eDevlet

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Hakkında!

Esnafa faizsiz kredi desteği verileceği müjdesinden hemen sonra şimdide sicil affı müjdesi verildi. Peki Esnaf kredi sicil affı ile hangi borçlar silinecek? Detaylar haberimizde..

Son dönemlerde basına yansıyan ve gündeme bomba gibi düşen esnaf kredi sicil affı tam anlamı ile merak uyandırdı ve kafalarda birçok soru işareti oluştu. Buna istinaden biz de bu yazıda bu konu ile ilgili belli başlı bazı bilgiler vermeye ve kafalarda oluşan sorulara yanıtlar vermeye çalışacağız. Dilerseniz hiç zaman kaybetmeden hemen başlayalım. Öncelikle konunun detaylarına geçmeden önce bu konunun bireysel olarak gelmediğini sadece esnafların kendi işleri ile ilgili kullandığı kredi ve diğer durumlar için geldiğini yani işle doğrudan alakalı olduğunu ifade etmek gerekir.

Esnaf Sicil Affı Hangi Borçları Silecek?

İnsanların bu haberi duyduğu andan itibaren esnaf kredi sicil affı noktasında hangi borçların silineceği ve ilgili esnafların yararlanabileceği. Önce şunu ifade etmek gerekir ki esnaf konusunda herhangi bir sınırlama bulunmuyor. İlgili kriterlere uyan tüm esnaflar bu sicil affından yararlanabilecek. Af kapsamında olan kısım ise eğer son anda değişmez ise şu şekilde olacak: Kara listede olan esnaflar ve bir biçimi ile ama az ama çok bankalara borcu olan esnaflar bu durumdan en net biçimde yararlanabilecekler.

Bunun yanında tam net olmamakla birlikte karşılıksız olarak çek affının da gelmesi bekleniyor. Yine konu ile alakalı olarak basında yansıyan duyumlar arasında kredi kartı borcu ya da kredi borcu nedeni ile icralık olanlar, avukata işlemleri düşenler, bu durumdan yararlanabilecek. Ayrıca yine alınan bir duyuma göre bu durumda olan esnaflar dışında kalan kesim için de bu yasanın çıkacağı söyleniyor ama bu konuda tam net bir duyum mevcut değil.

Sicil Affı Borcu 2020

Pandemi insanların yaşamına bir girdi tam girdi. Böyle olunca da insanların yaşamında son derece ciddi sorunlar ortaya çıktı. Getirilen kısıtlamalar iş yaşamında olan insanları çok farklı biçimlerde zora soktu. Bu yüzden de insanlar tam anlamı ile bir çıkmaza girer iken işte sosyal devlet olma statüsünde olan Devletimiz Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar kapsamında adım adım Ekonomi İstikrar Destek Paketi devreye alındı. Alınan bu paket dahilince önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenen kararlar asında esnaf kredi sicil affı olması da bekleniyor. Yasa yürürlüğe girdiği zaman önce Resmi Gazete’de yayınlanacak daha sonra da süreç başlamış olacak.

Sicil Affı Tasarısı Meclisten Geçmesi Bekleniyor

Yine gelen duyumlara göre bu kredi sicil affının Türkiye Büyük Millet Meclisine bu hafta gelmesi ve sonrasında ise sürecin hızlı bir biçimde ilerlemesi bekleniyor.  Bu konuda ilgili kurumlar tarafından çalışmalar yapıldığı da biliniyor. Sonuç olarak ama işsiz kaldığı için, ama işyerini kapattığı için ödeme güçlüğü yaşayan çok sayıda insan için bu durum tam anlamı ile can kurtaran bir durum olacak ve insanların tam anlamı ile nefes almalarını sağlayacak.

Torba Sicil Affı 2020

Bu yasa birçok esnafın tam anlamı ile yüzünü güldürecek ve tabiri caiz ise onların yaşamında bambaşka bir yol açacak. Böylelik sicilleri bozuk olmasından ötürü beş yıl boyunca kredi kullanmak vb. haklar için beklemek durumunda kalmayacaklar. Bu da zor şartlar altında ayakta kalan küçük esnaf için son derece faydalı olan bir durum olacak.

Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları

Başvuru yapabilmek için öncelikle böyle bir durum içinde olmak gerekiyor. Gerek ana parayı yada faizi ödeyen, gerek ise 6 ay içinde borcun tamamını ödeyip bitiren, yeniden yapılandırmaya giden esnaflar ve kapsama alınan diğer kişiler bu durumdan yararlanacak.

Kredi Sicil Affı Yasası Nasıl Uygulanacak?

Üstte verilen temel bilgiler birçok insanın kafasında yer alan soruların işaretlerini ortadan kaldırmış olacaktır geriye tek bir sorunun yanıtını bulmak kalıyor o da kredi sicil affı yasasının tam olarak nasıl işleyeceği konusu. Bu sorunun yanıtı ise net bir şekilde, şu şekilde verilebilir:

  • Öncelikli olarak kendi sicilini bozan mevcut borcunun tamamının 6 ay içerisinde ödenmiş olması
  • Bir diğer olgu ise kara listeye düşmesine neden olan borcu bir biçimi ile yapılandırmış olması

Tüm bunlara istinaden kredi sicil affı yasası başvurusunun kapsamında ilgili bankalara başvuran esnaflar haktan yararlanabilecek. Bu yapılandırmayı yapan bankalar için ise özel bir yaptırım uygulanmayacak.

Mutlaka okuyun: Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu (50 Bin TL)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu