eDevlet

Yurt Dışında İş Bulma Garantili Yöntemler

Kariyer hedeflerinizi ülke içinde gerçekleştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız yurt dışında iş bulma yöntemlerini deneyebilirsiniz. “İş var mı ki?” ki diye düşünebilirsiniz ancak hemen ümitsizliğe kapılmayın. Çünkü dünya genelinde birçok dev şirket özellikle bilişişim, finans ve web yazılım gibi alanlarda Türk yeteneklere çok iyi şartlar sunuyor. Eğer uzman olduğunuz alanda kendinizi geliştirmek ve yurtdışı iş imkanlarından yararlanmak istiyorsanız biradan vereceğimiz yöntemleri kullanarak hem kariyerinizde yükselebilir hem de yurt dışı hayallerinizi gereceğe dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı? İşte yurt dışında iş bulmak için atmanız gereken adımlar….

Uygulamanız Gereken 6 Yöntem

Uluslararası dev şirketler bünyelerine yeni yetenekler katmak ve firma hedeflerini daha da yukarılara taşmak için global bir bakış açısıyla dünyanın her yerinden genç yetenekler arıyor. Örneğin, Birleşik Arap Emirlikleri’nde her dört firmadan biri özellikle bilişim alanında ülke dışındaki adaylarla ilgileniyor.  Silikon Vadisi Bölgesel Çalışmalar Enstitüsü’nün son açıkladığı rapora göre, mühendislik, matematik ve mimarlık gibi alanlarda çalışanlarının %60’ının yurt dışından gelen kişilerden oluştuğunu göstermekte.

Bu da uluslararası ve kültürler arası kapsayıcılığın entegre olduğu işe alım süreçlerinin global trendler arasına girdiğinin bir göstergesi adeta. Dolayısıyla bu trendlerin giderek yükseleceği ve önümüzdeki dönemlerde şirketlerin yeni personel alımlarında yurt dışı deneyimli kişilere daha fazla şans vereceği yönündeki varsayımların da ortaya çıkmasını sağlıyor. Peki, yurt dışında iş bulma için hangi yöntemler uygulanmalıdır? Bu konuda size yardımcı olacak 6 yöntem şöyledir:

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Yüksek Maaş Alabileceğiniz Meslekler

1- İdeal Adayın Sizin Olduğunuzu İspatlayın

Yurt dışı şirketler iş başvuru yaptığınızda aradıkları adayın sizin olduğunuzu sözlü olarak da değil kendinize özgü tavrınızla gösterin. Bunun için hem zihinsel hem de duygusal olarak stabil biri olduğunuzu, farklı kültürlerle uyum içinde olabileceğinizi ve değişime açık olduğunuzu ispatlamanız gerekir. Ayrıca iyi bir espri yeteneğiniz olduğunuz, kendinize olan güveninizin tam olduğunu, güçlü sosyal yönlerinizin bulunduğunu ve değişime her zaman açık olduğunuzu göstermeniz de işe alım sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir. Tüm bu saydıklarımızı gösterebilmek için ise, firmanın sizin hakkınızda fikir sahibi olabileceği sosyal medya hesaplarınızı, öz geçmişinizi ve ön yazınızı somut örneklerle göstermeniz gerekmektedir.

2- Başvuru Yapacağınız Firmaya Göre Özelleştirin

Yurt dışında faaliyet gösteren bir firmaya vereceğiniz özgeçmiş ve ön yazınızı firmanın beklentilerini ve vizyonunu göz önünde bulundurarak özelleştirmeniz hedefinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Özgeçmişinizin çok uzun olması, gramer hatalarının bulunması ve gereksiz bilgilerle dolu olması sizi değerlendiren firma yetkilileri tarafından hiç hoş karşılanmayacaktır. Bunun yerine daha net ve sofistike kelimeler kullanarak kendinizi ifade edebilirsiniz. Çünkü birçok firma kendilerine yapılan iş başvurularında verilen özgeçmişleri ATS denilen bir programla incelemekte ve bu özgeçmişlerin %75’i bu testi ne yazık ki geçememektedir. Bu nedenle CV hazırlama konusunda profesyonel bir yardım almanız yararınıza olacaktır.

3- Tanıdığınız Kişilerin Size Referans Olmasını Sağlayın

Son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki, pozisyonların neredeyse 85’i kişilerin çevresindeki bağlantıları kullanmasıyla elde ettiğidir. Ancak bu gibi bağlantılar kurmak çok fazla kişiyle tanışmak anlamını taşımaz. Sadece size iş başvuru sürecinde yardımcı olmaya istekli ve size referans olacak kişilerin olması yeterlidir. Çünkü şirketlerin birçoğu yeni personel alımlarında %63 oranında referans sistemini kullanıyor. Böylece işe alım sürecini yüzde 50 oranında azaltıp kolaylaşıyor. Bu nedenle size gerçek anlamda destek olacak ve karşıdaki firmaya güven veren birinin sizin hakkınızda olumlu yorumları işe alımınızı hızlandıracaktır.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışındaki Firmalara İş Başvuruları Nasıl Yapılır?

4- Global Yeni Mezun Programlarını Takip Edin

Birçok global şirket, çalışanlarını lider pozisyonda yetiştirmek ve onlara daha geniş bir bakış açısı kazandırmak için belirli sürelerle eğitim programları açıyor. Özellikle yeni mezunlara yönelik olan bu programları takip ederek katılım sağlamanız kendinizi daha iyi yetiştirmenizi destekleyecektir. Açılan bu eğitim pragmalarının belli bir bölümü ülke içinde belli bir bölümü ise firmanın yurt dışı şubelerinde gerçekleştirilir. Eğer katıldığınız eğitimleri başarı ile tamamlayabilirseniz hem pozisyonunuzda hem kariyerinizde yüksek mevkilere yükselebilirsiniz.

5- İyi Derecede Yabancı Dil Bilgisine Sahip Olun

Çok iyi derecede İngilizce bilmek artık olmazsa olmazlardan biri. Ancak çoğu zaman çalışılan ülkenin yerel dilini bilmekte firmanın sizi tercih etme sebeplerinden biridir. Hatta bazı firmalar bunun zorunlu olarak da tutabilirler. Bu nedenle İngilizce dışında Fransızca, Almanca, Felemenkçe, Çince veya Japonca gibi farklı dillere da hâkim olmanız şirketler için aranılan personel olmanızı sağlayacaktır.

6- Niş Alanlarda Uzmanlaşarak Fark Yaratın

Yurtdışında iş bulma yöntemlerinden biri de herkesin uzman olmadığı niş alanların birinde kendinizi yetiştirmenizdir. Örneğin, 3D ses sistemleri üzerinde çalışan firmalar, vize ve çalışma izni gibi konularda sponsor olabilmeleri için adayların niş alanlarda uzmanlaşmasını önermektedir. Bu nedenle özellikle, bilişim, yazılım web tasarımı vb. teknoloji alanlarının özel sistem algoritmalarını iyi derecede bilmeniz ve çok az kişinin uzman olduğu alanlarda kendinizi ispatlamanız yurt dışı işlerde şansınızı artıracak en önemli sebeplerin başında gelmektedir.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Nasıl İş Bulunur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu