eDevlet

Yardım Parasından Yeşil Kartlılar Yararlanabilir mi?

Devlet tarafından birçok farklı yardım parası dağıtılmaktadır. Tüm bunlardan size en uygunu hangisi ise ona başvurarak yararlanabilirsiniz. Burada uygun olup olmadığını öğrenmek adına şartları inceleyebilirsiniz. Yardım parası şartlarına göre kazanç miktarlarını hesaplayabilirsiniz. Eğer yeşil kartlı bir hastanız var ise ya da siz yeşil kartlı iseniz bu durumda farklı yardım kaynaklarından yararlanabilirsiniz. Birçok farklı alanda yardım kaynağı yeşil kartlılar için sunulmuştur. Siz de bunlara başvurarak yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Yeşil Kartlılara Verilen Yardım 

Aşıdan giyime kadar farklı birçok alanda yeşil kartlılara özel yardım mevcuttur. Bu yardımlar ve hangi durumlarda kullanılacakları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kömür Yardımı: Toplamda verilen kömür miktarı 30 torbadır. Kilo olarak 750 kg’a tekabül eden bu yardımı almak için vakıflara başvurulması gerekiyor.
  • Aşı Parası: Eğer yeni dünyaya gelmiş bir çocuğunuz var ise bunun için aşı parası yardımlarından yararlanabilirsiniz.
  • Doğum ve Süt Parası: Doğum yapan anneler için bir kereye mahsus olmak üzere doğum parası verilmektedir. İlk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 üçüncü çocuk ve sonrası içinse bu tutar 600 TL’dir. Ayrıca 180 TL süt parası da ödenmektedir. Bu da 1 kereye mahsustur.
  • Çocuk Parası: Erkek ve kız için sırasıyla 45, 50 TL olan bu yardım sadece ilköğretime devam edenler için geçerli olan tutardır. Ortaöğretime devam eden çocuklar içinse 55 ve 75 TL’dir.
  • Gebelik Yardımı: Bu yardım tutarı ise aylık 45 TL’dir.
  • Yaşlılık Maaşı: 65 yaş maaşı olarak da anılan bu maaş güncel olarak 763 TL 67 kuruş olmuştur.
  • Dulluk Maaşı: 2 ayda bir ödenen bu maaş 650 TL’dir.

Bunlara ek olarak elektrik yardımı, asker ailesine yardım gibi farklı birçok yardım kalemi de mevcuttur. Kronik hastalar için özel yardımlar, sosyal ekonomik yardımlar ve yeşil kartlılara özel direkt nakit yardımları bulunmaktadır. Siz de yeşil kart sahibi iseniz bu yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Yardım Parası Şartları

Yardım paralarının belirli şartları vardır. Şartları sağladıktan sonra parayı almak mümkündür. Ödemeler PTT hesaplarına yapılmaktadır. Kimin adına yatması gerekiyorsa direkt olarak o kişinin adına PTT’den isim soy isim söylenerek ödemeler alınabilir.

Buna benzer diğer konular hakkında detaylı bilgilere ulaşmak adına buraya tıklayabilir ve yazılara göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu