Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaeDevletHostes Nasıl Olunur? Host Ve Hostes Olma Şartları

Hostes Nasıl Olunur? Host Ve Hostes Olma Şartları

Günümüzde birçok insan host, hostes olmak istemektedir. Bu yazıda da işte hostes nasıl olunur, host ve hostes olma şartları hakkında başlıca bilgiler verilmeye çalışılacaktır. Bu konu ile ilgili kafasına takılan tüm soruların yanıtlarını bu yazıda net bir biçimde bulabilirsiniz. Öncelikli olarak bilmeyenler için kavramsal olarak bu mesleğin ne olduğunu ifade etmek gerekir ise şunlar söylenebilir.

Öncelikle tüm kavramları yerli yerine oturtmak için host sözcüğünün erkekler için, hostes sözcüğünün kadınlar için olduğunu belirtmek gerekir. Buna göre host ya da hostes olarak çalışan kişiler havayolu firmalarında yerde ya da uçakta çalışan kişilerdir. Kimileri yer host ya da hostesi olarak görev yaparken, kimileri uçak içinde görev alabilmektedir. Nerede çalışacakları bazen kendi tercihlerine, bazen firmanın istemine ve gereksinimine, bazen de karşılıklı anlaşmalara bağlı olarak değişir

Hostes Nasıl Olunur?

Gerek ülkemizde, gerek dünyada host , hostes olarak çalışılabilecek hem kamuya ait hem de özel havayolları şirketleri vardır. Kişiler eğer bu işte çalışmak istiyor ve kendilerinin aşağıda belirtilen şartları taşıdığını düşünüyor ise o zaman öncelikli olarak ilgili havayoluna şirketine eksiksiz ve tam olarak doğru bilgiler içeren özgeçmişini yollaması gerekir. Özgeçmişini yollayan bireyler arasında uygun görülen kadın ve/veya erkek host, hostes adayları bir görüşmeye çağrılır.

Bu görüşmede uygun görülen adaylar ile sözleşmeleri imzalanarak göreve başlamaları sağlanır. Yapılan görüşmeler sırasında kişinin dış görünüşe bakılmaktadır. Bunun yanında kişinin yapılan görüşme sırasında vücudunda dövme vb. şeylerin olmaması, kendisine özgüvenli davranması, rahat ve kendinden emin tavırlar sergilemesi işin püf noktaları arasındadır. Bu mesleği neden yapmak istediğini görüşme sırasında net bir biçimde ifade etmelidir.

Host ve Hostes Olma Şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma.
  • İdeal olarak belirlenen boy ve kiloya sahip olma. (Bu oran kadınlarda; 160-180 cm arası boy oranı, erkeklerde; 170-180 cm arasıdır.)
  • Adli sicil kaydının temiz olması.
    En az lise mezunu olma.
  • Havaalanının belirlemiş olduğu kurumdan fiziki yeterlilik ve sağlık raporu alma
  • Erkeklerde askerlik engeli olmaması.
  • Başvurulan hava yolu firmalarının uygun gördükleri illerde ikamet etme
  • İyi derecede İngilizce dil bilgisine sahip olma, bu dili akıcı bir şekilde konuşma ve anlama.
  • Daha önceden başka bir hava yolu firmasından ceza ve disiplinsizlik almamış olmak.
Zamanın Varken
Zamanın Varken
zamaninvarken.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden zamaninvarken.com sitesi sorumlu tutulamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

spot_img