eDevlet

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Günümüzde farklılaşan alışveriş alışkanları ile artan tüketim ihtiyacımız beraberinde kredi kartı kullanımımızı da artırmaktadır. Kredi kartları bu nedenle günlük alışverişlerimizde en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden biri olmuştur. Tüketiciler, ceplerinde para olmadan bile kredi kartlarını kullanarak alışveriş yaparak istedikleri ürünü satın olabilmektedirler. Bu durum alışveriş sırasında nakit ödeme olmadığı için pek çok insan tarafından kredi kartı kullanımını cazip hale getirmektedir. Kart ile alışverişe çıkan kişiler harcama yaparken nakit para kullanmadığı için ne kadar harcadığının farkına bile varamaz. Keyif alınarak yapılan harcamalar ay sonunda mailinize gelen hesap özeti moral bozucu olabilir.

Kredi kartını kullanıp ay içerisinde özgürce yapılan harcama yüzünden farkında olmadan bütçenizi aşıp kredi kartı borcunu ödeyemez duruma gelinebilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya gelen insanlar için kredi kartı cazipliğini yitirir. Elbette ödeme yapılmasa sonrasında faiz, yasal takip gibi farklı uygulamalar ile süreç içerisinden çıkılmaz bir hale gelir. Peki, Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Kredi Kartının Asgari Ödeme Tutarını Yatırmak

Kart borcunu birkaç ay ödeme imkânı olmayan kullanıcılar kredi kartının asgari ödemesini yaptığı takdirde bir sıkıntı ortaya çıkmaz. Ancak sürekli olarak kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını yatırıyorsanız ve kartınızı kullanıp harcama yapıyorsanız bu sizi büyük bir sıkıntıya sokacak demektir.  Çünkü kredi kartının asgari ödeme tutarını tekrarlayarak yatırmak asla borcu kapatmaz aksine borç miktarı üzerine faiz ekleyerek yükselir. Ancak ödeme günlerinde sadece asgari ödeme tutarını öder ve kredi kartınızı kullanmazsanız sadece kartın faiz miktarını ödemiş olursunuz. Eğer asgari ödeme tutarını da yatırmazsanız, bankaların kredi kartı borcunu ödemeyenlere uyguladığı prosedüre birlikte bakalım:

Bankalar Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmezse bankalar hukuki yollar ile tahsil edilebilmektedir. Kart sahibine banka borcunu ödemesi gerektiğini önce mesaj atarak bildirir. Mesajlarına yanıt alamayan banka borçluyu borçlarını ödemeleri için taahhütte bulunmasını istenmektedir. Eğer borcunuzun asgari tutarını 2 ay boyunca üst üste ödemezseniz idari takip sürecine düşersiniz. İdari takip sürecine düşen borçlu banka yetkilileri tarafından aranız ve borcunun en az asgari tutarını ödemesi istenir.

Banka ile görüşerek kart borcunu öde yemeyeceğinizi beyan edip borç için bir yapılandırma talep edebilirsiniz. Borç yapılandırma sürecinde bir anlaşmazlık durumu ortaya çıkarsa 90 günlük idari takip süreci başlar sürecin sonunda borçlu hakkında yasal takip süreci başlar. Eğer bu süreç içerisinde borcunuzu ödemezseniz icra takip süreci başlar.

https://youtu.be/fQg2tBUwQY0

Mutlaka okuyun: Para Yardımı Yapan İş Adamları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu