eDevlet

Katar İşçi Alımı – Katar Vasıflı Vasıfsız İşçi Alımı

Katar işçi alımı haberleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’a yaptığı ziyaretten hemen sonra yapılmaya başlandı. İki devlet arasında yapılan ticari anlaşmalar ile Türk yatırımcıların Katar’da yapacakları projeler kapsamında 210 milyar dolara imza atılmıştı. Katar dönüşü açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanımız yapılan anlaşma sonrasında 500 bin Türk vatandaşının Katar’da çalışması için anlaşma sağlandığı bilgisini vermişti. Yurtdışında çalışmak isteyenleri ciddi anlamda heyecanlandıran bu haber sonrası Katar işçi alımı için ilgili firmalar başvuruları almaya başlamıştı.

Yapılan bu anlaşmanın sebebi ise 2022 yılında yapılacak olan Dünya Kupasının ev sahipliğine hazırlanan Katar’ın olmasıdır. Elbette dünya kupası için gereken alt yapı çalışmaları ve stadyumların yapılması gerekiyor. Ülkemizde uluslararası inşaat projeleri ile kendini ispatlayan firmalar yapılan bu ihalelere katıldı. Katıldığı inşaat projelerinin İhalelerini kazanan Türk şirketleri yurtdışında çalışmak isteyenleri umutlandırdı.

Katar İşçi Alımı Yapılmaya Başladı!

Yapılan anlaşmalar sonrası aldığı ihale kapsamında proje planlamasını yapan inşaat şirketleri yurt dışında çalışmak isteyenlerin başvurularını almaya başladı. Katar’da ihale alan Türk inşaat şirketleri ihtiyacı olan pozisyonlar için Katar’da çalışmak isteyenleri sözleşmeli olarak götürmeye başladı. Yıllık kişi başı milli gelirin 100 bin dolar olduğu bir ilkede inşaat sektöründe çalışacak işçi bulamayan şirketler Katar’da çalışabilecek binlerce işçiyi istihdam etme kararı almak zorunda kaldı. Durum böyle olunca vasıflı vasıfsız işçilere ihtiyaç duyan firmalar anlaştıkları taşeron şirketler aracılığı ile binlerce Türk vatandaşını istihdam etmeye devam ediyor.

Türk inşaat şirketleri proje başlangıcında ilk olarak yabancı uyruklu işçileri çalıştırmayı tercih ediyordu. Afganistan, Pakistan ve Bangledeş uyruklu işçileri tercih eden firmalar istenilen verimi alamayınca ticari anlaşmaların da etkisi ile rotayı Türk işçilere çevirdi. Özellikle inşaat sektöründe çalışmış yada çalışmak isteyen işçi ve ustabaşı alımı yapılmaya başlandı.

Mutlaka okuyun: Katar’da İş Bulmak İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım

Katar’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Katar’a sözleşme yaparak giden vasıfsız inşaat işçileri için ödenen aylık ücret 2.500 dolar iken bu rakam usta işçiler için 3.500 dolar dır. Ülkemizdeki dalgalı dolar kura göre bir hesap yapıldığında yurtdışında çalışmanın ülkemiz şartlarına göre oldukça karlı olacağını söyleyebilirim. Katar’da projesi olan firmalar İnşaat ustası, fayans ustası, elektrik tesisatçısı, doğalgaz tesisatçısı, sıvası, demirci, şoför, güvenlik görevlisi, iş makinesi operatörü gibi vasıflara sahip işçi alımı yapıyor.

Eğer sizde yurtdışında çalışarak kısa süre içerisinde iyi para kazanmak istiyorsanız Katar’da işçi alımı yapan firmaların ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapacak olanların ekip olarak gidebileceği bir çevresinin olması büyük bir avantaj olacağını söyleyebiliriz. Katar işçi alımı için firma yetkileri genellikle interneten yapılan başvurular ile ilgileniyor. İsteyen okurumuz hemen aşağıdaki yorum alanından firma yetkililerine Katar’da çalışmak istediklerini yazabilirler. Yapılan her yorum incelenerek yayınlanacağı için kesinlikle yorumlara adres telefon bilgisi eklemeyin. Mail adresinizi yazarak mesajlarınızı bırakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu