eDevlet

Hollanda’da Çalışma, Hollanda’da İş İmkanları Neler?

Avrupa’nın batısında bulunan Hollanda’da çalışma gerekse yaşam son derece kolaydır. Genel olarak halkın konuştuğu dili Felemenkçe olsa da Hollanda’da İngilizce, Papiamento ve Frizce dilleri de konuşulmaktadır. Okyanus kıyısında olması nedeniyle ılıman bir iklime sahip olan Hollanda’da nem oranı oldukça yüksektir. Karayiplerde 3 adet kendine ait adası bulunan Hollanda’nın başkenti ise Amsterdam’dır. Hollanda’nın Amsterdam kadar meşhur olan diğer kentleri ise Rotterdam, Lahey ve Deventer’dir. Oldukça kibar ve anlayışlı vatandaşlara sahip Hollanda’da çalışmak istiyorsanız,  gazetelerin seri ilanlarına ve Hollanda firmalarının kendi sitelerindeki ilanlara göz atabilirsiniz.

Hollanda’da Çalışma İzni 

Çalışma koşulları bakımından işçi haklarını savunan Hollanda’da işçiler iş koluna bağlı olarak günde en fazla 9,5 saat çalışmaktadır. Ancak Hollanda’da 3 aydan uzun süre çalışmayı amaçlayan kişilerin Hollanda oturum izni MVV için başvuru yapması gerekir. Bunun nedeni ise çalışma talebi ile Hollanda konsolosluklarına başvuru yapıldığında oturum izninin de alınması gerektiğidir. Ücretli iş ve serbest İş olarak ikiye ayrılan çalışma izni evrakları da yapacağınız başvuruya göre değişmektedir.

Mutlaka okuyun: Hollanda’da Çalışmak, Hollanda’da İş İmkanları

Hollanda çalışma izni ücretli iş için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport Ve Kimlik Fotokopisi
 • Başvuru Formu
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • İş Sözleşmesinin Fotokopisi

 Hollanda Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

 • Ticaret Odası Kaydı
 • Şirketler Ve İşletmeler İçin Ruhsatname
 • Özgeçmiş, Aile Ve Gelir Durumu
 • Eğitim Ve İş Deneyimi
 • Şirket Bilgileri: Başlangıç Tarihi, İkamet Adresi Ve Sektör
 • Hukuki Bilgiler: Ticari İsmi, Ruhsatlar, Yetkililer, Sigortalar, Şirketin Yasal Durumu Ve  Malların Teslim Şartları
 • Ticari Bilgiler ( Kontratlar Ve Referanslar)
 • İdari Bilgiler
 • Mali Bilgiler
 • Şayet Daha Önce Yurt Dışında İş Kurulduysa Bir Önceki Yılın Kar Ve Zarar Bilançosu
 • Şirket Kuruluş Belgeleri
 • İş Sözleşmelerinin 2 Adet Fotokopisi

Hollanda’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Hollanda’da herhangi bir işçinin maaşı ile çok nitelikli olmayan bir üniversite mezununun alacağı maaş arasında çok büyük bir fark bulunmamaktadır. Çalışma saatleri dünya standartlarını aşmayan Hollanda’da işçilerin aldığı maaşların çoğu Asgari ücretin üzerindedir. Hollanda’da çalışmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli şey asgari ücretin 1615 Euro olmasıdır.

Hollanda’da İşçi Maaşları

Avrupa’nın en düşük işsizlik oranına sahip olan Hollanda ekonomisini bankacılık, gemicilik, balıkçılık ve ticaret oluşturmaktadır. İhracatta dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer alan Hollanda’da çalışmak isteyen kişilerin ileri derecede İngilizce bilmesi gerekmektedir. Hollanda’da lisans eğitimini tamamlamış mezunlar yıllık ortalama 25.000 – 35.000 Euro arasında maaş alırken master derecesinde 26.000 – 48.000 Euro ve MBA eğitimi alanlarda 30.000 – 60.000 Euro’ya kadar yükselmektedir.

Hollanda’da meslek gruplarına göre işçi maaşları şu şekildedir;

Doktorlar: Zorlu meslekler arasında yer alan anestezi uzmanları, kardiyologlar, jinekologlar, nörologlar ve psikiyatristlerin maaşları oldukça yüksektir. Ülkenin geneline bakıldığında en yüksek kazanç elde eden doktorların yıllık ortalama maaşı 126.000 Euro’dur.

Pilotlar: Yaşam kalitesi bakımından en yüksek gelire sahip olan mesleklerden biri de pilotluktur. Ülkedeki havacılık endüstrisinin gelişmesi pilotlar için geniş bir istihdam alanı yaratmaktadır. Hollanda’da çalışmak isteyen pilotlar, uçak, helikopter ve jet kullanabilmenin yanında elektronik donanımlar,  teknik yayınlar meteoroloji ve uçuş planları konusunda da yetenekli olmalıdır.  Hollanda’da pilot olarak çalışmaya başlayan kişiler ortalama yıllık 110.000 Euro maaş almaktadır.

Avukatlar: Dünyanın en saygın meslek grupları arasında yer alan avukatlar, uluslararası platformlarda siyaset, ekonomi, insan hakları ve ticaret gibi konularda dünyanın önde gelen hemen her şirketinde çalışabilirler. Firmanın inisiyatifleri doğrultusunda Maaşları her ne kadar değişse de Hollanda’da bir avukat yıllık 105.000 Euro civarında kazanmaktadır.

Yazılım Mühendisliği: Hollanda’da en çok kazandıran meslekler arasında yer alan yazılım mühendisliği mezunları, Shell, Philips, ING ve Heineken gibi büyük şirketlerde çalışabilmektedir. İşini en iyi şekilde yapan bir yazılım mühendisinin Hollanda’da yılda en az 75.000 – 100.000 Euro arasında kazanır.

Ekonomist: Hollanda’da iş imkanı en yüksek bölümler arasında yer alan ekonomistler,  özellikle gemicilik Ticaret ve bankacılık gibi sektörlerde istihdam sağlamaktadır. Yüksek kazançları ile dikkat çeken ekonomi mezunları aylık 12.000 euro’ya kadar kazanabilmektedir. Ancak yüksek gelirler elde etmek istiyorsanız lisansın yanında hem ekonomik Hem de sosyal bilimler alanlarında yüksek lisans yapmanız gerekmektedir.

Mutlaka okuyun: Yurtdışına İşçi Alımı Yapan Firmalar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. merhabalar oldukça detayli yazı olmuş teşekkür ederim bir kaç detay dikkatimi çekti 3 aydan fazla çalışmak isteyenler oturum almak zorunda kısmı 3 aya kadar çalışırsanız oturuma gerek yokmu yada her giden en az e 3 ay çalışabiliyormu.yada BSN nosu almak zorunda deyilmi 3 ayda olsa çalışmak için BSN YADA SOFİ NUMARASİ belediyelerden alınıyor .bilgileri birleştirebilirmiyiz acaba daha iyi sonuç için sizden öğrenmem gereken çok şey var mümkünse iletişime geçmek isterim teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu