eDevlet

Katar’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Katar’da çalışmak isteyen birçok kişi Katar’da çalışma izni nasıl alınır ya da Katar’a işçi olarak nasıl gidilir gibi soruların yanıtlarını merak ediyor. Bizde bugünkü yazımızda Katar’da çalışma şartları ve çalışma izni ile ilgili detayları sizlerle paylaşmak istedik. İşte yaptığımız araştırmalar sonucu edindiğimiz bilgiler…

Katar’da çalışma izni nasıl alınır? Aslında Katar’da çalışma izni alma şartları diğer körfez ülkeleriyle benzerlik gösteriyor diyebiliriz. Yani Katar’da da çalışma izni almak için “kefalet” sistemi kullanılmaktadır. Buna göre buradaki sorumluluk aslında işverene bırakılmıştır. Birlikte çalışacağınız işveren sizinle çalışacağına dair Katar resmi makamlarına kefalet bildirimi yaptığında diğer resmi prosedürler kolaylıkla halledilebilir.

Katar çalışma izni için gerekli tüm belgeleri Katar Çalışma Bakanlığı Dairesi’ne eksiksiz bir şekilde ibraz etmeniz yeterli olacaktır. Bu belgelerin en önemlilerinden biri yaptığınız iş sözleşmesini kanıtlayan belgelerdir. Bu belgeler ilgili Bakanlığa sunulduktan sonra çalışma izni için diğer şartları taşıyıp taşımadığınıza da bakılabilir. Bunlar; 18-60 yaş arasında olup olmadığınız, mesleki yeterliliğiniz, sağlık durumunuzu gösteren belge, en az 6 aylık vize vb.’dir.

Bunun dışında oturma izni de almanız gerekmektedir. Bu da en 6 ayı kapsayacak şekilde olması gerekir. Oturma izni içinde çeşitli prosedürleri yerine getirdikten sonra Katar göçmen birimine gerekli belgeleri sunmanız son derece önemlidir. Ülkede en fazla 30 gün serbest dolaşım hakkına sahip olacağınız için tüm resmi işlemleri bir an önce yaptırmalı ve hem çalışma izni hem de ikamet izninizi bir an önce çıkartmaya gayret etmelisiniz.

Katar’da Çalışmak

Birleşik Arap Emirlikleri arasında zenginliği ve geniş sosyal haklarıyla dikkatleri üzerine çeken Katar, her yıl yeni yatırımcıların akın ettiği ülkelerin başında geliyor. Ülkede yapılan tüm ticari faaliyetlerde görev alacak personelin yurtdışında getirilmesi de Katar’da çalışmak isteyen birçok kişiye umut oluyor. Çalışılan sektöre göre ve pozisyona göre oldukça yükse aylık maaşların ödendiği Katar’da, işçilere sağlanan diğer sosyal haklarda oldukça caziptir.

Dolayısıyla Türkiye’den de her yıl yüzlerce kişi Katar iş ilanlarına başvuru yapmakta ve yepyeni bir deneyim kazanmak için gün saymaktadır. Eğer sizde Katar’da çalışmak ve yeni coğrafyalar keşfetmek istiyorsanız çeşitli kariyer sitelerinde ve İŞKUR yurtdışı iş ilanları ana sayfasında ki size uygun olan işlere başvuru yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurtdışına İşçi Alımı Yapan Firmalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu