eDevlet

Yurt Dışı İnşaat İşçisi Maaşları Ne Kadar?

İnşaat işçilerinin, en büyük merak konularından biri Yurt dışı inşaat işçisi maaşları miktarıdır. Çalışma koşullarının iyiliği ve yüksek çalışma ücretleri nedeniyle, inşaat işçilerinin hayali yurtdışına gitmektir. Her ne kadar bir bilinmezliğe yol alıyor olsalar da, yüksek maaş ihtimali nedeniyle yurt dışına gitmek inşaat işçileri için iyi bir seçenektir. Aldıkları ücretler bir yana; günümüzde yurtdışındaki çoğu devlet, aile sahibi olan işçilere oldukça dolgun yardım ücretleri de vermektedir.

Ülkemizde, sık sık ekonomik sıkıntılar yaşanıyor olduğundan çalışanlar yurtdışına yerleşiyor. Yurtdışına giden inşaat işçileri, gittikleri ülkelerde daha iyi hayat şartlarında yaşama olanağı yakalıyorlar. Bu olanakları yakalayan işçiler, tecrübelerini ülkemizde yaşayan işçilere anlatıyorlar, böylece; ülkemizdeki çoğu inşaat işçisi de yurtdışına gitmenin yollarını arıyorlar.

İnşaat İşçilerinin Çalışabileceği Ülkeler

Yurtdışında çalışmak isteyen işçiler için ilk seçenek, yurtdışında faaliyet gösteren Türk inşaat firmalarıdır. Yurtdışında faaliyet gösteren oldukça başarılı firma vardır. Bu firmaların, en büyük avantajı çalışanlarını seçerken Türk inşaat işçilerine öncelik vermelidir. Türklere imtiyaz sağlayan şirketler sayesinde yurtdışına çıkan inşaat işçileri, iş bulmakta zorlanmıyorlar. İş bulmakta zorlanmayacaklarına emin olan inşaat işleri, yüksek maaş garantisi de alınca doğal olarak yurtdışına gidiyorlar. Yurtdışındaki yaşama kazançları sayesinde kolaylıkla uyum sağlıyorlar.

Yurtdışında çalışmak için birçok ülke seçeneğine sahip olan inşaat işlerinin ilk tercihleri, para birimi Türk parasından daha değersiz olan ülkeler oluyor. Bu ülkeler arasında akla ilk gelenler doğal olarak Türki ülkelerdir. Türki ülkeler; Özbekistan, Kazakistan ve Türkistan olarak sıralanabilir. Türki Cumhuriyetlerde çalışan inşaat işçilerinin kazandıkları maaş, yaşadıkları ülke için yüksek bir ücret karşımıza çıkıyor.

Bir diğer yandan, Türk inşaat işçilerin sıklıkla tercih ettikleri ülkeler; Afganistan, Irak, Ukrayna, Moldova, Romanya, Tunus, Sudan, Rusya, Libya ve Suudi Arabistan’dır. Bu ülkelerdeki Türk inşaat firması sayısı çok fazladır. Bu ülkelerden herhangi birine giden bir inşaat işçisi kolaylıkla iş bulabilecek, kendisi ve ailesi için daha konforlu bir hayat yaşama fırsatını elde etmiş olacaktır. Bu ülkeler dışında; Avrupa Ülkeleri, Euro kazanç sağlamaları nedeniyle inşaat işçilerinin yaşam standartlarını yükseltiyor.

Yurt Dışı İnşaat İşçisi Maaşları

Yurtdışındaki ülkelerde çalışanların aldıkları maaşları sıralamak zor olsa da, yurt dışı inşaat işçisi maaşları Türkiye’de yaşayan inşaat işçilerine göre daha fazladır. Yurtdışındaki işçi maaşları 2500 dolar ve 3500 dolar arasında değişiyor. Günümüzde, Türkiye’de bir inşaat işçisinin asgari ücret aldığı gerçeğini göz önünde bulundurursak, yurtdışında maaş olarak verilen bu rakamların çok yüksek olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Her ne kadar, son günlerde bazı kötü haberlerle anılıyor olsa da Libya’da bir inşaat işçisi 3500 dolar maaş almaktadır. Mevcut dolar kuru değeri ile kıyaslayınca; Libya’da bir inşaat işçisinin kazandığı maaş, Türkiye’de çalışan bir inşaat işçisinin kazandığı maaşın yaklaşık olarak altı katıdır. Türkiye’de çalışan inşaat işçisi, altı ayda kazandığı maaşı Libya’da bir ayda kazanabilir. Mısır’da ve Tunus’ta bir inşaat işçisi 2500 dolar maaş almaktadır.

Türki Cumhuriyetlerden herhangi birine giden bir inşaat işçisi 3000 dolar maaş almaktadır. Örneğin; Kazakistan’da çalışan bir inşaat şantiyesi şefi 5000 dolar maaş almaktadır. Ülkemizde, bir inşaat mühendisinin maaşı dahi bu rakamların yanından geçmemektedir. Yaşam şartlarının da kötü olmadığı bu ülkede çalışan inşaat işçileri emeklerinin karşılığında hak ettikleri maaşı almaktadırlar. Ayrıca; Türki Cumhuriyetlerden birine yerleşen bir Türk vatandaşı, çok da yabancısı olmadığı bir kültüre sahip ülkeye yerleşeceği için, gittiği ülkeye alışmakta zorluk yaşamamış olur.

Karadeniz’in hemen karşı kıyısında bir ülkede çalışmayı seçen bir inşaat işçisi ise 2000 dolar maaş alıyor. Rusya’da yaşayan inşaat işçileri her ne kadar havanın soğukluğundan şikayetçi olsa da, kazandıkları maaş ile kaliteli bir yaşam sürebilirler.

Buraya kadar, hep dolar kuru üzerinden kazanılan maaşlardan bahsettik. Yurtdışı deyince hepimizin aklına gelen ilk ülke Almanya’dır. Muhakkak bir yakınımızın yaşadığı bu ülkede, bir inşaat mühendisi saat başı 15 euro kazanıyor bu rakam da ayda 2,500 euro gibi bir maaşa tekabül ediyor. Almanya, bütün vatandaşlarına büyük olanaklar tanıyan bir ülkedir. Almanya’ya çocuğu ile giden bir inşaat işçisi, çocuk bakım yardımı da alarak yüksek standartlara sahip bir yaşam sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu