eDevlet

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senedi hesabı açmak istiyorsanız, bankanıza gidebilirsiniz yada online bankacılık işlemleri sayesinde kolayca hesabınızı açtırabilirsiniz.

Borsada yatırım yapmak isteyen herkesin en çok aşina olduğu bir kavramlardan biri olan hisse senedi, sermaye şirketlerinin ortaklarına verdiği kıymetli bir evraktır. Bu evrak, söz konusu olan ortağın şirket üzerindeki payını ve şirket ortaklığını remi olarak gösteren resmi bir belge olarak kabul edilir. Eğer hisse senedi alarak borsada yatırım yapmayı düşünüyorsanız dilediğiniz bir bankada hisse senedi hesabı açabilir ya da aracı kuruluşlarla çalışarak yatırımlarınızı yönetebilirsiniz. Bu iki seçenekten birini tercih etmeniz halinde borsada işlem gören şirketlerin hisse senetlerinden satın alabilme şansına sahip olabilirsiniz. Peki, hisse senedi hesabı açma nasıl olur ve hisse senedi nasıl alınır? Merak edilen tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hisse Senedi ile İlgili Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler

Hisse senetleri, borsalar aracılığıyla alınabilen kıymetli kağıtlardır. Anonim ya da sermaye şirketleri tarafından satışa çıkartılan hisse senetlerini satın aldığınızda belli haklarla sorumlulukları size geçer. Doğru stratejiler uygulandığında karlı bir yatırım aracı olan hisse senedi almak, zaman içinde size para kazandırır. Borsada alınıp satılabilen bu değerli kağıtların yatırımcıların tiplerine göre de farklı türleri vardır. Halka arz edilmeleriyle birlikte borsada işlem görmeye başlayan hisse senetleri günümüz şartlarında dünya üzerinde en çok tercih edilen yatırım araçlarından da biridir. Peki, hisse senedi hesabı nasıl açılır? Hemen bu borunuzun cevabını verelim.

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senedi hesabı açma işlemi için bankanıza şahsen başvuru yapabileceğiniz gibi online bankacılık işlemlerini kullanarak da hisse senedi hesabı açabilirsiniz. Eğer banka yerine farklı bir aracı kurum ile anlaşmayı düşünüyorsanız yine aynı şekilde ya şahsen başvuru yapmanız ya da internet üzerinden aracı kuruluş ile iletişime geçerek hesabınızı kolayca açabilirsiniz. İnternet ortamının getirdiği kolaylıklar sayesinde yerinizde ayrılmadan hesabı açmanızın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Hisse senedine yatırım yapmayı düşünüyor ancak yeterli bilginiz yoksa internet üzerinden verilen ücretsiz eğitimlere katılabilir ya da indireceğiniz borsayla ilgili e-kitaplar sayesinde bilmeniz gereken detayları öğrenebilirsiniz.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi satın almaya karar verdiğinizde tercih edeceğiniz aracı kurumda bir yatırım hesabı açtırmanız ve almayı düşündüğünüz hisse senedi meblağı kadar bir parayı da hesaba yatırmanız gerekiyor.  Daha sonra çalıştığınız kuruma, sizin adınıza hisse senedi alması için talimat vermeniz de şart. Ancak çalıştığınız kurumun hisse senedi alım satımı yapabilmesi için resmi izinlerinin olmasına da dikkat etmelisiniz.  Çünkü bu kurumlar yasalar gereği borsada alım satım yapabilmek için belli şartları taşıdıklarını ispatlamak zorundalar.

Aracı kurumlar, bünyelerinde yatırım hesabı açan müşterilerine risk bildirim formu gibi resmi evrakları da imzalatmak zorundalar.  Risk formunun içeriği Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenmektedir ve yatırımcıdan alınacak komisyon, saklama ücreti ve diğer masraf detayları müşteriye bildirilir. Bu formu dikkatlice okuyup imzaladıktan sonra çalıştığınız kurum sizin adınıza hisse senedi alımı ve satım işlemlerini yürütmeye başlar ve formda yazan komisyon ve masrafları hesabınızdan tahsil eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu