eDevlet

Fotoğraf Satarak Para Kazanabilir miyim?

Girişimciler fotoğraf satarak para kazanabilir miyim sorusuyla ilgili sık sık araştırma yapmaktadır. Peki stok fotoğrafçılığı nedir? Fotoğraflar nerede ve nasıl satılır?

Son zamanlarda fotoğraf satarak para kazanabilir miyim sorusu sık sık gündeme gelmektedir. Diğer adı stok fotoğrafçılığı olan bu iş fikrinde güzel kazanç elde etmek mümkündür. Ancak işe başlamadan önce neler yapılması gerekenleri ve ihtiyacınız olan ekipmanları bilmenizde yarar var. Öncelikle fotoğraf çekmeyi sevenler online fotoğraf satışı yaparak bu işe başlayabilir. Biraz profesyonellik de gerektiren online fotoğraf satışı internet üzerinden yapılmaktadır.

Stok Fotoğrafçılığı Ne Demek?

Stok fotoğrafçılığı en basit tanımıyla, ücret karşılığında telif hakkı alınan fotoğrafların diğer kullanıcılara satılmasıdır. Bir nevi daha önce stoklanan fotoğrafların toplu halde veya tek tek satılması anlamına gelir. Bu konuda fotoğraf çekmeyi seven bireyler internet üzerinden rahatlıkla satış gerçekleştirebilmektedir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk şey, tecrübedir. Etkileyici bir portföye sahipseniz fotoğraflarınız diğer profesyonellerle rekabet edebilir. Eşit şartlar altında satış yapabileceğiniz bu iş için dilerseniz rekabet yollarını araştırabilir ve aksiyon alabilirsiniz. Ama bu süreçte kopya tuzağına düşmemeniz önerilir. Yani yabancı bir platformda yayınlanan fotoğrafları alarak kendi eserinizmiş gibi satışını yapmanız telif sorunlarını beraberinde getirebilir.

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Fotoğraf satarak para kazanabilir miyim sorusunun yanıtı ‘evet’ olacaktır. Ancak bu hizmeti sunarken kişilere sağlayacağınız komisyon oranının düşük olması gerekir. Ayrıca yükleme ve erişim ile görüntüleri satın alma kolaylığı sunmanızda yarar var. Elbette hedef kitleye ulaşabilmek için sosyal medyada yeteri kadar reklam vermeniz de önerilmektedir. Günümüzdeki stok siteleri ortalama yüzde 30’luk bir komisyon teklif edebilir. Ancak bu sektördeki profesyonel olmanız en az yüzde 40 oranında bir komisyon oranını gündeme getirebilir.

Bazı platformlar ise aşamalı olarak komisyon sunmaktadır. Örneğin 10 adet fotoğraf satımı için yüzde 20 oranında, 30 adet fotoğraf satımı için de yüzde 30 oranında bir komisyon sunabilirler. Bu konuda yapmanız gereken şey başlangıç için kendi sosyal medya hesabınızı oluşturmak ve oradan satış gerçekleştirmektir. Fakat bu sürçete fotoğraflarınızın başka kişiler tarafından kullanılma ihtimalinin olduğunu unutmayın.

Genel olarak fotoğraf satarak para kazanabilir miyim sorusunun dışında hangi sitelerde bu işlemlerin gerçekleştirilebileceği de merak ediliyor. Fotolia, Shutterstock, İstockphoto, Pond5 ve Adobe Stock gibi platformlardan işlem yapabilirsiniz. Aylık kazancınız ise fotoğrafın kalitesine göre değişecektir. Ayrıca ayda kaç adet fotoğraf sattığınız da kazancınızı belirleyen faktörler arasındadır. Günümüzde bir ek iş fikri olarak da yapılan stok fotoğrafçılığı için bireysel araştırmalarınıza başlayarak hobinizi kazanca dönüştürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu