İş Fikirleri

Süt ve Süt Ürünleri Satarak Para Kazanmak

Gıda en temel gereksinimlerden bir tanesidir ve süt ürünleri satarak para kazanmak da en karlı sürekliliği olan doğru bir biçimde yapılırsa çok iyi kazanç getirebilecek olan işler arasındadır. Süt sağlıklı bir yaşamın beşikten mezara gerek süt biçimde, gerek sütten üretilen ürünler aracılığı ile tüketilen gıda maddeleri arasındadır. Anne sütü ile sütle tanışan insanın sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmesi için mutlaka düzenli olarak süt tüketmesi hayati önem taşımaktadır. O yüzden de sürekli olarak böylesi bir ürüne gereksinim duyulduğu için insanların ama yüksek sermaye yatırarak, ister daha minimal bir para ile bu işe girerek ve adım adım ilerleyerek karlı bir yatırım yapabilir. Çünkü özetle süt gereksinimi asla bitmez.

Süt sektörüne şöyle bir bakıldığında sokaklardan geçen sütçüler bugün belli bir yaş üstünde olan insanların hafızalarında çok özel bir yere sahiptir. Teknolojinin ilerlemesi ile evlere cam şişelerde giren günlük sütler ve son olarak pastörize sütler vardır ki işte tam da bu noktada neden bu işe girilmesi sorusunda şu yanıt verilebilir. Kimi insanlar pastörize sütleri çok sağlıklı bulmamaktadır bunun yerine günlük taze satılan sütleri almak istemektedir. Üstelik bu biçimde süt alınması çok daha ekonomiktir. Evinde yoğurt gibi şeyler yapacak olanlar için de taze süt almak çok daha akılcı olan bir yaklaşımdır.

Süt ve Süt Ürünleri Satarak Para Kazanmak

Üstte yapılan bu ana girişten sonra şimdi biraz da süt ürünleri satarak para kazanmak noktasında atılabilecek belli başlı adımlar var. Burada kişi şu kararı çok net bir biçimde vermelidir. Sadece süt mü satılacak yoksa sütten yapılan süt ürünleri mi satılacak. Kişi arzu ederse, kendi yetkin görüyor ise iki başlık altında da ürün satışı yaparak para kazanabilir. Burada sütten yapılarak para kazanılabilecek olan temel ürünler ise şunlar

Yoğurt Yaparak Para Kazanmak: Genellikle süt ürünlerinden en kolay yapılabilecek ürünlerin başında yoğurt yapımı gelir. Bunu yoğurt yapma makinelerinde, özel fırınlarda ya da doğal bir ortamda eski usul olarak yapmak mümkündür. 2 kilo sütten bir kilo yoğurt yapmak mümkündür. Yoğurt bilindiği üzere fermente tekniği ile üretilen bir üründür. Sonrasında diğer süt ürünlerinde olduğu gibi özel ambalajlar ile günlük satılabilir.

Peynir Yaparak Para Kazanmak: Yine sütten yapılabilecek bir diğer üründür ve burada ise teknik biraz daha farklıdır. Beyaz peynir, keçi sütünden yapılan peynirler kar getirecek olan süt ürünleridir.

Tereyağı Yaparak Para Kazanmak: İşte son derece sağlıklı bir kaliteli. İyi bir süt ve doğru bir teknik ile yapılıp düzgün biçimde ambalajlanarak yine çok iyi paralar elde edilebilir. Kesinlikle doğal ve katkı maddesi kullanılmadan yapılması işin en önemli püf noktasıdır. Süzme peynir, süzme yoğurt gibi daha butik ürünler de yapılabilecek olan süt ürünleri arasındadır.

Kimler Süt ve Süt Ürünleri Satarak Para Kazanabilir?

Üstte yer alan süt ürünleri satarak para kazanmak noktasında kimler bu işi yapabilir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise olaya birkaç yönü ile bakmak gerekir. Öncelikle olarak ister süt olsun, ister süt ürünleri olsun bu işi yaparak para kazanmak isteyenlerin mutlaka ama mutlaka bu işi yapmayı sevmeleri gerekir. Belli bir çevrelerinin olması ve bu çevrenin süt ve/veya süt ürünlerini alması önemli bir husustur. Düzenli bir müşteri portföyü olması son derece önemlidir. Tüm bunların yanında kişinin hiçbir biçimde çevresi olması ile sağlam bir pazarlama yeteneğinin olması gerekir. Unutulmamalıdır ki iyi bir pazarlamacının yapamayacağı bir iş yoktur.

Kadın, erkek, genç yaşlı, emekli herkes bu işi yapabilir ama bu noktada şunu da unutmamak gerekir. Eğer peynir, yoğurt, tereyağı gibi şeyler yapılacak ise bu alanda mutlaka bilgi sahibi olunması gerekir. Bilgi sahibi olmayanların da mutlaka bu alanda yapılan workshop tarzı eğitimlere katılarak kendilerini geliştirmeleri gerekir.
Yoğurt yapmanın da, tereyağı yapmanın da kendi içinde incelikleri vardır. Bunun yanında peynir konusunda kapsam oldukça geniştir. Beyaz peynir ve çökelek evde en kolay yapılabilecek olan süt ürünleridir. Yapım sırasında hem hijyen sanitasyon kurallarına uymak, hem de doğru ölçülerde yapmak gerektiğini de unutmamalı. Kesinlikle uzun vadeli bu işi yapabilmek için temiz bir üretim yapılmalıdır.

Süt ve Süt Ürünleri Satarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Piyasa rakamlarını herkes biliyor. Kişi süt dağıtıcılarından kilosu 2.5 TL den süt alarak 4 TL değerine süt sattığında 1.5 TL kar elde edebilir. 1 kilo yoğurttan ise elde edeceği kar marjı çok daha yüksektir. Tereyağının ne kadar pahalı olduğu düşünülür ise zahmetli bir iş de olsa en ciddi kazanç getirecek olan işler arasındadır. O yüzden burada elde edilecek olan kazanç kişinin hangi ürünleri sattığı ve ne kadar satış yaptığına bağlı olarak değişir.

Mutlaka okuyun: Organik Tarım Yaparak Para Kazanmak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu