eDevlet

Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu

Kaymakamlık maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? Kaymakamlığın verdiği maddi yardım kapsamı nedir? Merak edilen soruların yanıtı haberimizin devamında..

Korona virüs ile mücadele sürecinde ekonomik olarak zor duruma düşen vatandaşlara devletin yapmış olduğu ayni ve nakdi yardımlar devam ediyor. Bu yardımlar genellikle valilik ve kaymakamlıkların bünyesinde olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapılıyor. Salgın tedbirleri kapsamında işsiz kalan vatandaşlarımız ise Kaymakamlık maddi yardım başvurusu hakkında detaylı bilgilere ulaşmaya çalışıyor. Bugünkü yazımızda korona yardımları hakkında detaylı bilgilere yer veremeye çalıştık. İhtiyaç halinde olan tüm vatandaşlar devletin yapmış olduğu bu yardımlara başvurabilirler. Ancak sosyal yardımlardan yararlanmak için kurumların belirlediği belirli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Konuyla ilgili tüm detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kaymakamlık Sosyal Yardımları Nelerdir?

2020 yılının ilk aylarında başlayan Covid-19 salgını kısa bir süre içinde tüm dünyaya yayılmış ve ülkelerin salgınla mücadelesi başlamıştır. Türkiye’de de 11 Mart’ta ilk vakanın görülmesiyle birlikte çeşitli kısıtlamalar getirilmiş ve bu kısıtlamalarla birlikte vatandaşlarımızım büyük bir çoğunluğu maddi zorluk yaşamaya başlamıştır. Sağlıktan ekonomiye her alanda devletimizin vatandaşlarına yaptığı sosyal yardımların kapsamı genişletilmiş ve hükümet tarafından çeşitli destek paketleri açıklanmıştır.

Ardı ardına açıklanan bu destek paketleri vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmış ve bu zorlu süreci daha rahat atlatabilmek için bir ümit ışığı doğmuştur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın girişimiyle başlatılan sosyal destek paketlerinin büyük bir kısmı ilgili Kaymakamlıklar tarafından da vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Son ayıplan açıklamalara göre Faz 1, Faz 2 ve Faz 3 olarak devreye sokulan sosyal deste paketleri şu ana kadar 5,5 milyon aileye 1000’er liralık nakit desteği sağlanmıştır.

Kaymakamlık maddi yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız e-devlet sistemine şifreleriyle giriş yaparak ilgili yardım formunu doldurabilmektedir. Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketlerinin içeriği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı koordinasyonunda açıklanmış ve ihtiyaç halinde olan ailelere ulaşılması amaçlanmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın kamuoyuna yaptığı son açıklamalarda, sürecin başarılı bir şekilde yürütüldüğü ve vatandaşların mağdur olmaması için her türlü desteğin devam edeceği yönünde.

Kaymakamlıklar aracılığıyla verilen sosyal desteklere e-devlet üzerinden başvurabileceği gibi şahsen müracaatla da yapılabiliyor. Ancak 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı olduğu için bu vatandaşlar sadece e-devlet üzerinden başvurular kabul ediliyor. Şahsen müracaatlarda ise vatandaşlardan T.C kimlik bilgileri, iletişim bilgileri ve gelir bilgileri isteniyor. Yapılan incelemeler sonucu olumlu olan kişilere başvuru detayları SMS olarak bildirilmektedir.

Belediyeler Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Korona virüs sürecinde kaymakamlık dışında belediyeler tarafından da sosyal yardım paketleri devreye sokulmuştur. Belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan yardımlar aslında korona öncesinde de yapılmaktadır. Ancak bu salgın sürecinde birçok meslek grubunda bulunan kişilerin ekonomik olarak olumsuz etkilenmesi sonucu belediyelerde sosyal destek paketlerinin kapsamını genişletmiş ve daha fazla aileye ulaşmak amaçlanmıştır. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya gibi büyükşehir belediyeleri olmak üzere diğer il ve ilçe belediyelerdi de vatandaşlara birçok alanda ayni ve nakdi yardımlarda bulunmaktadır. Belediye sosyal yardımlarından yararlanmak için ilgili belediyelerin resmi internet sayfalarından ya da şahsen müracaat edebilirsiniz. Belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlar aşağıdaki alanlarda yapılmaktadır.

  • Gıda ve erzak koli yardımları
  • Giyim yardımları
  • Yakacak yardımı
  • Barınma (kira) yardımları
  • Yardım kartları ve kuponlar
  • Sağlık yardımları
  • Eğitim yardımları
  • Öğrenci bursları

Bakanlıkların Yaptığı Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Kaymakamlık maddi yardım başvurusu süreci Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca koordine edilmektedir. Bunun nedeni ise il valilikleri ve ilçe kaymakamlıkları bünyesinde faaliyetlerde bulunan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları (SYD)’dır. Çünkü sosyal destek başvurusu yapan vatandaşların gelir durumları ve yardım almaya uygun olup olmadıkları ilgili vakıf tarafından yapılmaktadır. Covid-19 kapsamında bakanlığın sunduğu destek paketleri üç aşamalı olarak devreye sokulmuş ve tüm yoksul ailelere ulaşılmak amaçlanmıştır.

FAZ 1, FAZ 2 ve FAZ 3 kapsamında hane başı ödenen 1000’er liralık yardımların bir ve ikinci bölümleri tamamlanmış 3. Faz yardımları ise halen ödenmeye devam etmektedir. 3. Faz yardımlardan yararlanacak olan kişilerin daha önce ödenen faz 1 ve faz 2’den yararlanmayan vatandaşlarımız faydalanacaktır. Bunun yanı sıra emeklilere, gazi ve şehit yakınlarına, engelli bireylere, öksüz ve yetim çocuklara ise farklı bir başlık altında devlet desteği sunulmuştur. Ayrıca birkaç yıldır devam eden ve tüm emeklileri kapsayan 1000’er liralık bayram ikramiyelerinin ödeme tarihi erkene alınmış ve bayram öncesi emeklilerin hesaplarına aktarılmıştır.

FAZ 3 Sosyal Destek Başvurusu

FAZ 3 sosyal destek yardımlarından yararlanmak istiyorsanız e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Diğer yardımlarda olduğu gibi şahsen başvurular kabul edilmemekte ve Faz 3 için başvurular sadece e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru için e-devlet sistemine girdiğinizde Pandemi sosyal destek formunu doldurmanı gerekiyor. Bu formda gelir durumunuz, çalışma durumunuz, hanede yaşayan kişi sayısı, ikamet adresiniz, hanedeki öğrenci sayısı ve son gelen elektrik, su ve doğal gaz faturası bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde belirtmeniz gerekiyor.

Ancak ilgili forma ulaşabilmeniz için T.C kimlik numaranızın son rakamına göre ekran açılmaktadır. Böylece yoğunluğun önüne geçilmekte ve başvurular daha detaylı bir şekilde incelenmektedir. İnceleme sonucu yardım almaya hak kazandıysanız başvuru esnasında verdiğiniz IBAN numarasına ya da hesap numaranız yoksa PTT aracılığıyla 1000 liralık yardımı alabilirsiniz. Eğer 20 yaşın altında ya da 65 yaşın üstündeyseniz Vefa Destek Grupları ya da PTT personelli tarafından hak ettiğiniz miktar adresinize kadar getirilmektedir. Yaptığınız tüm başvurulara rağmen herhangi bir destekten yararlanamadıysanız ALO 144’ü arayarak durumunuzu anlatabilirsiniz. Gelir incelemeniz tamamlandığında size olumlu ya da olumsuz dönüş sağlanacaktır.

Mutlaka okuyun: Belediye Maddi Yardım Desteği Başvurusu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu