eDevlet

Toruna Bakma Maaşı Nasıl Alınır? Başvurular Nasıl Yapılır?

Çok olağan bir durum olmamakla beraber kimi zaman özel durumlarda toruna bakma maaşı alınabilmektedir. Bunun da kendi içinde belli başlı nedenleri vardır. Kişilerin mevcut ortamları içinde toruna bakacak herhangi bir başka yakını yoktur. Anne babası çocuğa bakabilecek şartlara haiz değildirler. İşte bu durumda da toruna bakan büyükanne torununa baktığı için maaş talep edebilir. Bunun için iki yöntem söz konusudur. Bu yöntemlerden ilki internet üzerinden yapılan başvurudur. Bir diğer yöntem ise bizzat ilgili kurum müdürlüklerine gidilerek başvuru yapılmasıdır.

Toruna Bakma Şartları Nelerdir?

Kişiler eğer toruna bakma maaşı alacak ise aranan başlıca şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Annenin 18 yaşını tamamlamış olması
 • Anne hayatta ise çocuk ile aynı evde yaşaması ve bakacak olan torun sahibi kişinin aynı il sınırları içinde yaşaması
 • Bu çalışma özel pilot bir çalışma olduğu için ilgili pilot iller olan Ankara, Bursa, Konya, Kayseri, Antalya, İstanbul, Gaziantep, Sakarya ya da Tekirdağ illerinin birinde yaşıyor olmak ve bunu belgeleyebilmek
 • Bakımı yapılacak olan çocuğun 3 yaşından kesin olarak küçük olması. 3 yaşını dolduran çocuklara bakım yapıldığı zaman bu destekten yararlanmak mümkün değildir.
 • Yapılan başvuru döneminde annenin fiilen bir işyerinde çalışıyor olması ve bunu ilgili evraklar ile belgeleyebilmesi ve verilen destek süresince iş yerinden ayrılmaması. Verilen destek süresi toplamda 1 yıldır. Daha fazla destek verilmemektedir.
 • Annenin üçüncü dereceye kadar işvereni ile herhangi bir kan bağı, akrabalık bağı gibi aidiyetlerinin olmaması
 • Emzirme süresinin fiilen tamamlanması ve annenin aktif olarak iş yaşamında bulunması
 • Verilen bu destek döneminde çocuğa sadece büyük annenin bakması ve çocuk için özel bir bakıcı tutulmaması. Bakıcı tutulması durumunda verilen bakım maaşı anında gerekçesi ne olursa olsun kesilir.
 • Son olarak da çocuğa bakacak olan büyük annenin bu bakımı engel teşkil eden herhangi bedensel, ruhsal bir sağlık sorununun olmaması gerekir. Kimi zaman bunun için sağlık raporu da istene bilmektedir.

Üstte belirtilen koşulları sağlayan ve istenen evrakları temin edip verebilen büyük annelere 1 yıl boyunca aylık 425 TL toruna bakım maaşı verilir.

İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?

Toruna bakma maaşı üstte de belirtildiği gibi ya internet üzerinden ya da şahsen yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan başvurular şu biçimde gerçekleşir:

 • Öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi sitesine girilir
 • İkinci aşamada üstte solda yer alan menüde Başvuru İşlemleri sekmesine tıklanır
 • Bu linke girildikten sonra ilk defa başvuru yapacaklardan belli başlı bazı bilgiler istenir. Burada toruna bakacak kişinin, torunun ve annenin TC kimlik numarası ve diğer bilgiler istenir. Bunların doğru ve eksiksiz olarak doldurulması gerekir.
 • Tüm bilgiler doldurulduktan sonra doğrulama işlemi yapılır. Akabinde ise KAYDET tuşuna basılarak işlem tamamlanır.

Başvuru yapıldıktan sonra sonucu öğrenmek için ise BAŞVURU SORGULA tuşuna basmak yeterlidir. Başvurular her yıl belli bir zaman aralığında yapılır. Öncesinde ve sonrasında yapılan başvurular gerekçesi ne olursa kabul edilmez.

Toruna bakan büyük anneler eğer köyde yaşıyor ise bu süreç zarfında Ziraat Bankasına başvuru yaparak 100 bin Türk Lirasına kadar hayvan kredisi alabilme şansına da sahiptir. Bu da yine hükümetimiz tarafından sunulan bir diğer ayrıcalıktır.

Şahsen Başvuru Yapılacak Olan Kurumlar

Hali hazırda 2019 yılı itibarıyla üstte adı geçen 10 pilot ilde böylesi bir uygulama yapılmaya başlamıştır. Kişiler eğer internet üzerinden değil de bizzat başvuru yapacak ise o zaman ilgili kentlerde yaşıyorlar ise o zaman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine bizzat giderek başvuruda bulunabilirler.

Bu kurumlarda da tıpkı internet üzerinde istenen bilgiler gibi bilgiler istenmekte ve bu sefer yazılı form üzerinden başvuru yapılmaktadır.  Şahsen yapılan başvuru sonuçları da yine internet üzerinden açıklanmakta, yeniden ilgili kuruma gidilmesine gerek kalmamaktadır. Şu ana kadar bu destekten çok sayıda büyük anne yararlanmıştır.  Büyükanneler için son derece motive edici olan bir uygulama olup, süreç içinde tüm ülke genelinde yayılması beklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu