eDevlet

Özbekistan’da Çalışmak, Özbekistan İşçi Alımı

Özbekistan gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Özbekistan'da çalışmaya gidenlerin büyük bir bölümü inşaat ve tekstil sektöründe istihdam edilmektedir.

Son yıllarda iş yaşamında en sıklıkla tercih edilen ülkelerden bir tanesi olan Özbekistan’da çalışmak ve iş kurmak isteyenler aşağıda yer alan yazıda olan bilgilere bakarak kafalarında yer alan tüm soruların yanıtlarını bulabilir ve ondan sonra nihai kararlarını verebilirler.

Özbekistan’da çalışmak konusuna geçmeden önce ülkede yaşam koşulları hakkında da bilgi vermek gerekir ise ülke ölçeğinde konuşulan diller ağırlıklı olarak Rusça ve Özbekçe dilleridir. Rusça Türkler için zorlayıcı bir dil olsa da Özbekçe dili Türklerin kolayca anlayabildiği diller arasındadır.

Bilindiği üzere Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliğinin dağılması ile bağımsız bir devlet olan Özbekistan Türk kültürüne yakın olan bir orta Asya ülkesidir. Sürekli olarak gelişim göstermektedir. Bu noktada da kültürel açıdan yakın olduğu için çok sayıda Türk firması orada farklı alanlarda çalışmalar yapmaktadır. Bu yüzden mevcut verilere göre 5 bin civarında Türk insanı bu ülkede değişik işlerde faaliyet göstermektedir. Türklerin ülkede böylesine yoğunlukta olması bu ülkeye ister çalışmak, ister kendi işini kurmak için gidenler için başlı başına bir avantaj teşkil etmektedir.

Özbekistan’da Genel Giderleri Ne Kadardır?

Bu ülkeye çalışmaya gidecek olanlar doğal olarak yapacak olacakları masrafları merak etmektedir. Bu noktada eğer bir Türk firması aracılığı ile bu ülkeye gidilmiş ise masrafların çoğunu ilgili firma kendisi karşıladığı için masraflar son derece az olmaktadır. Ama böyle olmasa bile masraflar ülkemiz ile kıyaslandığında çok daha azdır. Örneğin benzin fiyatlarının ülkemize göre oldukça uygun olması son derece önemli bir avantajdır. Benzinin litresi 0.5 dolar değerindedir. Toplu taşıma için ödenecek olan rakam 0.2 dolar değerindedir.

Fiyatlar dolar bazında ele alındığında ev kiraları kent içinde 200 dolar civarındadır. Gıda harcamaları için gıda da fiyatlar son derece makul olduğu için aylık maksimum 100 dolar civarında ödeme yapılmaktadır. Yok ben sürekli olarak dışarıda yemek yiyeyim diyen kişilerin aylık restoran masrafları 400 ile 500 dolar arasındadır. Ülkede Türk mutfağından restoranlar mevcuttur. O yüzden yemek konusunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.
Spor tarzı aktiviteler için ayrılacak ortalama aylık rakam ise maksimum 30 dolar civarındadır. Ülkede en pahalı olan sektör tekstil sektörü olduğu için bu ülkede yaşamak isteyenler için ülkemizden alışveriş yapmaları her zaman için avantajlı olan bir durumdur.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışındaki Firmalara İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özbekistan’da Türkler İçin İş İmkanları

Özbekistan’da çalışmak isteyenler için üstte yer alan bu temel bilgilerden sonra biraz da iş olanaklarından bahsetmek gerekir ise söylenebilecek olanlar şu şekildedir. Öncelikli olarak çok sayıda Türk firma olduğu için birçok alanda iş bulabilme olanağı mevcuttur. İnşaat sektöründe hem mavi, hem beyaz yakalılar için yapılabilecek çok sayıda iş vardır. Bunun yanında turizm, enerji, gıda, madencilik alanında çok sayıda Türk firması vardır. Madencilik alanında isterseniz siz de kendi yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

Türk yatırımcılık çok tercih etmese de bu ülkede yapılabilecek işler arasında tarım ve hayvancılık da önemli iş alanları arasındadır. Burada şu noktanın da altını çizmek gerekir ki Türk Lirası burada çok değerli olduğu için elde ettiğiniz kazanç sizin için bir hayli yüksek olacaktır. Ama eğer Türk Lirası olarak maaşınız yatırılmaz ise ülkemize para göndermek için uygulamanız gereken çok sayıda prosedür vardır.

Özbekistan’da Çalışmak İsteyenlere

Bu ülkede Türkler son derece iyi olanaklar ile çalışmaktadır. En düşük maaş 1000 dolar civarındadır. Deneyimli bir mühendisin ya da teknik personelin alacağı maaş ise 3000 ile 5000 dolar arasında değişmektedir. Özbekistan’da çalışmak isteyenler bu ülkede iş yapan firmaları öğrenerek bunlara başvuruda bulunabilir. Bunun yanı sıra İŞKUR ve kariyer siteleri üzerinden de iş bulabilmek mümkündür.

Yurt dışında yani Özbekistan’da elektronik ve konfeksiyon alanında iş yapmak isterseniz devlet teşvik vermektedir. Bunun yanında Şayet tekstil alanında bir iş kurulacak ise hükümet özel olarak bir teşvik vermektedir. Madencilik de bu ülkede yapılacak olan en karlı olan işler arasındadır.

Özbekistan Çalışma ve Oturma İzni – Vizesi

Özbekistan’da kurallar oldukça nettir. Öncelikli olarak çalışma izni almak, sonrasında oturma izni almak gerekir. İlk başta çalışma izni 6 aylıktır. Sonrasında aşama aşama uzatılır. Kendi işinizi kurabilmek için ise Çalışma Bakanlığından çalışma ruhsatı çıkarmak gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu