eDevlet

Azerbaycan İş İmkanları, İşçi Maaşları

Azerbaycan iş imkanları bakımından Güney Kafkasya’da Türk vatandaşlarına istihdam yaratan ülkelerin başında gelmektedir. Ülke genelinde şirketlerin faaliyet gösterdiği sektörlere bakıldığında petrol, doğal gaz, tekstil ve inşaat gibi alanlara yatırımlar aralıksız devam ediyor. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ikili ilişkilerin oldukça iyi bir konumda olması ile iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak vize almadan seyahat etme şansını buluyor. Azerbaycan’a gitmek isteyen Türk vatandaşları 2,5 saat gibi bir sürede Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanına gidebiliyor.

Azerbaycan’da ulaşım ve gıda gibi temel ihtiyaçlar her ne kadar ucuz olsa da Bakü’de ev kira fiyatları ortalama 800 dolar civarında olduğu bilinmektedir. Azerbaycan’da çalışmak için bulunan Türklerin ev kiraları çalıştıkları şirketler tarafından ödendiği için genellikle bir evde 3 ile 4 çalışan kalabiliyor.

Azerbaycan İş İmkanları Nasıl?

Azerbaycan’da çalışmayı isteyenlerin iki sektörde oldukça kolay iş bulabildikleri biliniyor. Başlıca inşaat ve tekstil sektöründe çalışmayı isteyenlerin tercih yapabileceği çeşitli pozisyonlar için iş ilanları yayınlanmaktadır. İnşaat ve tekstil sektörüne personel alımı yapan şirketler adayların eğitiminden çok yaptıkları işlerdeki deneyimlerine daha fazla önem vermektedir. Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilenlerin tercih edildiği bu sektörlerde haftada ortalama 45 saat çalışılmaktadır.

Azerbaycan iş imkanları genellikle Bakü ve Sumqayit gibi birbirine yakın iki şehirde yoğunlaşmıştır. Bakü genellikle inşaat firmalarının en fazla yatırımı olan şehirdir. İnşaat sektöründe formen, demirci, elektrik ve doğalgaz tesisatçıları, vinç operatörü, inşaat ustası, soğuk demir ustası gibi meslek dallarına personel alımı yapılmaktadır. Tekstil alanında ise yatırımların büyük bir bölümü Türk firmaları ve Azerbaycan devletinin ortak kurduğu şirketler üzerinden yürütülmektedir. Tekstil sektöründe bant ustası, kesim ustası, modelist, üretim müdürü ve dokuma fabrikalarında çalışmış deneyimli kişilerin değerlendirebileceği açık pozisyonlar bulunmaktadır.

Mutlaka okuyun: Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere

Azerbaycan’da İşçi Maaşları Nasıl?

Azerbaycan’ın para birimi Manat’tır ancak Türklere ödenen ücret dolar olarak yapılmaktadır. Ülkede çalışan yabancıların en büyük sıkıntısı banka üzerinden farklı ülkelere para transferi yapamamasıdır. Her altı ayda bir izne gelen Türk vatandaşları kazandıkları parayı yanlarında getirebilmektedir. Azerbaycan’da işçi maaşları 2.500 ile 3.500 dolar arasında değişmektedir. Alacağınızı ücret yaptığınız işe ve çalıştığınız şirkete göre farklılık gösterebilir.

Azerbaycan İş İlanları

Azerbaycan’da çalışmak isteyenler öncelikle ülkede yatırımı olan firmaların hangileri olduğunu araştırmaları gerekiyor. Azerbaycan’da iş yapan firmalar hakkında internette ufak bir araştırma yapabilirsiniz. İlanlarını kendi internet sitesinden yayınlayan firmalar alım yapılacak olan pozisyona ait tüm detayları ilan ile açık açık paylaşmaktadır. Azerbaycan’da iş yapan Türk firmaları azımsanamayacak kadar fazladır. Son olarak Taşeron firmaların da internet üzerinden işçi alımı yaptığı biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu