eDevlet

Pandemi Ücretsiz İzin Parası Nasıl Alınır?

Pandemi sebebiyle işten çıkarmak yasaklandı. Bunun sonucunda ise işverenlerin istifa dışında çalışan çıkarması mümkün olmuyor. Fakat burada bazı uygulamalar ile işverene çeşitli kolaylıklar sağlanıyor. İşten tam anlamıyla çıkarmasa da bir süre çalışanı ücretsiz izine ayırmak için müsaade ediliyor. Bu süre tamamıyla işverenin belirlediği bir süredir. Bu süre boyunca devlet maaşın belli oranında yardımı ücretsiz izne ayrılan çalışana ödüyor. Bu sayede şirketin maaş yükü bir miktar hafifletilmiş oluyor ve işten çıkarılma tamamıyla kaldırılarak sadece işler düzelene kadar bir süreliğine çalışanı ücretsiz izne ayırmak mümkün kılınıyor. Bu yolla hem işveren hem de işçi mağdur olmuyor. Eğer siz de böyle bir durum yaşadıysanız ve ücretsiz izne çıkarıldıysanız devletin yapacağı ödemeden faydalanabilir, pandemi ücretsiz izin parasını PTT aracılığı ile alabilirsiniz.

Ücretsiz İzin Parası Başvuru Nasıl Yapılır?

Başvuru yapmak için öncelikle bazı adımları takip etmek gerekiyor. Başvuruyu yapacak tarafın ise işveren olması gerekmektedir. Sırasıyla şu adımlar izlenerek ücretsiz izin parası için başvuru yapılabilir:

  • İlk olarak iş verene ait muhasebe departmanı tarafından sigortalı işçinin ücretsiz izne ayrılmasına dair belge hazırlanmalıdır. Bu belge mali müşavire gönderilmelidir.
  • Firmanın mali müşaviri SGK’ya başvuruda bulunmalıdır. Firmadaki sigortalı çalışan kişinin ücretsiz izne ayrıldığını bildiren yazıyı SGK’ya ulaştırması gerekir.
  • Bu aşamadan sonra tüm iş SGK aracılığı ile tamamlanacaktır. SGK bu süreçte ödemeleri gerçekleştirecek ve planlamayı yürütecek kurumdur.
  • Başvuruların yapılacağı adrese ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Başvuru yapıldıktan sonra ödemeler her ayın 8’inde gerçekleşiyor.
  • Eğer işsizlik maaşından faydalanmak mümkün değilse bu durumda günlük 39 TL 24 kuruş olmak üzere maaş desteği sağlanıyor. Belirtilen ücretleri PTT aracılığı ile almak mümkün.

Herkes Ücretsiz İzin Parası Alabilir Mi?

Eğer ücretsiz izne ayrıldıysanız bu durumda para almanız için herhangi bir şart mevcut değildir. İşsizlik maaşı şartını sağlamadığınız taktirde nakit desteği sağlanmaktadır. Bu destek miktarı ise ayda 1170 TL civarındadır. İşsizlik maaşına ait şartları sağlamadığınız taktirde işsizlik maaşından yararlanamazsanız. Bu durumda herhangi bir şart içermeyen ücretsiz izin ödeneği alarak siz de ihtiyaçlarınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu