eDevlet

Katar İşçi Maaşları Ne Kadar? Katar’da İş İmkanları

Yurtdışında çalışmak denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden biri olan Katar, son yıllarda hızlı bir gelişim göstermiş ve buna mukabil yurtdışı işçi alımını hızlandırmıştır. Katar işçi maaşları dolar üzerinden ödendiği için birçok Türk vatandaşının yurtdışı iş tercihlerinde Katar’ı tercih ettiği görülür. Ancak Katar gerçekten de yurtdışında çalışmak isteyen kişiler için büyük bir fırsat mıdır? Katar’da geçinmek sanıldığı gibi kolay mıdır? Ve Katar’da çalışanların aldıkları ücretler beklentilerini karşılıyor mu? İşte tüm bu sorular Katar’da çalışmak isteyenlerin aklını oldukça kurcalar.

Hemen belirtelim ki, yurtdışında çalışarak Türkiye’den daha fazla gelir elde edildiği bir gerçektir. Ama gidilecek ülkenin ekonomik şartları ve sözleşme yapılan firmanın size sağladığı sosyal haklar, aylık kazancınızı doğrudan etkileyen faktörlerin başında gelir. Daha iyi ekonomik şartlara sahip olmak ve daha iyi paralar kazanmak içi yurtdışı iş fırsatları konusunda Katar’ı tercih eden kişilerin bilmesi gereken bazı önemli nokraları gelin hep birlikte inceleyelim ve Katar işçi maaşları ile Katar’da iş imkanlarının neler olduğu öğrenelim.

Mutlaka okuyun: Katar’da Çalışmak Yaşam ve Katar’da İş İmkanları

Katar’da İş İmkanları Neler?

Türkiye’den 70 kat küçük yüzölçümü ve yaklaşık 2.5 milyon nüfuslu bir ülke olan Katar, Ortadoğu coğrafyasının en küçük ama en hızlı büyüyen ülkelerinden biridir. Özellikle 2020 dünya kupasına ev sahipliği yapacak olması Yurt Dışı İşçi Alımı, ile de Katar’da çalışmak isteyen yabancılara oldukça cazip fırsatlar sunuyor. Peki, nedir bu iş fırsatları? Katar’da hangi işlerde çalışıırsa yüksek bir kazanca sahip olunabilir? Şimdi gelin bu detaylara bir göz atalım…

Yerel halkın daha çok masa başı işlerde açlıştığı ve yabancı uyruklu kişilerin ise daha çok hizmet sektörü ve inşaat sektöründe iş olanağı bulduğu Katar, öden maaşların geçinme için elverişli olduğu ülkelrin başında gelir. 2020 dünya kupasının ülkede yapılacak olması nedeniyle adeta dev bir şantiyey dönüşen ülkede inşaat sektöründe çalışan işçilerin aldıkları yüksek ücretler dikkat çeker. Bu nedenle başta inşaat sektörü olmak üzere gıda, sağlık, turizm ve hizmet sektöründe kolaylıkla iş bulabilir ve yüksek aylık kazannçlara sahip olabilirsiniz.

Katar’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Türk ve yabancı işçilerin Katar’a olan ilgisinin en temel nedeni, ülkenin gelişmiş refah düzeyi ve zengin ekonomik seçenekleridir. Özellikle belli başlı sektörlerde çalışanların aldıkları maaşlar ve çalışma saat ücretlerinin oldukça iyi olduğu da bilinmekte. Peki Katar’da işçiler kaç lira kazanabilir?

Katar’da ödenen işçi maaşlarının belirlenmesinde bazı hususlar göz önünde bulundurulyor. Bunlar; işçinin çalıştığı sektör, pozisyon, çalışılan firma ve işçin uyruğu gibi kriterlerdir. Bu nedenle özellikle Hintli, Filipinli ve Bangladeşli işçilerin çalışma şartları ve bulunduğu konumlar içinizi burkabilir. Bu ülke vatandaşları genellikle vasıfsız işçi statüsünde değerlendirildiği için yaklaşık olarak 200-300 dolar gibi aylı ücretlerle çalışırlar. Zaten Katar devletinin belirlediği asgari ücrette 200 dolar civarındadır.

Ancak Türk işçiler bu saydığımız ülke vatandaşlarına göre daha avantıjlı bir pozisyonda olduğunu da söyleyebiliriz. Bunun nedeni hiçbir vasıfsız Türk işçisi Katar’a çalışmayı tercih etmez. Türk işçileri daha çok teknik eleman olarak ya da usta, kaynakçı, şantiye şefi gibi mesleklerdendir. Ülkede en yüksek maaş ödemesi Amerika ve Avrupa ülkelerinden gelen yabancılara yapılmaktadır. Bir Amerikalının aylık maaşı 10 bin dolar ile 15 bin dolar arası değişir. Katar’da çalışan Türk işçilerin durumuna gelecek olursak ise çalışılan sektöre ve firmaya göre Türkiye’de kazanacaklarından 3 katı hatta bazı durumlarda 5 kat daha fazla aylık bir gelire sahip olabilirler.

Katar’da Kaç Paraya Geçinilir?

Eğer Katar’da çalışmayı planlıyorsanız, ülke hakında tüm detayları araştırmaya başlamalısınız. Suç oranın yok denecek kadar az olduğu ve sosyal hayatın oldukça gelişmiş olduğu ülkede yabancı uyruklu vatandaşlar rahat bir hayat sürebilir. Ancak Katar’ın yaşam giderleri açısından biraz pahalı bir ülke olduğunu belirtmek isteriz.

Bu nedenle çalışacağınız firmanın konaklama, ulaşım, uçak bileti ve diğer sosyal haklarınızı tam anlamıyla karşılaması önemlidir. Aylık tüm masraflarınızı düştüğünüzde elinize en az 1000 dolar gibi paranın kalması durumunda Katar’da geçinebilmeniz mümkün olur. Ancak bu rakama eğlence giderleri dahil değildir. Türk işçilerin aldıkları yüksek maaşlar düşünüldüğünde ise ülkede yaşamak ve geçinmek sizi zorlamayacağı kanaatindeyiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu