eDevlet

Gürcistan’da Çalışmak İster Misiniz?

Ülkemizdeki ekonomik durumun gün geçtikçe kötüleşmeye başlaması ve yaşam koşullarının zor bir hal alması nedeniyle insanlar yurtdışında çalışma seçeneklerini araştırmaya başladılar. Paramızın gün geçtikçe değer kaybetmesi ve insanların verdikleri emek karşılığında aldıkları paranın hiçbir şeye yetmemesi yurtdışına gitmelerine neden olmaya başladı. Yurtdışında çalışmak dendiğinde hepimizin önüne birçok seçenek çıkıyor. Avrupa ülkelerinden Uzak Doğu ülkelerine kadar geniş yelpaze ile karşılaşıyoruz. Bu ülkeler arasından ülkemize yakın olanlar konumları nedeniyle bir adım öne çıkıyorlar. Para kazanmak için yurtdışına çıkan insanlar, hayatlarını yeniden inşa ederken yaşadıkları ülke ve kültürden de çok fazla uzaklaşmak istemiyorlar, gerekli durumlarda ülkelerine hızlıca gidebilecekleri yurtdışı seçeneklerini önde bulunduruyorlar.

Önde bulundurulan bu seçeneklerden biri de Gürcistan’dır. Gürcistan iş fırsatları açısından oldukça fazla seçenekler sunmaktadır bu yüzden de yurt dışında çalışmak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Türkiye’ye olan yakınlığı nedeniyle Gürcistan’a kendi aracınızla dahi kolaylıkla gidebilirsiniz. Birbirine yakın olan her iki ülke gibi Türkiye ve Gürcistan arasında da kültürel benzerlikler vardır. Gürcistan, hem Türkiye’ye olan yakınlığı hem de kültürel benzerlikleri nedeniyle Türklere rahat bir çalışma ve yaşam alanı sunmaktadır. Gürcistan, Artvin ilimizle sınır komşusudur. Gürcistan’da da Karadeniz iklimi görülmektedir. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan bir vatandaşımız bu ülkeye gittiğinde asla yabancılık çekmeyecektir. Aynı zamanda Gürcistan’da da bol bol yeşil alan bulunmaktadır.

Mutlaka okuyun: Katar’da İnşaat İşçisi Alımı Yapan Firmalar

Gürcistan’da Çalışmak

Gürcistan’da işçi olarak çalışmak bir hayli zordur çünkü; ülkedeki işsizlik oranı yüzde on iki seviyelerindedir. Gürcistan’ın toplam nüfusunun altı milyona yakın olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak bu oran ülke nüfusuna göre çok yüksektir. Gürcistan’da yaşayan birçok insan Avrupa ülkelerine göç etmektedir. Gürcistan halkının çoğunluğu Avrupa ülkelerinde işçi olarak çalışmayı kendi ülkelerinde çalışmaya yeğlemişlerdir. Bu yüzden alanında uzman olan kişiler dışında işçi olarak Gürcistan’da çalışmak pek de mantıklı olmayacaktır. İnşaat ve enerji sektöründe uzun süreler çalışmış ve yabancı dil sahibi insanlar dışında kimse Gürcistan’da çalışmak istememektedir. Bu iki alan dışından Gürcistan’da işçi olarak çalışmak isteyen hiç kimse kolay kolay iş bulamayacaklardır, bulsalar bile verdikleri emeğin karşılığını alamayacaklardır.

Gürcistan İş İmkanları

Türk vatandaşları için en mantıklı seçenek Gürcistan’da iş kurmaktır. Gürcistan’da işçi maaşlarının düşük olduğunu daha önce belirtmiştik. Ülkedeki ekonomik gelir dağılımı eşit olmadığı için ülkede ya çok pahalı ürünler satan ya da çok ucuz ve kalitesiz mallar satan mağazalar bulunmaktadır. Bu yüzden de Gürcistan tekstil ürünlerinin çoğunu Türkiye’den ithal etmektedir. Gürcistan’ın başta tekstil olmak üzere birçok alanda orta düzey mağazalara ve ürünlere ihtiyacı vardır. Daha önceleri tekstil alanında çalışmış ve ufak bir birikime sahip bir insansanız, Gürcistan’da kendinize ait bir atölye açarak tekstil ürünleri satabilir ve yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Açacağınız yerde çalışacak olan işçilere çok yüksek fiyatlar ödemek de zorunda kalmayacaksınızdır.

Diğer bir yandan bir inşaat firmasına sahipseniz ve yatırım yapmak için yeni bir ülke arayışındaysanız Gürcistan sizin için mantıklı bir seçenek olacaktır. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra kendi ekonomisine bir türlü çeki düzen veremeyen bu ülke, inşaat alanında dışa bağımlı olarak yaşamaktadır. Çok bilinmese de Gürcistan’da çok fazla Türk inşaat şirketi faaliyet göstermektedir. Ancak Gürcistanlı yatırımcılar inşaat şirketleri ile anlaşmak için her seferinde Türkiye’ye gelmekten son derece sıkılmış durumdalar. Bu yüzden, Gürcistan’da ufak bir inşaat şirketi kurarak hem Türkiye’ye gelmekten sıkılmış olan kişilere hem de yeni müşterilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu seçeneklerin dışında elinde hiç para olmayan bir insansanız ve ille de Gürcistan’da çalışmak ve yaşamak istiyorsanız, yine de bazı seçeneklere sahipsiniz. Ancak tekrar uyarmamız gerekir ki Gürcistan’da vasıfsız işçi maaşları çok düşüktür ve bu maaşla geçinmek neredeyse imkansızdır. Gürcistan’da çalışmak isteyen insanların kesinlikle kendi alanlarında uzman olması gerekir. Diyelim ki bir aşçısınız ve et yemekleri hazırlamada çok başarılısınız, hatta bu alanda ismini duyurmuş önemli bir insansınız. O zaman Gürcistan’da kolaylıkla iş bulabilir ve yüksek maaşlar kazabilirsiniz. Belirttiğimiz gibi alanınızda uzman olmak size çok kazandıracaktır. Aşçılık dışında tekstil alanında, seramik alanında, tesisat ve mobilya alanlarında başarılıysanız Gürcistan’da çalışmak sizin için kazançlı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Yurtdışına İşçi Alımı Yapan Ülkeler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu