eDevlet

Ev Hanımlarına Maaş Bordrosuz Kredi Veren Bankalar

Ev hanımlarına kefilsiz en kolay gelir belgesiz kredi veren bankalar hangileridir diye merak ediyorsanız mutlaka bu sayfayı inceleyiniz.

Başta Ziraat Bankası olmak üzere Halkbank, Vakıfbank, Denizbank, Şekerbank, Garanti Bankası ve INGBank gibi birçok banka acil paraya ihtiyacı olan kişilere finans desteği sağlamaktadır. Konut, taşıt ve bireysel ihtiyaç kredisi gibi birçok farklı türde kredi desteği sunan bankalar, kadınlar için çeşitli kredi desteği sağlamaktadır. Hatta birçok banka sadece belirli sektörlerde kullanılmak üzere hazırladığı kredi ve kart seçenekleri ile de tüketicilerin ekonomik olarak rahatlamalarına destek olmaktadır. Bugünkü yazımızda ev hanımlarına maaş bordrosuz kredi veren bankalar hakkında yaptığımız araştırmaları sizlerle paylaşıyoruz. İşte detaylar.

Kadınlara Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Evde ek iş yapan ya da herhangi bir yerde çalışmadığı için maaş bordrosu olmayan ancak paraya ihtiyacı olan ev hanımlarının kredi alabilmeleri yapılan bazı düzenlemeler olsa da yeterli değildir. Günümüzde kredi kullanım oranlarında gözlenen hızlı yükseliş ve bununla beraber takibe düşen kredi alacaklarının artması nedeniyle bankalar eskisi kadar kredi çekecek yeni müşteri bulamıyor. Birçok aile ödeyemedikleri krediler nedeniyle senetle yapılan alışverişlere ya da senetle para veren kişilerden bu ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Ancak son yıllarda bazı bankalar ev hanımları için hazırladıkları özel kredi paketleri ile gündeme geliyor. Bu krediden yararlanmak isteyen bazı erkekler de gerek iş hayatında riske girmemek gerekse kara listeye düşmemek için. Eşleri aracılığıyla banka kredisi kullanmak istiyor. BBDK bünyesinde faaliyet gösteren bankalar ise verecekleri kredinin geri ödenme teminatı olarak özellikle ev hanımlarına verdikleri kredilerde ödeme taahhüttü yerine geçecek bir gelir belgesi talep ediyor. Bu gelir belgesini sunabilen ev hanımları ise bankanın uygun görmesi halinde krediden yararlanabiliyor.

Ancak günlük ev işleri ile uğraşan kadınların bu çalışmalarını maaş bordrosu olarak gösteremedikleri için bankalardan eli boş dönem ihtimalleri oldukça yüksek oluyor. Fakat bazı bankalar gelir belgesi talep etmeksizin verdiği düşük miktarlı kredilerde bulunuyor. 1.000 lira ile 5.000 lira arasında olan bu kredinin geri ödeme maliyeti de oldukça yüksek olabiliyor. Görüldüğü üzere gelir belgesi sunulmadığı için verilen bu düşük meblağlı kredilerin faiz oranları diğer standart kredi faiz oranlarından oldukça yüksek seviyelerde. Dolayısıyla paraya çok ihtiyacınız olduğu için hem düşük bir meblağa hem de yüksek bir faiz oranına razı olmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Gelir Belgesi Olmayan Kadınlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Ev hanımlarına maaş bordrosuz kredi veren bankalar, kredinin geri ödenmesi için farklı teminatlarda kabul edebiliyor. Eğer bordrolu olarak herhangi bir iş yerinde çalışmıyor ancak kendinize ait bir konutun kira gelirini siz alıyorsanız bunu belgelendirerek bankaya kredi başvurusu yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde iş yeri olarak kullanılan bir dükkanın kira gelirine sahip. Olan ev hanımları da bu gelirlerini ispatladıkları takdirde bankalara kredi başvusunda bulunabilirler.

Bu şartlar altında bankadan çekebileceğiniz kredi tutarı ise belgelendirdiğiniz gelirim %70’ini geçmeyecek şekilde hesaplanır. Bu şekilde ihtiyaç ya da tüketici kredis çekebilirsiniz. Bu kredide esas olan, kira geliri elde ettiğiniz mülkün kredi taksitlerini ödeyecek süre zarfı içinde kira sözleşmesinin olmasıdır. Örneğin, 1.000 lira kira geliriniz var  bu durunda aylık kredi taksidiniz 700 lira olacak şekilde ev hanımlarına verilen krediden yararlanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu