eDevlet

SGK Girişi 1999’dan Önce Olanlar Kaç Yılda Emekli Olur?

Ülkemizde emeklilik yaş şartı mecburiyeti 1999 yılından sonra gelmiştir. 99 dan önce sigortalı olanlar kaç yaşında emekli olacak? İşte detaylar..

Erken emeklilik hayali kuran çok sayıda vatandaşımız 1999’dan önce SGK girişi olan sigortalıların emeklilik şartlarını araştırıyor. Bilindiği üzere sigorta giriş tarihi emeklilik yaşını ve zamanını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Bu durum aynı zamanda emeklilik maaşını da etkilediği için 1999 tarihi öncesi SGK girişi olan kişilerin birçok avantajları ortaya çıkıyor. Peki, bu avantajlar nelerdir? ve 1999 yılı öncesi sigortalıların maaşları daha mı yüksek? Birçok sigortalıyı etkileyen bu durumun tüm detaylarını sizler için araştırdık. İşte konuya dair detaylar…

1999’dan Önce SGK Girişi Olanların Durumu

Yapılan son güncellemeler neticesinde 1999 yılından önce sigorta girişi olan hak sahiplerinin emekli maaşları 2000 yılından sonra sigorta girişi olan kişilere göre daha yüksek ödenmektedir. Bunun yanı sıra 1999 tarihinden sonra sigorta girişi olan kişilerin emeklilik hakkı kazanabilmeleri için yaşı değil ödemeleri gereken pirim gün sayısı düşüktür.

Türkiye’de yaşayan milyonlarca sigortalı çalışan işçilerin en büyük beklentisi daha erken yaşta emekli olabilmektedir. Ancak şu anki duruma bakıldığında erken emeklilik hakkını kazanmak için bazı şartların taşınması gerekiyor. Bu durumda ise sadece 1999’dan önce SGK girişi olan kişilerin erken yaşta emeklilik hakkına sahip olabilecekleri belirtiliyor. Ancak sigorta tarihi dışında erken emekli olabilmek için başka şartlarında yerine getirilmesi gerekiyor. Peki, nedir bu şartlar? Şimdi gelin hem erken emeklilik şartlarına hem de 1999 tarihinde önce sigorta girişi olan kazandıkları avantajlara bir göz atalım.

1999’dan Önce SGK Girişi Olanların Avantajları Nelerdir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi mevcut emeklilik şartlarında 1999 öncesi sigorta girişi olan kişilerin bazı avantajları bulunuyor. Bu şartları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

  • Pirim gün sayısını ve sigortalılık süresini tamamlayan 1999 öncesi girişi olan kişiler erken emekli olma hakkı kazanır.
  • Eğer aralıksız olarak çalışan tüm sigortalılar 3 bin 600 pirim gün sayısını tamamlamış olarak kabul edilir.
  • Herkesin en çok merak ettiği konulardan biri olan yüksek emekli maaşları da 1999’dan önce sigorta girişi olanlara ödenmektedir.

1999’dan Önce SGK Girişi Olanların Emeklilik Şartları Nelerdir?

Yapılan son düzenlemelerle 9 Eylül 1999 ve tarihinden önce sigorta girişi olan vatandaşlarımızın emeklilik hakkını kazanabilmeleri için aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

  • İlk şart olarak 15 yıllık çalışma süresi ve 3 bin 600 pirim gün sayısının tamamlanması gerekmektedir.
  • Askerliğini 1999 yılından önce yapmış olan erkekler askerlik borçlanmasına başvuru yaparak sigorta başlangıcını 8 Eylül 1999 tarihinden öncesine alabilirler.
  • Ancak 1999 yılından önce yapılan stajlar erken emeklilik için geçerli olarak kabul edilmemiştir.
  • Son olarak da yine yapılan son düzenlemeye göre 1999 tarihinden önce sigortalı olup 15 yıl çalışma süresi ve 3 bin 600 gün sayısını tamamlayan kişilerin yaş aralıkları da belirlenmiştir. Belirlenen bu yaş aralıkları da kadın ve erkek çalışanlarda farklı uygulanır.
  • Emeklilik yaşının belirlenmesi ise emeklilik şartlarının yerine getirildiği tarihe göre belirlenir. Ancak 2000 yılından sonra sigorta girişi olanlara göre emeklilik yaşlarının daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Mutlaka okuyun: Erken Emeklilik Şartları Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu