eDevlet

Yurt Dışında Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Yurt dışında çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Yurt dışında oturma ve çalışma İzni nasıl alınır? Kimilerinin hayali kimilerinin ise iş hayatı detayları sizler için araştırdık.

Yurt dışında çalışmanın avantajları ve dezavantajlarını araştırdık. Herhangi bir nedenden dolayı yurt dışında çalışmayı tercih etmek size sadece maddi anlamda kazanç sağlamaz, güzel anılar biriktirmemize ve uluslararası iş hayatının ve pek çok kariyer fırsatının da kapısını aralar. Çalışma bahanesiyle dil yeteneklerinizi geliştirecek ve kültürel alanda daha geniş bir bakış açısına sahip olacaksınız. Kısaca bahsetmek gerekirse yurt dışında çalışmanız radikal değişiklerin beraberinde hayatınızda yepyeni bir sayfasının açılmasına olanak sağlayacaktır. Fakat yurt dışında çalışmak ve yaşamak istiyorsanız dikkat edeceğiniz bir kaç nokta bulunuyor. Bu noktaları önceden bilmeniz daha rahat bir yaşam ve çalışma şartları için size oldukça yardımcı olacaktır.

Yurt dışında çalışma fikriniz varsa eğer öncelikli olarak bütün vize koşullarını ve çalışma izinlerini öğrenmelisiniz. Siz yurt dışında çalışmak için ne kadar hazırlansanız da gideceğiniz ülkenin şartlarını önceden bilmek uyum sağlamanız açısından oldukça önemlidir. Vize işlemleri için gerekli bütün evrakları hazırladığınızdan emin olmak ve bu süreci biraz masraflı atlatacağınızı bilmek dikkat etmeniz gereken noktalardan en önemlileridir.

Gelirinizi tahmin etmeli ve yaşam şartlarınızı mutlaka gözden geçirmelisiniz. Ülkeler arası farklı sektör ve çalışma şartları neticesinde tahmini gelirinizi kestirmek biraz zor olabilir. Fakat sektörün ortalamasını bilmeli ve ona göre kendinize bir yaşam standartı belirlemelisiniz. Temel bir hesapla gelir ve giderinizi belirlemeli ve birikimlerinizi ayarlamalısınız. Yoksa daha sonrasında hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

İşinizi ve evinizi nasıl bulabileceğinizi önceden öğrenmelisiniz. Eğer çalışmak ve orada bir yaşam kurmak istiyorsanız, bir şehir ya da iş seçmeli daha sonra düzeninizi oluşturmalısınız. Seçeceğinizin işin mutlaka sizin bilgi ve yeteneklerinizle örtüşmesine dikkat etmelisiniz.

Yurt Dışında Çalışmanın Size Etkisi

Gideceğiniz ülke hakkında çeşitli bilgiler edinmeye çalışın. Kültürünü, iletişim şeklini ve dilini öğrenmekle başlayabilirsiniz. Tatile gider gibi değil daha gerçekçi yaklaşımlarla o ülke hakkında bilgi edinmek ileride işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yaşayacağınız semt hakkında küçük bilgiler edinmek daha sonra karşınıza çıkabilecek sorunlarla daha kolay başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Gerekli tüm belgeleri hazırladığınıza emin olun. Başvuracağınız iş için bir diploma ya da sertifika gerekiyorsa mutlaka bunu CV’nize ekleyin. Eğer sahip olmadığınız bir belge ya da sertifika varsa bunu nasıl edinebileceğinizi araştırın. Dil konusunda yeterliliğinizi kanıtlamak için herhangi bir sınava girmeniz gerekiyorsa bunu mutlaka ihmal etmeyin.

Kendinizi olumsuz senaryolara ve farklı şeylere de hazırlayın. Çalışmak ve yeni bir yaşam kurmak için gittiğiniz ülkede karşılaşabileceğiniz olumsuz birtakım durumlara karşı her zaman hazır olun. Bir kültür şoku yaşayabilir ya de neden burayım gibi bir sorgulama içerisine girebilirsiniz fakat kriz yönetimini iyi bir şekilde halledebiliyor olmanız daha az zorlanmanıza sebep olacaktır.

Hangi sektörde kendinizi geliştireceğiniz ya da çalışabileceğiniz hakkında önceden bir fikir sahibi olun. Türkiye’deki uzmanlık alanınız ya da yetenekleriniz doğrultusunda bir işe başvurabilir, topladığınız sertifikalardan yararlanabilirsiniz. Dil seviyenize göre farklı meslek kollarında çalışabilirsiniz. Fakat unutmayın ki en iyi yaptığınız iş en çok bildiğiniz iştir!

Network kurmaya çalışın. Günümüzün sihirli bir sözcüğü network. Yurt dışında çalışmanın diğer ülkelerle bağlantılarınızın olması sizin için çok önemli. Sosyal medya aracılığıyla kendi sektörünüzdeki insanlarla iletişim kurabilir, yardım ve tavsiye alabilirsiniz. Linkedln’de aktif olmak da sizin için gayet olumlu olacaktır.

Çalışma izni almak çok mu zor?

Yurt dışında çalışma iznini nasıl alacağınız konusuna odaklanın. Kimilerine göre oldukça can sıkıcı olan bu durum kendinizi hazırladığınız andan itibaren sizin için can sıkıcı olmaktan çıkacaktır. Çalışmak için vize alma işlemini hallettikten sonra kendinize sponsor olacak ve çalışma iznini alacak bir işveren bulmalısınız. Özellikle dikkat etmeniz gereken şey, turist vizesi alarak çalışmamak olacaktır. Bu şekilde çalışmak yasal olmadığı gibi daha sonrasında başınızı derde sokacak bazı durumlara yol açacaktır. Bu yüzden uygun vizeyi alıp kendinize sponsor olacak bir işveren bulmak üzerinde yoğunlaş malısınız.

Ne kadar kazanacağınızı tahmin etmeli ve kendinizi ona göre ayarlamalısınız. Ne kadar kazanırım, birikim yapabilir miyim diye sorular her zaman yurt dışına çalışmaya giden kişilerin aklında olan sorulardır. Fakat bunların net bir cevabı olmamakla birlikte kazancınız çalıştığınız ülkeye ya da pozisyonunuza göre değişecektir. Ancak ortalama bir kazanç belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Hangi ülkelerde ne kadar kazanabileceğinizin farkında olun. Yurt dışı için yabancı istihdamın talep edildiği ülkelerde daha fazla kazanabilir ya da işçi açığının çok olduğu yerlerde işe daha rahat girebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; hazır gıda sektöründe çalışacaksanız Orta Doğu ülkelerini, IT sektöründe çalışacaksanız Avrupa ülkelerini ya da inşaat sektöründe çalışacaksanız Türk Cumhuriyeti Devletlerini tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra Avustralyanın yeni gelenlere sunduğu göz alıcı olanakların olduğunu da göz ardı etmemelisiniz. Tercihinizi ne istediğinizi bilerek yapmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Cv ve niyet mektubunuzu geliştirmeye çalışın. Nasıl iş bulacağınızı oranın yerlilerinden öğrenebilir o doğrultuda bir Cv hazırlayabilirsiniz. Sektörünüzün dikkat ettiği noktalara siz de dikkat ederek 1-0 önde olmanızı sağlayabilirsiniz. Gerekli belge ya da referansları eklediğiniz den emin olmalısınız.

Mutlaka okuyun: Yurtdışı İş Başvuruları Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu