eDevlet

Gelir Belgesiz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Bankaların kredi kullandırma prosedürlerinde büyük bir değişiklik yapıldı. Buna göre bankalar uygun gördüğü kişilere gelir belgesiz kefilsiz kredi kullandırabilecek. Detaylar haberimizde..

Bu yazıda insanların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi olan gelir belgesiz kefilsiz kredi alınabilir mi, alınır ise hangi bankalardan hangi koşullar ile alınabilir sorusunun yanıtlarını merak edenler için vermeye çalışacağız. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de serbest çalışan kimi kesimlerin kendilerine ait bir gelir belgesi bulunmuyor. Bu durum özellikle sezonluk olarak tarım ve hayvancılık ile uğraşanlar, çiftçilik yapanlar ve zanaat sahibi olan insanlar için geçerli olan bir durum. Bunun yanında kimi iş alanlarında da insanların kendilerine ait bir gelir belgesi bulunmuyor.

Serbest çalışma olgusu tam olarak böyle olan bir olgu olduğu için esnaf ve sanatkarlar kimi zaman kredi çekmekte zorlanabiliyor. Oysa kazançları çok iyi olabiliyor ama bunu bir türlü belgeleyemiyorlar. Ayrıca yine bu grupta yer alan insanların kimi zaman aniden ortaya çıkan ihtiyaçları olabiliyor. Tüm bu olumsuz verilere rağmen yine de durum çok olumsuz değil ve aşağıda adı geçen bankalar şartları karşılamaları durumunda gelir belgesini gösteren evrak istemeden ilgili kişilere kredi vermektedir.

Bu bankalar şunlardır:

 • Vakıkbank
 • Denizbank
 • Akbank internet üzerinden başvuru
 • TEB yani Türkiye Ekonomi Bankası
 • N Kredi

Bu bankalar ister esnaf olsun, ister başka birisi olsun düşük miktarlarda kredi veren bankalardır.

Gelir Belgesiz Kredi İçin Aranan Şartlar

Gelir belgesiz kefilsiz kredi bankalar elbette her önüne gelen kredi vermez ve aradıkları belli başlı şartlar vardır. Bu şartlar ana hatları ile şunlardır:

 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Sabıka kaydının olmaması
 • Kredi notunun yüksek, sicilinin temiz olması
 • Bünyesinde sigortalı en az bir çalışanı bulunması
 • İlgili bankaya düzenli olarak kazancının olduğunu belgeleyebilmesi
 • Gerekir ise kefil bulabilmesi
 • İstenen evrakları bankaya sunabilmesi
 • Banka tarafından yapılan araştırmada kendisi ile ilgili olumsuz bir sonucun çıkmaması
 • Banka eğer ister ise teminat sunabilmesi aranan temel şartlardır.
 • Kimi bankalar yıllık ortalama en az aylık asgari ücret kazanılmasını isterler
 • Altı ay boyunca kişinin belli bir hesaba düzenli olarak para yatırması da aranan koşullar arasında kimi zaman gelen bir durumdur.

Burada en önemli olan olgu kredi notunun kaç olduğu konusudur. Şayet bir nedenden ötürü kredi notu 1300 rakamının altında ise o zaman yapılan araştırmalarda olumsuz sonuçlar çıkabilir ve kredi notunun da düşük olması ile beraber kişiler istediği krediyi alamaz ya da istediğinden daha düşük rakamlarda alabilir. Kimi zaman gelir belgesi olmadan ev hanımları da başvuruda bulunabilmektedir.

TEB Gelir Belgesiz Kredi Veriyor

Gelir belgesiz kefilsiz kredi veren bankaların başında özel bir banka olan TEB gelmektedir. Bu alanda en düzgün, en sistematik olarak çalışan bankalardan bir tanesidir. Banka bu noktada gereksinim sahiplerine 2 farklı yöntem sunmaktadır. Bunlardan ilki doğrudan mobil bankacılık üzerinden yapılan başvurulardır ki bu genellikle banka müşterilerinin ve mobil kullanıcılarının başvurduğu bir yöntemdir. Bir diğer yöntem ise kendi kimliğiniz ile bankaya başvuru yapmanızdır. Üst limit 12.500 TL değerindedir. 48 aya kadar vade ile alınabilmektedir. CEPTETEB ile başvuru yapıldığı zaman ise üst limit 30 bin TL olup 60 aya kadar vade süresi olabilmektedir. Faiz oranı ise oldukça düşük olup 0.95 oranındadır.

Denizbank Cebimde Kredi

Denizbank da bu alanda hizmet veren bir diğer bankadır. SMS ile başvuru yapılarak kredi alınabilir. Üst limit 55 bin TL değerindedir. Özellikle kendi müşterilerine kolaylık sağlayan bir bankadır. Kredi faiz oranı 1.69 olup 36 aya kadar vade ile kredi çekilebilmektedir. Kredi tahsis ücreti, sigorta ve vergiler de bu sistem içinde ekstra alınan ücretlerdir.

İNG Bank Mini Kredi

ING Bank 0.99 faiz oranı ile gelir belgesi olmadan 50 bin TL üst değeri ile kredi veren bankalar arasındadır. Kredi tahsis ücreti alan bankalar arasındadır. En kolay ve en seri biçimde yanıt veren bankalardan bir tanesidir. Eğer e-kredi çekilir ise üst limit 5 bin lira değerindedir.

Finansbank Enpara.com

Finansbank da enpara.com üzerinden 50 bin TL üst limiti ile 60 ay vade ile kredi vermektedir.  Aylık faiz oranı 2.09 değerindedir.  Kredi çekildiği zaman ekstra bir masraf ayrıca ödenmez.  Kefil ya da ekstra bir belge istenmektedir.

Mutlaka okuyun: Sigortasız Çalışana Kredi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu