eDevlet

Faizsiz Ev Satan Firmalar ve Katılım Bankaları

Günümüzde hemen herkes ev sahibi olmak istiyor. Bu noktada birçok insan ise özellikle faizsiz ev satan firmalar konusunda bir arayışa giriyor. Çünkü kimi zaman bankalardan kredi çekildiği zaman bir ev fiyatına nerede ise iki ev alınıyor gibi bir durum ortaya çıkıyor ki, insanlar bu duruma çok da sıcak bakmıyor. O yüzden de olabildiğine en ekonomik biçimde ev sahibi olmak istiyorlar.

Burada hemen şu noktanın da altını çizmekte fayda var ki, insanlar kira ödemek, ev sahibi ile uğraşmak yerine nohut oda, bakla sofa ile bile olsa kendi evlerinin sahibi olmak istiyor. Kimi zaman insanların böylesine güzel hayalleri var ki ekonomik şartların da getirdiği duruma istinaden insanlar kendi evlerini alacak ekonomik düzeyde olamıyor. Bu yüzden de bir an için karamsar bir ruh haline girseler bile son yaşanan gelişmelere istinaden artık insanlar aldıkları ev için ekstra faiz ödemeden kendi evlerinin sahibi oluyorlar. Bu yazıda da özellikle düşük ve orta gelirli insanlar için son derece önemli olan bu konu hakkında bilinmesi gerekenler hakkında temel bilgiler vereceğiz.

0 Faiz İle Ev Alma Yöntemleri

Yukarıda yer alan bu genel girişten sonra faizsiz ev satan firmalar hakkında biraz daha detaylı olarak bilgi vermek gerekir ise şunlar söylenebilir. Bu noktada şu an itibarı ile insanların karşısına çok farklı seçenekler çıkmaktadır. Burada iki temel alternatif vardır. Bunlardan ilki Emin Evim gibi kuruluşlar aracılığı ile ev sahibi olmaktır.

Bir diğer yöntem ise 0 faiz ile kredi veren bankalar aracılığı ile kişinin kendi evini alabilmesidir. Her iki yöntemin de kendi içinde avantajları, dezavantajları vardır. İnsanlar kendi o an ki mevcut şartlarına göre kendileri için en uygun yöntemi belirleyerek ev sahibi olurlar. Altta yer alan kısımda da bu konu ile ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Emin Evim Sistemi Nasıl Çalışır?

Faizsiz ev satan firmalar noktasında öncelikle olarak bu alanda uzun yıllardır hizmet veren Emin Evim isimli firmadan bahsetmek gerekir. Firma alanında ilklere imza atan bir firmadır ve akabinde birçok benzer kurum ortaya çıkmıştır. Sistemin nasıl çalıştığı konusunda bilgi vermek gerekir ise şunlar ifade edilebilir. Öncelikli olarak insanlar ne tür bir ev alacağına ve kaç lira ödeyeceklerine karar verirler. Bu noktada bu yöntemin kira öder gibi ev sahibi olma yöntemi olduğunu da ifade etmek gerekir. Emin Evim sisteminde insanlar kendi bütçelerini hiç zorlamadan ev sahibi olurlar. Bu yöntemde aylık olarak ödeyecekleri rakamı belirledikten sonra kendileri gibi aynı rakamı ödeyecek olan insanlar ile bir havuza girerler.

Bu havuzda aylık olarak ödemelere başlarlar. Noter huzurunda onaylı olarak her ay yapılan çekilişlerde sıra kendilerine geldiğinde de evlerinin sahibi olurlar. Ev sahibi olunca kalan ödemeye yine devam ederler. Bu sistemden peşinat, ara ödeme, ev kazanıldıktan sonra kalan rakamı toptan ödeme gibi şeyler tamamen kişinin kendi tercihi olup bu noktada Emin Evim herhangi bir zorlama yapmamakta ve kararı kişilere bırakmaktadır.  Emin Evim sadece bir katılım payı alır ve onun dışında kişilerin ekstra cebinden çıkan bir para olmadığından bu sistem ile ev sahibi olmak son derece caziptir.  Ülkemizde yıllardır pek çok insan bu yöntem ile ev sahibi oluyor.

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Gelelim bu noktada bir diğer seçeneğe. O da yazının başlığından da görüleceği üzere faizsiz konut kredisi veren bankalar. Ülkemizde bu sistemle çalışan üç banka bulunuyor. Bunlar ise şunlar:

  • Albaraka Türk
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Bankası

Bu bankalardan herhangi bir tanesine başvuru yapıldığı zaman Emin Evim sisteminde olduğu gibi uzun süre beklemeden gereksinim duyduğunuz zaman ev sahibi oluyorsunuz. Bankadan kredi çektikten sonra aylık olarak ödeme yaparsınız. Bankalar almak istediğiniz ev ile alakalı olarak ekspertiz yapmakta ve sonrasında o ev için çekilecek olan miktar banka tarafından belirlenir. Bazen müşterinin istediği rakamın altında olan bir rakam bile olabilmektedir. Bu işlemden sonra kişi bankadan kredisini çeker ve faizsiz olarak geri ödemeye başlar.  Bankalar sadece dosya masrafı alır.

Mutlaka okuyun: Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu