eDevlet

Yurt Dışından Nasıl Ürün Getirebilirim?

Para kazanmak için farklı yöntemler var. İşte o yöntemlerden bir tanesi de yurt dışından ürün getirmek ve bunları doğru kanallar üzerinden piyasaya sunarak para kazanmak. Biz bu yazıda tam olarak bu konuya değineceğiz ama öncesinde belli başlı sorunlara kavramları doğru bir biçimde tanımlamaya çalışacağız. Bunların en başında ihracat ve ithalat sözcüklerinin ne anlama geldiği konusu geliyor.

İhracat ister firmaların kendi ürettiği ya da al sat yaptığı ürünleri, kendi ülkesi dışında olan diğer ülkelere satmasıdır. İthalat bunun tam tersi olan işlemdir. Yani yurt dışından ürün getirerek iç piyasada getirilen ürünü satmaktır. Her iki kavramda dış ticaret konusunun alt başlıkları olup ciddi bir uzmanlık gerektirir. Üstelik bu alanda üniversite düzeyinde verilen eğitimler de göz önüne alındığında bu işin mutlaka son derece bilinçli bir biçimde yapılması, mevzuatları çok iyi bilmek gerektiği unutulmamalıdır.

Yurt Dışından Ürün Nasıl Getirilir?

Yurt dışından ürün getirmek noktasında bilinmesi gereken en temel husus, tahmin etmenin çok da zor olmayacağı gibi rastgele yapılamayacağıdır. Bu iş herkesin keyfince yaşabileceği bir iş değildir. Gerek ülkemiz ticaret hukuku açısından, gerek uluslararası ticaret hukuku noktasında bilinmesi gereken belli başlı yasal mevzuatlar vardır. Yine bunun yanında gerek ithalat, gerek ihracat için her ülkenin kendince özel, özgün kuralları vardır. O yüzden ürün alımı yapılacak ülkenin ticaret mevzuatları iyice öğrenilmeli ve eğer kişilere uygun ise ondan sonra böyle bir adım atılmalıdır. Yine bu noktada dil bilmek son derece önemlidir.

Yurt dışından ürün getirmek isteyenler eğer yoksa şahıs şirketi kurarak bu iş için ilk adımı atabilirler. Bunun yanında elbette limitet şirket üzerinden de yurt dışından ürün getirilerek satılabilir ama 2012 yılında yasal mevzuatlar değiştiği için bu tarz şirketleri çok daha zorlayan durumlar olduğundan, şartların zorluğundan şahıs şirketi üzerinden ithalat yapmak her zaman için doğru bir karardır. Bunun yanında şirketin yapısının ithalat yapmaya da uygun olması gerekir.

Şirket kurulduktan sonra ya da bu aşamada hangi ülkeden hangi ürünü getirip satış yapabileceğinizi çok iyi bir biçimde belirlemeniz gerekir. Ülkemizde genellikle toptan ürün alıp satmak isteyenler Alibaba.com internet sitesini, daha perakende, daha butik çalışmak isteyenler ise Aliexpress sitesini kullanmaktadır. Özellikle Alibaba.com dünya çapında dünyanın her yerinde kaliteli ve ucuz ürünlerin getirilerek satılabileceği, en güvenilir adreslerin başında gelmektedir. Ürün gelir iken mutlaka teslimat süresi bilinmeli ve kırk günü geçmesi durumunda gerekli adımlar atılmalıdır.

Ülkemizde birçok firma doğal olarak, tahmin etmenin çok zor olamayacağı gibi Çin’de üretilen ürünleri getirerek ülkemizde satışa sunmaktadır. Zira Çin hem çok geniş bir ürün gamına sahiptir, hem de fiyatlar son derece uygundur. Yurt dışından sıklıkla getirilen ürünler arasında ülkemizde üretilmeyen ve/veya daha yüksek fiyata üretilen ürünler gelmektedir. Cep telefonu  kılıfları, kırılmaz camlar, elektronik cihazlardır.  Bu noktada yurt dışından ürün alınır iken gümrük vergisi, kargo maliyetleri, gümrükten hangi ürünlerin alınmadığı da mutlaka öğrenilmeli ve ona göre adımlar atılmalıdır.

Gümrükleme İşlemleri Nasıldır?

Yurt dışından ürün getirmek konusunda üstte yer alan temel bilgileri verdikten sonra bu alanda eğer bu işi yapmak istiyorsanız ve kendinizi yeterli, yetkin hissetmiyor iseniz alanında eğitim almış, uzman deneyimli, ilgili ülkenin dilini bilen bir dış ticaret uzmanı ile çalışabilirsiniz. Ya da muhasebeniz de size bu konuda yardımcı olabilir. Gümrükleme bu alanda son derece önemli bir adımdır. Tıpkı ihracat işlerinde olduğu gibi ithalat sürecinde de tüm işlemler ülkenin durumuna göre ya proforma fatura ya da irsaliye ile yapılmaktadır.

Fatura ve irsaliye konusunda bilinmesi gereken en temel husus ise mutlaka hazırlanan belgenin İngilizce gibi Türkçe dışında bir dilde de hazırlanması gerektiğidir. Kimi zaman ilgili ülkenin dilinde de hazırlanması gerekebilmektedir.

İthal Gümrük Limiti Ne Kadardır?

Yurt dışından getirilen ürünlerde farklı durumlar söz konusudur. Normal bir ürün 15 bin dolara kadar gümrükten geçebilmektedir. Hac ya da umreden gelen ürünler de mutlaka en az 3 gün Hac ya da umre yapılan ülkede kalma koşulu vardır. Kilo gram sınırlaması ise 50 kg olarak tanımlanır. Ayrıca çikolata ve şeker için kilogram miktarı sınırlaması ve makyaj malzemeleri için yine belli bir sınırlama vardır. Son olarak bu işlerin yapılabilmesi için mutlaka ilgili kuruma üye olmak gerektiği de unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu