eDevlet

Avusturya’da Çalışmak – Avusturya’da İşçi Maaşları

Avusturya’da çalışmak fikriyle birlikte çalışmanın yanı sıra Avusturya’da yaşayan 9 milyona yakın nüfusu bulunmaktadır. Resmi dil olarak Almanca konuşulan Avusturya insan hakları ve kişisel özgürlükler daima önemsenen konular arasında yer almaktadır. Vatandaşlarına her anlamda ayrıcalık ve yüksek yaşam standartları sunan Avusturya’da Türkler kadar diğer milletlerden de işçiler bulunmaktadır. Almanya ile aralarında oldukça fazla kültürel benzerliklerin bulunduğu ülkenin Macaristan, İsviçre, Slovakya ve Çekya komşuları arasındadır. Turistik açıdan başkenti Viyana ile adından sıkça söz ettiren Avusturya’nın kullandığı para birimi ise Euro’dur. Her ne kadar yeşil alanlarıyla dikkatleri üzerine çekse de alplerin bir bölümünü içinde barındırması önemli bir kış turizmi potansiyel olduğunu gözler önüne sermektedir.

Katolik mezhebine olan eğilim son derece yüksek olan Avusturya’da her 10 kişiden 1’i kendisini bir dine mensup hissetmediğini belirtmektedir. Önceleri sayıları azımsanamayacak kadar yüksek olan Yahudilerin ülke içindeki varlıkları ise şimdilerde 7-8 bin kadardır. İnanç özgürlüğünün ve ifade özgürlüğünün üst düzey olduğu ülkeler arasında yer alan Avusturya, dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri arasındadır. Son derece güvenli bir ülke olan Avusturya, çeşitli sektörlerde ciddi bir ihracat potansiyeline sahip olması nedeniyle birçok alanda yerli ve yabancı vatandaşlar için istihdam sağlamaktadır.

Avusturya’da Çalışmak

Ülkede bulunan iş imkanları Avusturya’da çalışmak isteyen herkes için müthiş fırsatlar sunmaktadır. Avusturya’da en düşük ücretle çalışan işçiler dahi ekonomik açıdan herhangi bir sıkıntı çekmeden hayatlarını sürdürebilir. Avusturya’daki iş imkanları arasında en öne çıkan sağlık sektörü ise ülkenin ciddi bir istihdam alanını oluşturmaktadır. Ayrıca Avusturya’da çalışmayı isteyen kişiler için giyim, otomotiv ve hizmet sektörü de ülkede çalışmak isteyenlere fırsat doğurmaktadır.

Avrupa’nın ve dünyanın neredeyse en varlıklı ülkelerinden birisi olan Avusturya’da yaklaşık olarak 300 bin kadar Türk vatandaşı bulunmaktadır. Her geçen gün artmakta olan bu rakamı Avusturya’da çalışmak isteyen Türkler için sunulan iş imkanları oluşturmaktadır. Sunduğu olanaklarla Türk işçilerin hemen her sektörde kendini gösterdiği ülkede, Türklerin önemli bir çoğunluğu işçi statüsünde yer almaktadır. Ayrıca kamu ve özel sektörün yanı sıra girişimci Türkler de Avusturya’da kendilerine yer edinmiş durumdadır. Asgari ücretlerin 1500 Euro seviyesinde olduğu Avusturya’da diğer ülkelerden farklı olarak 12 yerine 14 maaş ödemesi yapılmaktadır.  Bu da en düşük haliyle bir işçinin 1750 euro aylık kazancının olacağına işarettir.

Mutlaka okuyun: Yurtdışı İş İmkanları İle İş Bulma Garantili Yöntemler

Avusturya’da İşçi Maaşları

Avusturya’da çalışmak ve yaşamak istiyorsanız, öncelikle ülkedeki maaşlar ve giderler hakkında gerekli bilgiler edinilmelidir. Avusturya’da işçilerin kazandıkları para çalışma saatlerine ve tecrübelerine göre farklılık göstermektedir. Buna göre bazı meslek grupları ve aldıkları maaşlar ortalama şu şekildedir;

Muhasebe sorumlusu, denetçi, sekreter, ofis asistanı, mağaza müdürü ve müdür yardımcıları 1500 – 2000 Euro arasında değişmektedir. Bu meblağ Avusturya’da asgari ücretin üzerinde kalmaktadır.

Barmenler, aşçılar, bulaşıkçılar, otel, restoran ve gazino çalışanları, güvenlik, çağrı merkezi gibi hizmet sektörü elemanlarını kapsayan gruplar ise ortalama aylık 1500 ila 2000 Euro arasında maaş almaktadır.

Tarım ve orman işlerini kapsayan meslek gurupları ise ortalama 2000 Euro almaktadır. Ancak bu gurupta yer alan veterinerlerin maaşı ise 3500 Euro’ya kadar yükselmektedir.

Araba tamircisi ve oto elektrikçileri kapsayan meslek grubunda ülkedeki iş olanaklarının geniş olmasıyla birlikte sunulan maaş aylık 1750 ile 2500 Euro arasındadır.

Finansal analistlerin, finans danışmanlarının, risk analistlerinin, kredi memurlarını, vergi danışmanlarını ve komisyoncuları kapsayan bankacılık sektöründe maaşlar 1600 – 3000 Euro civarındadır.

Avusturya’da eğitim ve öğretim sektöründe asgari ücretin neredeyse 2 katı verilmektedir. Buna göre öğretmenler, tercümanlar ve çevirmenler yaklaşık olarak 2500 Euro almaktadır.

Avusturya’da en yüksek maaşı alan sektör ise sağlıktır. Buna göre diyetisyenler, diş hekimleri ve eczacılar ve doktorlar için 3000 Euro ila 8000 Euro arasında değişmektedir. Bunların dışında kişisel bakım sektöründeki meslekler 2000 Euro’dan 6000 Euro’ya kadar kazanabilmektedir.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu