eDevlet

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca, bakıma muhtaç olan engelliler ve yaşlı vatandaşları ailelerinden ayrılmamaları amacıyla ödenen Evde bakım maaşı nasıl alınır?

Evde bakım maaşı nasıl alınır? Sorusunun yanıtı evde bakım maaşı alan aileler tarafından merak ediliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahiplerine yatırılan evde bakım maaşı için başvurular nasıl yapılır? Peki; son yapılan zam ile beraber evde bakım maaşı ne kadar oldu? Maaş almama işlemi için sorgulama işlemi nasıl yapılıyor? Merak edilen evde bakım maaşına dair detayları haberimizde..

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde Bakım maaşı ödemeleri için sorgulamaları E Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. TC kimlik numaranız ve şifrenizi kullanarak giriş yaptığınız E Devlet sisteminden arama bölümünü kullanarak “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz. Arama sonucu ile giriş yapacağınız alanda size ait maaş ödemesi var mı? detaylara ulaşabilirsiniz. Engelli evde bakım maaşı ödeme bilgilerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Evde Bakım Parası Sorgulama İşlemi İçin Tıklayınız.

Evde bakım aylığı sorgulaması elbette sadece E Devlet üzerinden yapılmıyor. Sorgulamayı telefonunuzdan SMS göndererek de yapabilirsiniz. Ziraat Katılım Bankasından bakım aylığı alanlar, cep telefonundan BAKIYE yazıp 4747’ye mesaj atarak aylıkları yatmış mı öğrenebilirler. Mesaj ücreti operatörünüz tarafından 1 SMS ücreti olarak tahsil edilir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı almak için evde yaşayan kişilerin aylık toplam geliri birleştirilir ve toplam kazanç hane halkı sayısına bölünüyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl ya da İlçe Müdürlükleri evde bakım aylığı almak isteyen engelli kişilerin başvurularını şahsen alıyor. Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşların aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekiyor:

1) Sağlık kurulu raporu, (Ağır engelli olduğunu belirten)

2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

3) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2020 yılında engelliler için evde bakım parası, engelli yardımı, 65 yaş aylığı memur maaş katsayısına bağlı olarak zamlandı. Sosyal yardımlarda bu zamlar ile birlikte yüzde 5.49 oranında artış yapıldı. 2019 yılında 1.384 lira olan evde bakım desteği, Yeni yılda 1.460 liraya yükseltildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu