eDevlet

Sırbistan’da Çalışmak, Maaşlar ve Yasam Koşulları

Sırbistan balkanlarda yer alan ve başkentti Belgrad olan özgürlüğüne düşkün laik bir ülkedir. Resmi dili Sırpça olan bu ülkede Rusça ve İngilizce de konuşulmaktadır. Laik bir devlet olan Sırbistan’da din çeşitliliği de mevcuttur. Her dine hoşgörülü olan bu ülke içerisinde ortodoks Hristiyanlık yaygın olsa da Müslüman ve Katolik bir kesim de mevcuttur. 420 yıl boyunca Osmanlı devletinin hâkimiyetinin altında kalmış olan Sırbistan da Osmanlının izlerini de görmek mümkündür. İlkim olarak Türkiye’ye benzetilebilecek bir iklim türüne sahiptir, bu sebeple ülkeye giden Türk vatandaşlar kolayca iklimine uyum sağlayabilir.

Sırbistan’da Çalışmak

Sırbistan’da çalışmak için ülke hem kendi vatandaşlarına hemde yurt dışından gelen insanlara birçok hak tanımaktadır. Bu haklar doğrultusun da iş kurma veya hazır bir işte çalışma imkanı tanınarak ülke ekonomisinin canlanması amaçlanmaktadır. Her ne kadar ülkede olan işsizlik oranı %22 olsa da bu oran yapılan teşvikler ile düşürülmeyi amaçlamaktadır. 9 milyon nüfusa sahip olan Sırbistan her geçen gün kendini geliştirerek iş verimliliğini arttırmaktadır. En sık sorulan sorulardan biri ise Sırbistan’da iş imkanları hakkındadır. Ülkede birçok iş imkânları çeşitliliği mevcuttur fakat ülke içerisin de en çok inşaat, tekstil, otomobil ve gıda sektörün de iş yapılmaktadır. Bu sektörler ülke de iyi bir kazanç sağlamaktadır.

Özellikle Sırbistan’a giden Türklerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun sebebi ülkenin birçok ülkeye göre daha uygun fiyatlarda olması ve her gün kendini geliştirmesi sebep olarak gösterilmektedir. Sırbistan’da iş imkanları yoğunluğu özellikle ülkenin basketti olan Belgrad’dadır. Belgrad iş imkânları ve çeşitliliği sebebiyle özellikle yurt dışından gelen ve çalışmak isteyen kişilere birçok olanak sunmaktadır. Bu olanakları değerlendirebilmek için belirli özelliklere sahip olunması gerekmektedir. Öncelikle ülke ’de iş yapabilmek için dil bilmek gerekmektedir. Kişinin kendini doğru ifade edebilmesi ve istenen yeterliliklere sahip olduğunu göstermesi sonrasında birçok farklı iş de çalışabilmektedir.

Mutlaka okuyun: Romanya’da Çalışmak, Romanya’da Yaşam ve İşçi Maaşları

Sırbistan’da İşçi Maaşları 

Ortalamaya bakıldığında diğer balkan ülkelerine göre aylık gelir oranı çok daha fazladır. Sırbistan’da çalışmak istenen konuma göre değişkenlik göstermektedir. Sırbistan’da yaşayan ve çalışan kendi vatandaşları için bilinen ortalama 400 Euro’dur, fakat bu ücret yapılan işe göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sırbistan da Türk çalışanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bu sayı göz önüne alındığında Türklerin aldığı aylık ortalama ücret 800 ila 1000 Euro arasın da değişmektedir. Bu ücretler özellikle yüksek öğrenim görmüş kişiler için farklıdır. Mimar, mühendis, doktorların ise ücretleri çok daha fazladır. Yüksek öğrenim görmüş ve bu alanda çalışan kişiler için ise ortalama fiyatın 4 bin Euro ila 7 bin Euro arasında değiştiği bilinmektedir.

Sırbistan’da Yaşam Koşulları

Özellikle okuduğu alanda uzmanlaşmış master veya doktorasını yapmış kişilerin iş bulma olasılığı çok daha fazladır. Ülke ekonomisine ve genel harcama tutarlarına bakıldığın da bu fiyat oldukça caziptir. İş bulabilmek için akıcı bir dil şartı aranmaktadır fakat gelen kişinin iş kurması için de gerekli teşvikler yapılmaktadır. Bu teşviklerden faydalanarak ülkede kolayca kendi işinizi kurabilirsiniz. İş kurabilmek için ise belirli miktar da bir paranız olması gerekmektedir.  Avrupa ülkelerine oranla çok uygun fiyatlı olması ülkede yaşamı kolaylaştırmaktadır. Bir bireyin aylık yapacağı ihtiyaç harcaması 300 Euro’yu geçmemektedir.

Bu harcamaya ev kirası dahil olacak ise ortalama olarak eşyasız 200 Euro eşyalı ise 300 Euro’dur. Bu fiyatlar genel ortalamaya bakıldığın da oldukça caziptir. Batı Avrupa ülkeleri ile benzerlik gösteren bir yaşam şekli mevcuttur. Bu sebeple özellikle Türklere farklı gelebilecek birçok geleneği mevcuttur. Fakat bu gelenekler kişiyi rahatsız edebilecek bir boyutta değildir. Ülke ’de yeme içme fiyatları Türkiye ile karşılaştırıldığında çok daha uygun fiyatlıdır. Günlük bir kişinin harcayabileceği maksimum rakam 10 euro’dur, tabiki bu rakam kişiye ve kişinin ihtiyaçlarına göre farklılık göstermektedir.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışı İşçi Alımı Yapan Ülkeler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu