eDevlet

Türkmenistan’da Maaşlar, Sosyal Hayat ve İş İmkanları

Yurt dışında çalışmaya karar vermek oldukça zorlu bir süreçtir. Kararınızı verdikten sonra önünüze birçok sınırlılık çıkar. Bu sınırlılıkların yanı sıra, ilk aşamada hangi ülkede çalışacağınıza karar vermek sizin için oldukça zor olacaktır. Yurt dışında çalışmak söz konusu olduğunda birçok seçeneğe sahipsiniz. Bu seçeneklerin hepsini detaylıca araştırmak ve hem işiniz hem de yaşam tarzınız için en iyi seçeneği bulmak sizin için zorlayıcı olacaktır. Yurtdışında çalışmak dendiğinde aklımıza hemen Avrupa ülkeleri geliyor. Ancak Türk kültürüne ve dinine bağlı bir insan için Avrupa ülkelerinde yaşamak zor bir iştir. Avrupa ülkelerinde damak zevkinize uyacak yiyecekler bulma zorluluğu dışında dini inanç farklılığı yüzünden beslenme konusunda büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Avrupa’da yaşamak birçok Türk için sıkıntı teşkil edecektir. Bu durumda da insanlar doğal olarak yaşayabilecekleri ve çalışabilecekleri kendilerine uygun bir yer arayışına giriyorlar. Bu seçeneklerden ilki olarak da karşımıza Türkmenistan çıkıyor. Türkmenistan’da maaşlar Türkler için çekici bir sebep oluyor. Bu yazımız sayesinde Türkmenistan’da çalışmak ve yaşamak hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz.

Türkmenistan’da Maaşlar

Türkmenistan fazla gelişmiş bir ülke değildir. Bu yüzden ülkede sanayi de ileri seviyede değildir, sanayinin gelişmemiş olması da iş imkanlarının kısıtlılığı anlamına gelmektedir. Sanayi alanında çalışmak isteyen bir bireyseniz Türkmenistan’da çalışmak sizin için mantıklı bir seçenek olmayacaktır. Ancak, tekstil veya inşaat sektörlerinde çalışmak isterseniz bu ülkede Türkiye’de kazandığınız paranın üstünde bir ücret alabilirsiniz. Türkmenistan’da tekstil ve inşaat sektöründe çalışacak olan insanlara daima ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda tecrübeniz varsa ve dil bilgisine sahipseniz aylık minimum 2000 dolar maaş olabilirsiniz. Türkmenistan’da inşaat alanında çalışacak usta, usta başı, kalfa ve mühendislere daima ihtiyaç duyulmaktadır. Tecrübeniz ve eğitim seviyenize göre artan yüksek bir maaşı bu alanda kazanabilirsiniz.

İnşaat alanı dışında, tamirat işlerinde çalışmak isteyen veya hali hazırda bu alanda tecrübe sahibi olan bir insansanız bu ülkede kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Türkmenistan’da çalışmak ve yüksek paralar kazanmanız için tecrübe sahibi olmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Özellikle kalıpçı, sıvacı ve tesisatçıya bu ülkede her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

Tekstil alanında çalışan insanlar da Türkmenistan’da kolaylıkla iş bulabilir. İplikçi, dokumacı ve boya-baskı alanında çalışacak uzman iş gücü bu ülke sektörü için önem arz etmektedir. Yoğun emek ve uzmanlık isteyen bu alanların dışında tekstil mühendisi olarak çalışmak isterseniz Türkmenistan’da çalışmak sizin için kaçırılmaması gereken bir fırsat olacaktır. Türkmenistan’da kaliteli bir üniversite eğitimi olmadığı ve kişilerin üniversitede eğitime rağbet göstermemesi nedeniyle; bu ülkede üniversite mezunu çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Yalnızca tekstil alanında değil, Türkmenistan’da her alanda çalışabilecek üniversite mezunu personele ihtiyaç vardır. Üniversite mezunuysanız ve İngilizce veya Rusça dillerinden birine hakimseniz bu ülkede yüksek maaşlar kazanabilirsiniz. Dil bilen ve alanında uzmanlaşmış bir kişi bu ülkede 10.000 dolar maaş alabilmektedir.

Türkmenistan, kendi işini kurmak isteyen insanlar için de bir olanaktır. Özellikle gıda sektöründe hizmet vermek sizin için en mantıklısı olacaktır. Damak zevkimizin çok da birbirine uzak olmadığı Türkmenistan halkı ile ortak bir lezzet kültürüne sahibiz. Ancak bu ülkede yaşayan insanlar genel olarak lükse düşkün olduğu için sizin de açmayı düşündüğünüz mekanın yüksek standartlara sahip olması gerekecektir. Özellikle döner benzeri et restoranlarına bu ülke halkı ilgi göstermektedir.

Türkmenistan’da Yaşam Koşulları

Bu ülkede çalışma koşulları iyi olmasına rağmen yaşam standartları herkes için uygun olmayabilir. Çünkü bu ülke katı kurallarla yönetilmektedir. Örneğin, yabancıların saat on birden sonra dışarı çıkmaları yasaktır. Bunun dışında ülkede Twitter, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya mecraları yasaklıdır. Ancak, Türkmenistan halkı Türklere karşı büyük bir sempati beslemektedirler.

Türkmenistan, Sovyetler Birliği’nden kalma bazı yasalarını devam ettirmektedir. Mesela bu ülkede yaşayanlar doğalgaz, elektrik ve su faturası ödememektedir. Sosyalist devlet anlayışını sürdüren bu ülkedeki temel yaşam ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır. Türkmenistan’da maaşlar yabancılar için çok olsada ile geçinmek çok kolay değildir. Ancak yine de bu ülkedeki şartlar Türkiye’dekinden daha iyidir. Türkmenistan’da yaşayan bir ailenin aylık ortalama masrafı 1000 dolardır. Ev kiraları ise 500 dolardan başlamaktadır.

Mutlaka okuyun: Türkmenistan İşçi Alımı, İş Başvurusu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu