yardımlaşma vakfı tarafından edinebileceğiniz başvuru dilekçesi,
  • Şahsın kendisine veya birinci derece yakınına ait kimlik belgesi fotokopisi,
  • Geçmiş elektrik faturaları (minimum 5 adet olması tavsiye edilir).

Devlet elektrik desteğine başvuru aşamasında sizden talep edilecek belge ve evraklardır.

Mutlaka okuyun: Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu