eDevlet

Azerbaycan İşçi Alımı Yapan Türk Firmaları

Azerbaycan işçi alımı hakkında detaylı bir araştırma yaptım umarım Azerbaycan’da çalışmak isteyenler için faydalı olur. Kardeş ülke olarak nitelendirdiğimiz Azerbaycan 77 şehirden oluşan bir ülkedir. Yıllardır birçok türkün gidip gördüğü, yerleştiği ve iş kurduğu bu ülkede herhangi bir dil problemi yaşanması mümkün değildir. Ülkede yaşayan yerli vatandaşların Türklere karşı olan sempatisi sebebiyle bu ülkede yaşamak veya iş yapmak oldukça kolaydır. 10 milyon nüfusa sahip olan bu ülke her geçen gün kendini geliştirmektedir.

İş olanakları konusun da yeterliliğe sahip olmasının yanı sıra ülkede bulunan Türk şirketlerinin olması burada yaşayan ve yaşamak isteyen insanlara da farklı alternatifler oluşturmaktadır. Yerli halkı okuma yazma konusunda 13. Sırada yer almaktadır. Bu ülke insanlarının eğitimli ve kültür seviyesinin yüksek olduğunu göstermektedir. Başkentti Bakü olan Azerbaycan işçi alımı konusunda da farklılıklar göstermektedir.

Azerbaycan İşçi Alımı

Azerbaycan’da iş kurmak, çalışmak veya yerleşmek için vizeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu izinlerin belirli prosedürleri mevcuttur. Eğer hayatınızın geri kalanını Azerbaycan da geçirmek istiyorsanız vatandaşlık alarak ömür boyu ülkede çalışıp yaşayabilirsiniz. Fakat geçici bir süre için çalışmak istiyorsanız bir yıllık çalışma izni almanız da mümkün kılınmıştır. Çalışma izni almak zor bir işlem değildir, bu işlemleri çalıştığınız firma sizin adınıza yapmaktadır. Çalışma izni için gereken pasaport, adli sicil kaydı, hastane raporu ve davet raporu yeterli olacaktır.

Ülkede çalışmak isteyenler için birçok farklı alanda iş seçeneği mevcuttur. Bunlardan en gelişmişleri ise inşaat ve tekstildir. Bu alanlarda çalışmak için üniversite zorunluluğu aranmamaktadır, lise mezunları da bu alanlar da kolayca çalışabilirler. Ülkenin haftalık olarak ortalama 40 saat olarak belirlenen bir uygulaması mevcuttur. Ayrıca belirli özel günlerde de izin kullanma imkanı sunulmaktadır. İş disiplini konusunda esnek olan ülke de birçok Türk şirketi de bulunmaktadır. İş imkanları ve Azerbaycana işçi alımı için ülkeye gitmeden önce gerekli araştırmalar mutlaka yapılmalıdır. Çalışılmak istenen alan da olan Türk şirketleri, Azerbaycan’a işçi alımı durumları ve maaşlarını inceleyerek bilgi sahibi olunması gerekilmektedir.

Türk sanayi ve inşaat sektörleri düzenli olarak işçi alımı yapmaktadır. Azerbaycan ’da ki Türk şirketlerinin sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple Türkiye’den çalışmaya gitmek isteyen kişiler için birçok seçenek bulunmaktadır. Maaşları çalışılan konum ile alakalı olarak değişkenlik göstermektedir fakat asgari ücreti Türkiye ile aynı sayılabilmektedir. Fakat ülkede ihtiyaçları karşılamak Türkiye’ye göre daha kolay sayılmaktadır. Özellikle gıda ve tekstil sektörleri Türkiye’ye oranla çok daha uygun fiyatlıdır.

Mutlaka okuyun: Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere

Azerbaycan’da Yaşam Koşulları

Küçük bir ülke durumunda olan Azerbaycan’da yaşam koşulları oldukça iyidir. Türkiye’de ki birçok büyük iş adamı Azerbaycan’a yatırım yapmaktadır. Ülkenin konumu ve doğal kaynakları göz önüne alındığında yatırım yapmaya oldukça uygun olan bir ülkedir. Mimari özellik bakımından yapıları oldukça gelişmiş olan bir ülkedir. Birçok kültüre ev sahipliği yapan ülke ekonomik açıdan bakıldığında da rahat bir yaşam için gerekli unsurları taşımaktadır. Özellikle ülkenin başkenti olan Bakü’de sanat festivalleri yapılmaktadır. Kişilerin öncelikleri göz önüne alınarak gerekli birçok unsur ülke içerisin de yer almaktadır.

Azerbaycan’a İşçi Alımı Yapan Türk Şirketleri

Azerbaycan’da düzenli olarak işçi alımı yapan birçok Türk şirketi mevcuttur. Türk iş adamları ekonomik acıdan Azerbaycan’a birçok yatırım yapmaktadır, bu yatırımlar genel olarak sanayi ve inşaat üzerinedir. Vestel, beko, damat, bay döner ve koton Azerbaycan da işçi alımı yapmaktadır. Bunun yanı sıra Türk yapı sanayi, çağ öğretim, beta çay, veyseloğlu yayıncı kardeşler ve Azeri gıda da alım yapan Türk şirketleri arasındadır. Bu şirketlere başvuru yapmak için gerekli şartları yerine getirmek yeterlidir. Ülke de Türk şirketleri olarak 1.700’den fazla firmanın hizmet verdiği bilinmektedir. Yapılan bu yatırımlar sayesin de ülke ekonomisi canlanırken Türkiye’den, Azerbaycan’a gitmek isteyenlere de iş imkanlarını tanınmaktadır.

Yurt dışında çalışmak isteyen fakat dil bilmeyen kişilerin birinci tercihi arasın da yer alan Azerbaycan’a gerekli kriterleri yerine getirerek çalışmaya rahatlıkla gidebilir ve ülkede ki yaşam şartlarından faydalanabilirsiniz. Gıda sektörünün gelişmiş olması ve Türk mutfağına duyulan hayranlık sebebiyle ülkede ki Türk restoranlarında da çalışabilirsiniz. Ayrıca birçok inşaat ve sanayi şirketi Türkiye’den sadece işçi almakla kalmadan işçileri Azerbaycan’a götürerek tüm masraflarını da karşılayabilmektedir. Bunun için alım yapan ve Azerbaycan’a götüren şirketlerle ilgili detaylı araştırma yapılarak başvuruların yapılması gerekmektedir.

Mutlaka okuyun: Yurtdışı İnşaat İşçisi Alımı Yapan İnşaat Firmaları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu