eDevlet

Yurt Dışından Gelen Telefon Nasıl Kaydedilir?

Yurtdışı telefon kayıt ücreti 2020 yılı itibari ile 1.838 TL oldu. Yurt dışından alınan telefon nasıl kaydedilir? Sorusunun cevabını arayanlar için öncelikle kayıt ücretinin ne kadar olduğunu söylemek istedim. Kayıt ücretinin bu kadar fazla olmasından sonra genellikle insanlar pahalı telefonları yurt dışından getirerek Türkiye’de pasaporta telefon işletme yöntemi ile belirlenen bu parayı ödeyerek, uyguna kullanabiliyorlar. Yurtdışı telefon kaydı sürecine dair merak edilen konuları kafanızı karıştırmadan sizler için hazırladım.

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurtdışında telefon almadan önce aldığınız yerden bu cihazı Türkiye’de kullanabilir miyim? diye sorun. Bazı ülkelerde satışa sunulan cihazlar farklı ülkelerde kullanılmayabiliyor. Eğer böyle bir telefon satın alırsanız bu cihazı kesinlikle Türkiye’de kullanamazsınız. Böyle bir telefon almadığınızı düşünerek sürecin işleyişini anlatmaya başlıyorum. Telefonunuzu kaydettirebilmeniz için ihtiyacınız olan şeyleri 3 maddede aşağıda sıralıyorum.

  • E devlet üzerinden Yurt dışı telefon harç ücreti için 1.838 TL ödemeniz gerekir.
  • Telefonunuzun kaydedilebilmesi için pasaport sahibinin adına kayıtlı bir cep telefon numarası.
  • Son olarak pasaport sahibinin 3 yıl içerisinde herhangi bir kayıt yaptırmamış olması ve son 3 ay içerisinde yurtdışından giriş yapmış olması gerekiyor.

Yurt dışından gelen telefon kaydı için yukarıda belirtilen şartların tam ve eksiksiz olması gerekmektedir. Aksi halde telefon kayıt işleminiz yapılmayacaktır.

Yurt Dışından Gelen Telefon Kaydı (İMEİ Kayıt)

Yurtdışı telefon kayıt parasını ödeyenler Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom ana bayilerinden veya E-devlet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Bu işlemi başlatabilmeniz için pasaport/kimlik ve telefon harcının ödeme dekontu yeterli oluyor. Ben kendi telefonumu E Devlet üzerinden IMEI kayıt yazarak arattırıp boş alanları doldurarak tamamladım. Açılan sayfadan Pasaport ve kayıt yaptıracağınız telefonun IMEI bilgilerini gireceksiniz. Her şeyi eksiksiz girmeniz durumunda telefonunuzun kayıt işlemi tamamlanacaktır. Eğer kayıt işlemi sırasında yanlış bir imei girişi yaparsanız hem yatırdığınız paranız hem de telefon kayıt hakkınız yanar.

Yurt dışından gelen telefon kaydı için bir pasaportsuz yoksa yeni giriş yapan bir tanıdığınızın pasaportuna ya da internetten kayıt için pasaportunu belirli bir ücret karşılığında kullandıran insanlardan yardım isteyebilirsiniz. 2020 yılı içerisinde internetten telefon kayıt hakkını satan insanlardan 200 TL karşılığında destek alabiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu