eDevlet

Yurtdışı İşçi Eleman Alımı Yapan Ülkeler

Yurtdışı işçi eleman alımı yapan ülkeler arasından size uygun işlere başvuru yaparak bulmak çok kolay! Yurtdışında çalışmak için yayınlanan ilanları inceleyin, aradığınız işi bulun, hemen başvurun!

Birçok işçi yurt dışına çıkmanın yolunu ararken farklı ülkelerde ki şirketlerde personel açığı için yurt dışından göç almaktadır. Bu ülkelerden bazıları Türk işçileri memnuniyetle karşılarken bazıları ihtiyaç duymayabilir.  Her ülkenin kalkınma şekli farklı olduğundan bu tabii bir durumdur. Türkiye’nin yurtdışında en çok faaliyet gösterdiği alanlar: İnşaat “Bazı Türk firmaları 49 ayrı ülkede faaliyet gösteriyor” Petrol, doğalgaz maden arama ve çıkarma; bilişim sağlık, eğitim, çevirmenlik alanlarında Türk personelleri, yurtdışında iş bulabiliyor. Yapılması gereken tek şey bu firmaları araştırıp iletişim kurmak; web sitelerini araştırmak ve açık pozisyonlar için başvuru yapmak. Peki, yurtdışı işçi eleman alımı yapan ülkeler hangileri? İşte detaylar…

Yurtdışına işçi göçü nedenleri nelerdir?

En son göçmenlik politikaları; yurtdışında iş imkânı arayan gurbetçilerin aklında soru işareti olarak kaldı.

  • Ülkede artan işsizlik, artan ekonomik durgunlukla birlikte birçok firma işçi çıkarmaya devam ediyor.
  • Kaliteli üretimin gereğince yapılamaması sonucu dış pazara açılamama
  • Asgari ücretin altında ucuz işgücü arayışı.
  • Serbest piyasa rekabetinin avantajlarını doğru kullanamamak
  • Türkiye’ de sektörlerin gelişmemesi ve istihdam sağlayamaması.
  • Gelir-gider dengesindeki olumsuz eşitsizlik.

 İşte bu gibi olumsuz etkenler yurtdışı işçi göçüne sebep olmaktadır.

Yurt Dışı İşçi, Eleman Alımı Yapan Ülkeler

Yurtdışına gitmek isteyen çalışanların hayalinde, yaşam kurmak istedikleri belli başlı ülkeler vardır. Bu ülkelere gitmek gerçekten mantıklı mıdır? Ya da buralara iş için gitmek ihtiyaçlarınıza çözüm olacak mı? Beklentilerinizi karşılayacak mı? Bütün bunlar cevaplanması gereken sorular arasındadır. Yurtdışı işçi eleman alımı yapan ülkeler hangileridir?

Amerika Birleşik Devletleri: Amerika göçmenlerin en çok başvurdukları ülkedir. Oysa Amerika yaşam bakımından, pahalılık yönünden, sağlık alanındaki aşırıya giden ücretlendirmeleriyle ve güvenlik sorunları “gettolar” nedeniyle pek çok dezavantaja sahip bir devlettir. Üstelik Meksika, Rusya, Brezilya ve Ortadoğu ülkelerinden yoğun işçi “göç baskısı” altındadır bu sebeple çok katı göçmen politikalarına sahip bir ülkedir. 

Kanada: Kanada, Amerika kıtasının kuzey bölümünde olan, göçmenler için daha yüksek standartlarda bir yaşam sunan ve sürekli işçi göçü olan ülkelerden birisidir.

Avustralya: Avustralya, Dünya’da işçilerine prestijli haklar tanıyan ülke olsada, göçmen politikaları çok katı bir ülkedir. Özellikle teknik ve işçi personel açığı bulunan ülkede en çok sağlık ve eğlence sektöründe elemanlara ihtiyaç duyuluyor.

Avrupa Ülkeleri: Almanya, Hollanda, İtalya gibi gelişmiş Avrupa ülkeleri. Bazı ülkeler artan yaşlı nüfus ve açık kalan pozisyonlar nedeniyle sıklıkla dışardan göç almakta. Oysa Avrupa’da kendi içinde bir mekanizmaya sahip. Bu kıtada bazı ülkeler diğerleri kadar zengin olmadığından sıklıkla göç vermektedir. Mesela Yunanistan, Romanya, Litvanya gibi ekonomisi zayıf ülkeler dışarıya göç vermektedir. İngiltere özellikle son zamanlarda göç almama konusunda sıkı bir siyaset izler. Sanayisi gelişmiş ülkelerse fabrikalarda çalıştırmak üzere Türk işçileri tercih etmeye devam ediyor.

Yurtdışı İşçi Alımı Yapan Diğer Ülkeler

Rusya, Katar, Azerbaycan… Yazımızın başında Türk inşaat sektörlerinden ve yurt dışı faaliyetlerinden bahsetmiştik. Bu firmalar Asya ve Afrika kıtasında, onlarca ülkede faaliyet göstermektedir.

Rusya modern yapılaşmanın az olduğu bir ülke ve inşaat alanında sürekli personele ihtiyaç duyuluyor. Azerbaycan Çarlık Rusya döneminden sonra hala gelişmekte olan ve inşaat istihdamının yüksek olduğu bir ülke ve son olarak da Afrika gelişmekte olan bir kıtadır. Buralar Tür inşaat firmalarının sıkça personel gönderdiği yerlerden. Katar ise çok zengin kaynaklara sahip, yaşam standardı yüksek ülkelerden.

Mutlaka okuyun: Yurtdışında Çalışacak İşçi Arayan Firmalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu