İş Fikirleri

Ev Alıp Satarak Para Kazanmak

Para kazanmak için değişik işler var. Ev alıp satarak para kazanmak da kişinin kendi işini yaparak para kazanabileceği işlerin başında geliyor. Bunun ana nedeni ise günümüzde ev en temel gereksinimlerden bir tanesi ve insanlar kira ödemek yerine ama ellerinde olan para ile ama az ya da çok kredi çekerek kendi evlerinin sahibi olmak istiyorlar.

İnsanlar ev sahibi olur iken bazen kapı kapı dolaşıyorlar ama böylesi bir durumda bile kimi zaman bu işi yapan bir kişi ya da kurumun telefon numarası karşılarına çıkıyor. Kimi zaman internet siteleri üzerinden, kimi zaman da sahibinden de olsa ev alma yoluna gidebiliyorlar. Ama öyle ya da böyle herhangi bir kişiden alınması gerekiyor. İş olarak bakıldığında ise aşağıda belirtilen ifadelerden de anlaşılacağı üzere oldukça karlı olan işlerden bir tanesi. O yüzden de günümüzde yan yana bir masa bir sandalye olan emlak ofislerini görmek mümkün ama her ne kadar çok kolay gibi görünse de hiç de o kadar kolay olan bir iş değil.

Ev Alıp Satarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Her işte olduğu gibi ev alıp satarak para kazanmak için de atılması gereken belli başlı adımlar ve izlenmesi gereken yöntemler var. Bunlar adım adım şu şekilde ifade edilebilir. Öncelikli olarak kişinin bu işi yapabilmesi için doğru bir adreste, görünür bir alanda emlak ofisi kiralaması gerekir. Kiralamadan sonra benzerlerine benzemeyen biçimde ofisin içini dekore etmelidir. Bu noktada kişi kendi emlak firmasını açabileceği gibi Remax, Turyap gibi global bazlı firmaların bayiliğini alarak da bu işi yapabilir. O zaman aldığı bayilik için yıllık bir ücret ödemesi gerekecektir. Her ne kadar bilinen bir firmanın çatısı altında böyle bir işi yapmak avantajlı ve prestijli olsa da işin maliyetleri de unutulmamalıdır.

Bu aşamadan sonra ister eşe dosta sorarak, ister kapı kapı dolaşarak satılıp evleri bulmak gerekir. Plazalar, rezidence olanlar, inşaat firmaları bu bağlamda bu işi yapacakların kapsama alanında olacaktır. Bunun yanında sadece olayı ev ile sınırlamamak gerekir. Zira gayrimenkul oldukça kapsamlı olan bir konudur. Dükkan, arsa tarlar gibi şeyler de satış kapsamı içinde olmalıdır. Bu işi yapacak kişilerin mutlaka bir aracı olması da gerekmektedir. Satılacak olan gayrimenkuller bulunduktan sonra şimdi bunun tanıtımı yapılmalıdır, Sahibinden.com, Hurriyetemlak, Zİngat gibi emlak platformlarından kişi bu gayrimenkulleri satışa sunabilir. Aynı zamanda satılacak binaya da kendi bilgilerinin olduğu satılık ilan levhalarını asmalıdır.

Kimler Ev Alıp Satarak Para Kazanabilir?

Ev alıp satarak para kazanmak kimlerin harcıdır diye bir soru da sorulabilir ve ikisinin de yanıtı aynı şekildedir. Emlak alım satım işi de benzer diğer işler gibi tamamen kişinin bireysel yetkinliği ile doğrudan alakalı olan bir durumdur. Yani ikna kabiliyeti yüksek, insan ilişkilerinde pozitif ve çözüm odaklı, işini dürüst ve etik değerlere bağlı olarak yapan herkes kadın erkek, genç yaşlı fark etmeksizin bu işi yapabilir.

Burada kişinin ev alıp satabileceğine dair bir özgüveni olması gerekir. Satacağı evi çok iyi tanıması ve değerinde satılmasını sağlaması gerekir. Yani sırf daha çok kazanabilmek için satılacak olan evi olduğundan daha yüksek bir değere satmaya çalışmamalıdır. Bu işi sevmek de olmazsa olmaz olan olguların başında gelir. Ayrıca çevresi olan, doğru bir lokasyonda emlak ofisi açan, sosyal medya araçlarını bu alanda doğru bir biçimde kullanan, gezmeyi, araştırmayı seven herkes bu işi rahatlıkla yapabilir.

Ev Alıp Satarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Üstte yer alan bu temel bilgileri verdikten sonra insanların ev ya da diğer gayrimenkul alım satımlarından ne kadar para kazanabileceğine yanıt vermek gerekir ise şunlar net bir biçimde ifade edilebilir. Öncelikli olarak bu konuda net bir kazanç rakamı verilmesi mümkün değildir. Bu rakam satılan gayrimenkulün değerine, kişinin aylık performansına göre değişir ama ev ya da diğer gayrimenkullerin satışından emlakçilik yapan kişiler hem alıcıdan hem de satıcıden ayrı ayrı yüzde iki, toplamda yüzde 4 komisyon alırlar.

Bunu bir örnek ile açıklamak gerekir ise 200.000 Türk Lirasına satılan bir evden bu evi satan kişinin elde edeceği kazanç 8 bin Türk Lirası gibi bir rakam olacaktır bu da hiç fena bir rakam değildir. Ayda benzer biçimde üç adet daire satma aylık kazancı 24 bin Türk Lirası gibi çok ciddi bir kazanç olacaktır. Lakin bu noktada şunu da unutmamak gerekir. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, bölgesel özellikler, kimi mevsimlerde insanların ev değerleri yükselişe geçtiği için almak istememesi gibi nedenlerden ötürü her zaman için böylesi rakamlar elde edilecek diye bir kural yoktur. Gayrimenkul piyasası oldukça değişken bir piyasa olduğu için sabit bir kazançtan söz etmek mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu