eDevlet

Yurtdışında Mühendis Olarak Çalışmak

Yurtdışında mühendis olarak çalışmak isteyen deneyimli deneyimsiz adaylar yayınlanan yurtdışı ilanları inceleyin, çalışmak istediğiniz ülkelerdeki iş imkanlarına hemen başvurun!

Mühendislik mesleği her zaman her ülkede ihtiyaç duyulacak ve gün geçtikçe artış gösteren mesleklerden biridir. İster yeni mezun olun ister iş kariyerinizi ortalamış olun yine de hayatınız için yeni bir adım atmak ve yurt dışında çalışarak tecrübe kazanmak için kendinize bir şans vermeniz iyi bir seçim olabilir. Bu mesleği benimseyen pek çok kişi yurtdışında mühendis olarak çalışmak için çeşitli girişimlerde bulunmuş ve en sonunda da hayallerine kavuşmuştur. Sizler de hem kariyeriniz hem de geleceğiniz için bu adımı atabilir ve farklı bir coğrafyada yepyeni bir hayata başlayabilirsiniz. Peki, yurtdışında mühendis olarak hangi ülkeler tercih edilmeli? Hangi ülkeyi tercih etmeliyim sorusunun cevabını bulabilmeniz için yazımızı okumaya devam edin.

Yurtdışında Mühendis Olarak Hangi Ülkelerde Çalışmalıyım?

 Pek çok kişinin tercihi olan yurt dışında çalışma fikri ülkenizde kazandığınızdan daha fazla maaş alma imkanını, bu kazandığınız tecrübe ile özgeçmişinize bol katkıda bulunacağınızı, farklı bir ülkede mühendislik mesleği yaparak yabancı dilinizi geliştireceğinizi, farklı ve başarılı şirketler ve insanlar ile ufkunuzu genişleteceğinizi düşünürsek yurt dışında mühendis olarak çalışmanın doğru tercih olduğunu anlayabiliriz. Bunlara ek olarak dezavantajları kendi ülkenize ve ülkenizdeki sevdiklerinize olan özleminiz, farkı bir ülkeye, insanlarına ve iş ortamına alışma süreci zorluğundan bahsedebiliriz. Ancak yine de mühendislik bilgilerinizi daha donanımlı bir şekilde uygulayabilmeniz için tercih edebileceğiniz ülkelerden bazıları şunlardır:

Almanya’da Mühendislik Yapmak

Zengin bir geçmişe sahip olan Almanya büyüyen ve geniş ölçüde kabul gören sektörlere sahip olmasından dolayı yurt dışında mühendis olarak çalışmak isteyen biri için ideal ve katkı sağlayacak bir ülkedir. Üstelik Almanya’da bulunan Türk nüfusun çoğunluğunu da düşündüğünüzde ülkeye adapte olmanız oldukça kolay olacaktır.

Kanada’da Mühendis Olarak Çalışmak

Kanada zengin ve gelişmiş kaynak ekonomisine sahip ülkelerden biridir. Ayrıca son yıllarda nitelikli genç mezunlara da oldukça geniş iş olanakları sunan Kanada’da çalışmak sizin en ideal alternatiflerden biri olabilir. Ancak Kanada’da mühendislik yapmak için profesyonel mühendislik derneğinden lisans almanız gerekebilir.

Japonya’da Mühendis Olmak

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Japonya’da mühendislik mesleğini yapmak verimli ve size bir şeyler katacak işe sahip olmak anlamına gelir. Ülkenin alt yapısı, gelişimi ve insanları olarak dakikliği etkileyici ve tercih edilebilir bir ülke olmasını sağlıyor. Yurtdışında mühendis olarak çalışmak için Japonya’yı da seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

İsviçre’de Mühendislik Yapmak

Almanya ile komşu olup onunla aynı derecede avantajlar sağlayan bu zengin ülkenin işsizlik oranının azlığı ve dengeli ekonomisi sayesinde yurt dışında mühendis olarak çalışmak isteyenler için doğru tercih olacaktır. Saydığımız bu ülkelerin dışında elbette farklı ülkelerde de mühendislik yapmanız mümkün. Özellikle Arap ve Ortadoğu ülkelerinde Türk inşaat şirketlerinin yürüttüğü projelerde çok sayıda inşaat ve elektrik mühendisi görev almaktadır. Gitmek istediğiniz ülkenin kültürel, sosyal ve ekonomik yapısını inceleyerek kendiniz için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurtdışında İş Yapan İnşaat Firmaları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu