eDevlet

Hollanda’da Çalışmak, Hollanda’da İş İmkanları

Hollanda’da çalışmak isteyen ancak bu ülkedeki iş imkanlarını ve yaşam şartlarını merak ediyorsanız, aklınıza takılan birçok sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yüzölçümü ve nüfusu açısından Avrupa’nın en küçük ülkelerinden bir olan Hollanda, dünyanın en güçlü 16. ülkesidir. Kişi başına düşen milli gelir bakımından dünya sıralamasında dokuzuncu olan ülke hem eğitim hem de kariyer hedefi olan kişiler için çok cazip imkanlar sunuyor. Gayet nazik ve anlayışlı olan Hollandalılarla birlikte yaşamak ve ülkeye ilk gittiğinizde adaptasyon sorununuzu da ortadan kaldırmaya yetecektir. Peki, Hollanda’da iş imkanları ve sosyal yaşam nasıldır? Hollanda’da maaşlar ne kadardır? Gelin şimdi bu soruların cevaplarını hep birlikte inceleyelim…

Hollanda’da İş İmkanları ve Nasıl İş Bulunur?

Avrupa’daki Türklerin yoğun olarak bulunduğu üçüncü ülke olan Hollanda, gelişmiş ekonomisi, üst düzey eğitim imkanları ve sosyal yaşamıyla en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Ülkedeki adil ücret politikasının olması, belirli iş standartlarının genişliği ve sağlık sisteminin oturmuş olması da Hollanda’da çalışmayı cazip hale getiren faktörlerin başında gelir. Ancak Hollanda’da çalışmak için İngilizceyi çok iyi derecede bilmenizin yanında ülkenin resmi dili olan Felemenkçeyi de çok iyi şekilde bilmeniz gerekmektedir.

İşsizlik oranını her geçen yıl aşağılara çeken ülkede ancak bu sayede kraterlerine uygun bir iş olanağı bulabilirsiniz. İnşaat sektöründen sağlık sektörüne, bilişimden finans sektörüne kadar pek çok alanda nitelikli personel alımı yapan yerli ve yabancı şirketler, bünyelerine dahil edecek olan yeni personellerinin alanlarında uzman olmalarını önemsemektedir. Bu nedenle mutlaka yabancı dilinizin ve eğitim düzeyinizin yüksek olması gerekir.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışındaki Firmalara İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda’da Nasıl İş Bulunur?

Eğer yukarıda saydığımız şartları taşıyorsanız Hollanda’da iş bulmanız hem kolaylaşır hem de rakiplerinizden bir adım daha öne çıkabilirsiniz. Peki Hollanda’da nasıl iş bulunur? İşte en kritik sorulardan biri budur. Çünkü özellikle Avrupa ülkelerinde iş bulmak diğer ülkelere kıyasla biraz daha zordur. Ancak birazdan vereceğimiz öneriler Hollanda’da iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Linkedin Profili Oluşturun

Uluslararası iş ilanlarında yaygın bir şekilde kullanılan Linkedin’de oluşturacağınız etkili bir öz geçmiş ile yabancı firmaların dikkatini çekebilirsiniz. Profesyonel bir şekilde hazırlanmış bir CV, özenle hazırlanmış bir ön yazı ve profil resminiz Hollanda’da iş bulma sürecinizi hızlandırabilir. Ayrıca özgeçmişinize ekleyeceğiniz referanslarınız da birçok firma tarafından değerlendirilecek ve sizin hakkınızda karar verme aşamalarını hızlandıracaktır.

Eğer finans sektöründe uzmanlığınız varsa Hollanda’da şubeleri olan Türk bankalarını verdikleri yurtdışı iş ilanlarını araştırmalısınız. Birçok Türk bankası Hollanda’daki şubelerinde görevlendirmek üzere Türk personellerle çalışmayı tercih etmektedir.

İnşaat Şirketlerinin İş İlanlarını Takip Edin

Hollanda’da iş bulmak için izleyeceğiniz alternatif yöntemlerden biri de Türk inşaat firmalarının iş ilanlarını takip etmenizdir. Çünkü gerek yut içinde gerekse yurt dışında projelerine son hızla devem eden inşaat şirketleri yılın belirli dönemlerinde yurtdışı işçi alımı için ilan yayımlamakta ve Hollanda’da çalışmak için eleman aramaktadır. Bu firmaların ilanlarını inceleyerek size uygun olan pozisyonlar için iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Hatta birçok firma yurtdışı iş ilanlarını İŞKUR ana sayfasında da paylaşmakta ve pek çok kişinin bu imkanlardan yararlanmasını sağlamaktadır. Böylece daha güvenilir şirketlerle çalışabilir ve sosyal haklarınızı koruyabilirsiniz.

İnternette gün geçtikçe artan kariyer sitelerinin ilanlarını sık sık kontrol etmelisiniz. Birçok kurumsal firma bu kariyer sitelerine ilan vermekte ve istedikleri kriterlerdeki personeli bu sayede bulmaktadır. Siz de bu sitelere üye olarak profil oluşturabilir, öz geçmişinizi hazırlayarak size uygun olan yurtdışı iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Fransa’da Çalışmak, Fransa’da İşçi Maaşları

Hollanda’da Sosyal Yaşam Nasıl?

Hollandalılar oldukça anlayışlı nazik ve kibar insanlardır. Bu nedenle Hollanda’ya ilk kez gittiğinizde ülkenin sosyal yaşamına kolay adapte olursunuz. Bu nedenle Hollanda diğer ülkelere göre çok daha avantajlı ülkelerden biridir. Ancak ülkede yaşamaya başladığınızda mutlaka Felemenkçe öğrenmeye gayret etmelisiniz.  Gerçi halkın büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşsa da farklı bir dili öğrenmek size birçok avantaj sağlayacaktır.

Hollanda’da yaşamaya başladığınızda üremizde görmeye alışık olmadığınız bazı alışkınlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin; ülkede toplu taşıma araçlarının pahalı olması nedeniyle insanlar genellikle bisiklet kullanmayı tercih eder. Bu nedenle ülkede özel olarak hazırlanmış bisiklet yolları vardır.

Hollanda’yı diğer ülkelerden ayıran bir avantajı da hemen hemen her milletin yemek kültürüne uygun ürünlerin satıldığı marketlerin bulunmasıdır. Bu da özlediğiniz Türk yemekleri için gerekli olan malzemeleri kolayca temin etmenizi ve lezzetli yemekler yapmanızı kolaylaştırır.

Hollanda’nın Gelişmiş Ekonomisi

Çok güçlü bir ekonomiye sahip olan Hollanda’nın en gelişmiş sektörleri; bankacılık, gemicilik, balıkçılık ve gemiciliktir. Avrupa ülkeleri arasında önemli bir ekonomik güce sahip olan ülke, ihracat rakamlarında ise dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yerini almayı başarmıştır. Bu nedenle ülkede çalışanlara ödenen ücretler oldukça yüksek ve tatmin edici rakamlardadır. Hollanda’da asgari ücret ne kadar diye merak ediyorsanız hemen belirtelim yaklaşık olarak 1600 Euro civarındadır. Ancak çalıştığınız yerde eğer mesaiye kalırsanız bu rakamı çok rahat bir şekilde 2 bin Euro’ya kadar çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu