eDevlet

Yurtdışında Çalışma İmkanı

Ülkemizdeki ekonomik durum ve yaşam şatları insanları yurtdışında çalışma imkanı veren firmaların ilanlarına itiyor. Sigortalı bir çalışan, geçen sene aldığı maaşın aynısını eğer bu sene de alıyorsa, elindeki maaş geçen seneye göre yüzde kırk değer kaybetti demektir. Bu değer kaybı dolayısıyla kendi ihtiyaçlarına yetişemediği gibi bir aile sahibiyse çocuklarının da yaşam standartları düştü. Bu maddi etmenlerin dışında eğitim şartlarının gün geçtikçe daha kötü bir hal alması ve içinde bulunulan huzursuz ortam da insanları yurtdışında yaşamaya itiyor. Bir anda yurtdışına gitme kararı alan bir insanın karşısına oldukça fazla seçenek çıkıyor.

Avrupa ve Amerika’ya yerleşip iş bulmak dışında insanların önüne birçok fırsat çıkıyor. Bu fırsatlardan biri doğu ülkelerinde veya Türki Cumhuriyetlerde çalışmak. Yaşam şartları açısından çok fazla farklılığı bulunmasa da, yurtdışında alınan maaş her şartta Türkiye’dekinden daha fazla oluyor. Maaş etmeni de yurtdışına gitmek için yeterli oluyor. Ancak yurtdışında çalışmak için bazı özelliklere sahip olmanız gerekir ve karşılaşacağınız şartları bilmeniz gerekir. Bu yazımızda yurtdışında çalışma imkanı hakkında öğrenmeniz gereken her şeyi öğrenebileceksiniz.

Yurtdışında Çalışma Şartları Nelerdir? 

Avrupa ülkelerinde çalışma şartları ülkemiz şartlarına göre daha kolaydır. Avrupa ülkelerinde çalışma saatleri Türkiye’dekine kıyasen daha azdır. Yurtdışında çalışma imkanı na sahip olan insanlar sosyal hayatlarına ve ailelerine daha fazla zaman ayırabilirler. İşler daha düzenli ilerlediği için kolay kolay kimse mesaiye kalmaz. Çalışanlara verilen primler daha yüksektir. Bu yüzden yurtdışında çalışanlar Türkiye’de kazandıklarının çok daha fazlasını daha az yorularak yurtdışında alabilirler.

Türki Cumhuriyetlerde ve Doğu ülkelerinde çalışanlar daha fazla maaş alabilirler. Ancak bu ülkelerde çalışanların çoğu yaşam koşullarından şikayetçiler. Bu şikayetleri ne kadar büyükse, aldıkları maaş da o derece yüksek oluyor. Bu ülkelerde çalışanlar, çalıştıkları ülkenin iş ortamından değil sosyal hayatından rahatsızlar. Az gelişmiş ülkelerde çalışanlar, hiçbir sosyal hayatları olmadan yaşadıkları ülkeden kaçmak için fırsat arıyorlar.

Yurtdışında çalışmak için ülke seçerken alacağınız maaş dışında, o ülkedeki mesai saatlerinin kapsamını da öğrenmeniz gereklidir. Yurtdışına çalışmak için çıkmadan önce, çalışmak için gittiğiniz ülkeye giderek oradaki sosyal hayatı gözlemlemeniz şarttır.

Mutlaka okuyun: Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Şirketler

Hangi Özelliklere Sahip Olmanız Gerekir?

  • İş hayatında tecrübeli olmanız önemlidir. Yurtdışında çalışmak için başvurduğunuz meslek hangi meslek ise o dalda bir iş tecrübesine sahip olmanız lazım.
  • Temiz bir sicilinizin olmalı, yurtdışına çıkarken aranan en büyük şart olan temiz bir sicildir. Sizi işe olan alacak patron da temiz bir siciliniz olmasına dikkat edecektir.
  • Çalışacağınız ülke vize talep ediyorsa bir an önce vize işlemlerine başlamalısınız.
  • Yapacağınız işte kendinizi kanıtlamış olmanız gerekli, diğer iş başvuruları arasından kolayca sıyrılmanızı sağlayacak bir cv sizin oldukça yararlı olacaktır.
  • Gittiğiniz ülkenin dilini biliyor olmalısınız. Eğer o dile hakim değilseniz işe alınma ihtimaliniz ortadan kalkar. O dili bilmiyorsanız, İngilizceyi anadiliniz kadar iyi bilmeniz faydalı olacaktır.
  • Gideceğiniz ülkede çalışmak istediğiniz iş yerinden çalışma izni olmanız gereklidir. Eğer bu izni almazsanız, gittiğiniz ülkede kaçak konumuna düşersiniz.
  • Gidilen ülkenin yaşam şartlarını bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Gittiğiniz ülkedeki sosyal yaşamı, insanların kültürünü ve yemek kültürünü bilirseniz hayatınız son derece kolay olacaktır.

Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?

Yurtdışında iş bulmanız için ilk yolunuz İşkur’a başvurmaktır. İşkur yurtiçinde vatandaşlarına iş imkanı sağladığı gibi yurtdışında çalışmak isteyenlere de iş imkanı sağlamaktadır. İşkur, yurtdışına giden vatandaşların iş süreci takibini de sağlayarak insanların hayatını kolaylaştırmaktadır.

Yurtdışında çalışan bir akrabanız veya bir tanıdığınız varsa onun sayesinde kolayca iş bulabilirsiniz. Bir referansa sahip olarak yurtdışına çıkarsanız, gider gitmez iş bulur ve hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Yurtdışında çalışmak istediğiniz firmalara doğrudan kendiniz başvurabilirsiniz. O iş yerinde neden çalışmak istediğinizi anlatan bir mektupla birlikte cv’nizi şirketlere yollarsanız kolayca iş bulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurtdışı İş İmkanları İle İş Bulma Garantili Yöntemler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu