eDevlet

Yurtdışına Çalışmaya Gitmenin Kolay Yolu

Yurt dışına çalışmaya gitmek isteyen vatandaşların sayısı ülkemizdeki ekonomik değişiklilere bağlı olarak oldukça fazladır. İnsanlar çalıştıklarının karşılığında aldıkları para ile geçinmeye çalışsa da ekonomik açıdan aylık kazanç insanların bütçesine yansımıyor. Ülkemizde her ne kadar eğitimli insan sayısı önceki yıllara göre artsa da iş bulabilen insan sayısı oldukça az. Birde eğitimini yarım bırakmış insanların halini siz düşünün. İster inşaat işçisi olun, ister üniversite mezunu hiç fark etmiyor. Ülkemizin nadide firmalarının yayınladığı yurt dışı iş imkanlarını değerlendirmenizi öneriyoruz.

Yurt dışına çalışmaya gitmek isteyen vatandaşların iş aramak için ilk tercih ettiği kurum hiç şüphesiz Türkiye İş Kurumu dur. Yurt dışında büyüme hedefleri olan Türk şirketleri yatırımlarının tamamında Türkiye’den götürdükleri insanlara iş imkanları veriyor. İlan yayınlayan firmaların çok büyük bir bölümü ise inşaat alanında yatırımı olan şirketlerdir. Yurt dışına çalışmaya gitmek için iş arayışında olanlar için Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde inşaat işçisi ile beraber şantiyeler içerisindeki hizmetlerin aksamaması için güvenlik görevlisi, aşçı ve temizlik görevlilerine de ihtiyaç duyuluyor.

Ayrıca üniversite mezunu olup ingilizce bilen gençler içinde yurt dışında mağazası olan giyim markaları müşteri temsilcisi ve mağaza müdürü gibi çeşitli pozisyonlarda görev yapabilecek gençlere ihtiyaç duyuyor. Yapılan dil mülakatından başarılı olan adayların yurt dışında iş bulması oldukça kolaydır.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Yurt dışına daha önce gidenler bilir bir ülkeyi gezmek için gitmek ile orada sürekli yaşamak arasında oldukça büyük fark vardır. Bu nedenle çalışmayı tercih ederek gittiğiniz ülkenin yabancılara yaklaşımı çok önemli elbette ülkenin ekonomik durumununda iyi analiz edilmesi şart. Bu nedenle çalışmaya gidilecek ülke için yapılacak başvurunun kesinlikle birebir firma yetkilileri ile yapılması gerekir. Günümüzde insanların yurtdışında iş bulma hayalini kullanarak dolandırıcılık yapan çok fazla sahtekar var.

Yurtdışı iş başvurusu yapacak olan vatandaşların kesinlikle firmaların internet siteleri üzerinden başvurularını yapması gerekir. Yurt dışında inşaat şantiyesi olan her firmanın Türkiye’de bir ofisi vardır ve başvurusu olumlu olan adaylar ile görüşmeler bu ofisler aracılığı ile yapılır. Başvuru esnasında sizden her hangi bir işlem için para talep eden şirketlere güvenmeyiniz. Yapacağınız iş görüşmesi olumlu geçerse sözleşme imzalamadan önce sözlü olarak konuştuğunuz şartların sözleşme içerisinde olup olmadığını kontrol ediniz.

Mutlaka okuyun: Yurtdışı İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu