eDevlet

Ne Üzerine Dükkan Açabilirim?

Birçok insan kendisine ait işyeri açmak istiyor. Ne üzerine dükkan açabilirim diye de yakın çevresine sorarak bilgi sahibi olmak istiyor. Biz de bu yazıda bu konu hakkında temel bilgiler vermeye çalışacağız. Sizin de böyle bir gereksiniminiz varsa mutlaka aşağıda yer alan yazımızı okumanızda fayda var. Lakin kendi işini yapmak çok güzel olsa da baştan belli başlı bazı şeyleri düşünmek, fizibilite etmek ve ondan sonra nihai karar vermek gerekir.

Ne üzerine dükkan açabilirim noktasında ilk bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konu kişinin kendisini artıları, eksileri ile tartması ve sonrasında nihai kararı vermesidir. Yani önce bir düşünüp, benim hangi konuda yeteneğim var, nasıl bir iş yapabilirim, nerede yapabilirim diye düşünmeli ve ondan sonrasında karar vermelidir. Mevcut piyasa koşullarını da asla göz ardı edilmemelidir.

Ne Üzerine Dükkan Açmalıyım?

Bir diğer önemli olan husus ne üzerine dükkan açabilirim sorusunun yanıtını tam olarak bulmaktır. Kişinin kendisini en az riske atacağı, kendi bütçesine uygun olan işleri tercih etmesi her zaman için avantajlı olan bir durumdur. O dönem, o bölgede gereksinim duyulan, az para ile kısa sürede kendisini amorti edecek işler tercih edilmelidir.

Bayan Giyim Eşyalara Mağazası

Birçok kadının favori tercihi bayan giyim mağazası açmaktır. Butik tarzı bir işyeri açmak her zaman için revaçta olan bir durumdur. Başlangıç sermayesi olarak 20 bin Türk Lirası koymak yeterli olacaktır. Burada bilinmesi gereken en temel husus hangi hedef kitleye hitap edileceği ve buna göre ne tür ürünlerin bulundurulacağıdır. Pazar yeri gibi rastgele ürünler bulundurulmamalıdır.

Oyuncakçı Dükkanı Açmak

Yapılabilecek belki de en güzel işlerin başında oyuncakçı dükkanı açmak vardır. Çünkü her çocuğun oyuncağa gereksinimi vardır. Aileler çocuklarına oyuncak alarak onların kişisel gelişimine katkıda bulunmaktadır. Burada izlenebilecek iki tane yöntem vardır. Bunlardan ilki ünlü yerli ya da yabancı bir markanın oyuncakçı dükkan bayiliğini almak ya da kendi adınıza bütçenize uygun bir dükkan açmaktır. İlkinde franchising bedeli ödeneceği için rakam biraz daha yüksektir ama ikincisinde ortalama olarak 10 bin Türk Lirası gibi bir para ile böylesi bir yer açılabilir. Bu tarz bir işyerinde de kaliteli CE işaretli oyuncak satmak son derece önemlidir.Ayrıca dükkanın yeri de stratejik olarak belirlenmelidir.

Kahvaltılık Ürünler

Son yılların en gözde, en popüler işleri arasında kahvaltılık ürün satan, kahvaltı bulunulan mekanlar gelmektedir. Bu tarz işyerlerinde serpme olarak adlandırılan kahvaltı müşterilere tek kişilik ya da iki kişilik olarak sunulmaktadır. Çok fazla sayıda peynir,zeytin, reçel, bal gibi klasik kahvaltılık ürünler yanında pancake, sigara böreği gibi değişik türden hamur işleri de bulunan, brunch yapmak için de uygun olan yerlerdir.

Böylesi bir işyeri açmanın başlangıç maliyeti ortalama olarak içine alınacak malzemeler, işyeri açmak için yapılacak masraflar, abonelikler, ruhsatlar, dükkan kirası gibi giderler için 15 bin Türk Lirası civarındadır. Burada dükkanın kirası ve ödemenin nasıl yapılacağı da oldukça belirleyici olmaktadır. Bu işi yapabilmek için bu tarz işleri seven, hijyenine, temizliğine özen gösteren, bireyler olmak gerekir. Ayrıca güler yüzlü olmak, işini severek yapmak da aranan diğer koşullar arasındadır. Yani dışarıdan kolay gibi görünse de işin içinde incelikleri olan bir iştir. Kazanç olarak bir kahvaltı kişi başı ortalama 30 TL olarak sunulduğunda kısa sürede kişi kendini tanıtır ve kabul ettirir ise kazancı yüksek olan bir iştir.

Temizlikçi

Başlangıç maliyeti yapılabilecek diğer işlere göre daha düşük olan temizlikçilik eğer doğru bir strateji uygulanmaz ise kendi içinde risk içeren bir iştir. Burada düşük maliyetli nasılsa herkes temizlikçiye gerek duyar, ben hemen böyle bir işe gireyim diye düşünmek yerine öncesinde sağlam bir fizibilite yapılmalıdır. Temizlikçi dükkanının açılacağı yer burada son derece önemlidir. Doğru bir yerde, görünebilecek biçimde bu tarz bir işyeri açılmalı ve öncesinde bir hedef kitlesi belirlenmeli, sonrasında ona uygun stratejiler belirlenerek adımlar atılmalıdır. Bu tarz bir işyerinde mutlaka kaliteli, çevreye ve insana zarar vermeyen temizlik malzemeleri de satılarak, ayrıca kazanç elde edilme yoluna gidilebilir.

Mutlaka okuyun: Bir Milyoncu Pazarı Nasıl Açılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu