eDevlet

Kırgızistan’da Çalışmak, Kırgızistan’da İşçi Maaşları

Türk vatandaşlarının Kırgızistan'da çalışma izni alması kolaylaştıktan sonra Kırgızistan'da çalışmak isteyenlerin sayısında oldukça artış oldu. Kırgızistan'da çalışmayı düşünenler detaylar haberimizde.

Yurtdışında çalışmaktan ve iş kurmaktan korkanlar az maaşlarla kendi ülkelerinde yaşamaya devam ederler. Bu durumda da az kazançlarla zor bir yaşam sürdürürler. Hayatlarına böyle devam etmek istemeyen Türkler ise oldukça fazla seçeneğe sahiptirler. Türk kökenli vatandaşların yoğunluklu olarak yaşadığı ülkelerde bizler için hayatımızı devam ettirmek oldukça kolaydır. Hayatımızı bu kadar kolay devam ettirebildiğimiz ülkelerden birisi de Kırgızistan’dır.

Kırgızistan, Asya’da bulunan hem Türk hem de Müslüman bir ülkedir. Bu iki özelliği de ülkemizle aynı olduğu için Kırgızistan’a giden vatandaşlarımız yabancılık hissine kolay kolay kapılmazlar. Yaşamın da son derece ucuz olduğu bu ülkede yaşamak son derece kolaydır. Kırgızistan’da çalışmak Türkiye vatandaşları için kaçırılmaması gereken bir fırsattır.

Kırgızistan’da Hangi Meslekler İş Bulur?

Kırgızistan’da çalışmak isteyen kişilerin karşısına birçok seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden sizler için en önemli olanları bu yazımızda inceleyeceğiz. Kırgızistan’da çalışmayı tercih eden insanların ilk seçeneği işçi olarak çalışmaktır. Kırgızistan son zamanlar Avrupa’dan çok fazla yatırım çekmektedir.  Bu yatırımların çoğu inşaat sektöründen olduğu için, Kırgızistan’da inşaat sektöründe çalışacak insanlara çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. İnşaat sektörü dışında yeraltı kaynakları açısından zengin olan bu ülkede çalışacak insanlar da yüksek maaşlar kazanabilirler.  İnşaat ve madencilik alanlarında çalışma şartlarının Türkiye’dekinden daha zor olmadığını da belirtmek durumundayız. Ancak, bu sektörlerde kazanacağınız ücret tahmin edilen kadar yüksek olmayacaktır.

Kırgızistan’da inşaat ve madencilik sektöründe çalışanlar aylık 200 veya 300 dolar arasında değişen bir ücret almaktadırlar. Gösterilen emek karşısında alınan bu ücretin az olduğunun biz de farkındayız. Bu ücreti Kırgızistan şartlarında değerlendirmeniz gerekir. Kırgızistan’da bu ücret ev kirasını ve aylık masrafları karşılamaya yetecektir. Fakat, para biriktirme ihtimaliniz bu meslek dallarında ortadan kalkmaktadır. Kırgızistan’da yaşam ucuz olsa da gösterdiğiniz emeğin karşılığında alacağınız bu ücret iyi bir yaşam sürdürme şansına olanak vermemektedir. İşçi sınıfı çalışanı olarak Kırgızistan’da çalışmak yerine ufak bir birikimle işyeri açmanız sizler için daha karlı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Yüksek Maaş Alabileceğiniz Meslekler

Kırgızistan’da Çalışmak

Kırgızistan’da iş kurmak Türkiye’dekine kıyasla daha kolaydır. Rus yönetimi altında uzunca bir süre yaşamış olan bu halk, kendi değerlerini kaybetmemek için oldukça çaba sarf etmiştir. Bu değerler içinde damak zevki de olmuştur. Damak zevki hala bizimkine yakın olan bu millet et yemeklerini çok sevmektedir. Eğer lokanta işletmeciliği tecrübeniz varsa veya bu alanda bir girişimci olarak iş kurmak istiyorsanız Kırgızistan sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Bizler gibi damak zevkine çok düşkün olan bu halk lezzetli et yemeklerini lokantalarda tüketmeyi tercih ediyorlar. Bu yüzden, yemek zevkleri için hali hazırda para harcamaya hazır bu insanların lüks yemek zevklerini, kendiniz için bir kazanç kapısına çevirebilirsiniz.

Bir diğer yandan Kırgızistan’da tarım ve hayvancılık da oldukça değerli bir alandır. Tarımla uğraşarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ülkemizdeki durumun aksine Kırgızistan’da tarım ve hayvancılık alanında çalışmak hem daha az yorucu hem de daha fazla karlıdır. Bu yüzden, sakin bir yaşam isteğiniz varsa ve tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet göstererek hayatınızı kazanmak istiyorsanız Kırgızistan’a yerleşmek sizler için daha mantıklı olacaktır.

Kırgızistan’da İşçi Maaşları

İş kurmak, işçi olarak çalışmak ve tarımla veya hayvancılıkla uğraşmak şimdiye kadar saydığımız seçeneklerdi. Ancak şimdi söyleyeceğimiz seçenek sizler için daha karlı olan seçenektir. Bu mesleği Kırgızistan’da icra ederek yüksek yaşam standartlarına sahip bir hayat sürebilir ve oldukça fazla para biriktirebilirsiniz. Bu meslek, mühendislik ve mimarlıktır. Kırgızistan’da ilk defa işe başlayacak olan yeni bir mezun ayda 1000 veya 1500 dolar ücretle işe başlamaktadır.

Mimarlık ve mühendislik alanında tecrübe sahibi olan bir birey ise aylık olarak 4000 ya da 5000 dolar kazanabilmektedir. Kendi para birimi dolar karşısında oldukça düşük kaldığı için Kırgızistan’da kazandığınız para ile lüks bir yaşam sürebilir ve para biriktirebilirsiniz. Üst düzey bir yönetici olan mimar veya mühendis ise aylık olarak 10.000 veya 15.000 dolar maaş alabilmektedir. Bu maaşlar mimar veya mühendislerin Türkiye’de kazandıkları paranın 3 katına denk gelmektedir. Bir diğer yandan çok daha ucuz olan bu ülkede yaşamak, Kırgızistan’da çalışanlara yaşam standartları yüksek bir hayat garantisi verecektir.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışı İnşaat İşçisi Maaşları Ne Kadar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu