eDevletParaYurtdışında Çalışmak

Fransa’nın En İyi Meslekleri ve Gelirleri 2022

Fransa’nın En İyi Meslekleri ve Gelirleri

Fransa'da meslekler ve maaşlar

Fransa’da en yüksek ücretli işler devlet sektöründedir. Fransa’nın En İyi Meslekleri ve Gelirleri 2022 Sağlık ve mühendislik sektörlerinde ciddi bir kalifiye işçi sıkıntısı var. Ancak, tarım, imalat ve madencilik sektörlerinde bir fazla var. Aşağıda, Fransa’daki en popüler meslekler ve maaşlardan bazıları listelenmiştir. Ayrıca, bu kariyerler genellikle çok mevsimliktir, bu nedenle talebi karşılamak için mevsimlik çalışanlara ihtiyaç duyarlar. Fransa’da yüksek ücretli bir iş arayanlar için bazı ipuçları.

Fransa’daki en yüksek ücretli meslekler arasında doktorlar, cerrahlar ve mühendisler var. Bunun nedeni, Fransa’daki doktorların en önemli ve yüksek talep görmesidir. Bu alanda kapsamlı bilgi ve deneyime sahipler ve ayda 5.000 ABD Doları ile 9.000 ABD Doları arasında herhangi bir yerden kazanabilirler. Fransa’nın En İyi Meslekleri ve Gelirleri 2022 Konumları ne olursa olsun, tıp uzmanları Fransa’da büyük talep görüyor. Aslında, ülkede ciddi bir doktor sıkıntısı var, bu nedenle doktorlar ülkedeki en yüksek ücretli profesyoneller arasında. Bununla birlikte, genç doktorlar bile ayda 7000 dolardan fazla kazanabilirler.

Kamu hizmeti de iyi para ödüyor. Genel olarak, kamu hizmetindeki pozisyonlar, hesap yönetimi, satış ve pazarlama konularında deneyim gerektirir.Fransa’nın En İyi Meslekleri ve Gelirleri 2022  Spor konusunda tutkulu insanlar bu işi özellikle tatmin edici bulacaktır. Kamu hizmeti dört bölüme ayrılmıştır: devlet, yargı, kamu hastaneleri ve yerel yönetim. Sonuç olarak, bu sektörlerdeki profesyonellerin maaşı, Fransa’daki tüm işler için ortalamadan daha yüksektir. Fransa’da bu meslekler için ortalama maaş yılda 103.000 Euro’dur.

Doktor ve mühendislerin maaşları ABD, Almanya, Hollanda ve İskandinavya’dan daha düşük iken, güney ve doğu Avrupa’dan daha yüksektir. Buna ek olarak, Fransa, ABD ve İngiltere’den daha az gelir eşitsizliği ile gelir açısından nispeten daha eşittir. Fransa’nın En İyi Meslekleri ve Gelirleri 2022 Bununla birlikte, bazı mesleklerin maaş skalası daha düşüktür. Bir doktorun ortalama maaşı yıllık 103.000 Euro’dur. Bu, ileri düzeyde bilgi ve deneyime sahip biri için yüksek bir maaştır.

Fransa’daki en yüksek ücretli meslekler arasında, cerrahlar en önemli profesyonellerden biridir. Bu uzmanlar yüksek risklerle karşı karşıyadır ve ayda 250.000 EUR ile 214.000 PS arasında herhangi bir yerden kazanabilirler. Fransa’da tıbbi işlerin çok arandığını ve doktorların en yüksek ücretli profesyoneller arasında olduğunu belirtmek önemlidir. Bu kişiler aynı zamanda iyi eğitimlidir. Ve genel olarak, Fransızca konuşarak güzel bir hayat kurabilirler.

Fransız işgücü piyasası tarihsel olarak işsizlik sorunuyla karşı karşıya kaldı ve bu da doğru niteliklere sahip olmasına rağmen iş bulmayı zorlaştırdı. %8,8 civarındaki işsizlik oranları ile AB ortalamasının üzerinde ancak İspanya, Belçika ve Almanya’dan daha düşüktür. Bununla birlikte, Fransa’da hala birçok iş var. BT ve ağırlama catering sektörleri, çok sayıda açıklığa sahip iki endüstridir. Fransa’da ilaç endüstrisinde başka birçok meslek ve maaş da vardır.

Fransa’da çalışmak istiyorsanız, konaklama ve turizm sektörlerinde iş başvurusunda bulunmayı düşünmelisiniz. Bu iki sektör patlama yaşıyor ve bu sektörde birçok fırsat var. Otelcilik ve turizm endüstrisinde bir iş arıyorsanız, otellerde, restoranlarda ve diğer kuruluşlarda boş pozisyonlar arayabilirsiniz. Bir kamp alanında çalışmak, ülkede kalmanıza ve yine de Fransa’da iş bulmanızı sağlar.

Ana dili Fransızca değilseniz, Fransa’da çalışmak zordur. Fransa’nın En İyi Meslekleri ve Gelirleri 2022 Bir kariyere karar vermeden önce dili öğrenmek iyi bir fikirdir. Süpervizörünüz olarak ana dili Fransızca olan bir konuşmacıya ihtiyacınız olacak. Daha fazla bilgi için, ağırlama ikramları ve BT gibi özel alanlardaki boş pozisyonları da arayabilirsiniz. Bu sektörlerde ortalama maaş 2,157 Euro’dur. Fransız avantajlarından yararlanmaya hak kazanmak için bir banka hesabınızın olması gerekir.

Fransız işgücü piyasası yüksek işsizlikle ünlüdür. Nitelikli bir Fransız vatandaşıysanız Fransa’da iş bulmak mümkün olsa da, özellikle ana dili Fransızca değilseniz, bu ülkede iş bulmak genellikle zordur. Genel olarak Fransa’da işsizlik oranı %8,8 ile AB ortalamasının biraz üzerinde olmakla birlikte, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla yavaş yavaş düşmektedir. Ülke genel olarak düşük bir işsizlik oranına sahip olsa da, çok sayıda boş pozisyonu olan bazı sektörler var. BT sektörü ve ağırlama catering, birçok fırsatı olan iki sektördür.

Yurtdışında kariyerine devam etmek isteyen kişilerin hayalinde mutlaka Fransa’da çalışmak ya da dünyanın en romantik şehri olarak kabul edilen Paris’te yaşamak vardır. Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan ülke, sosyal yaşam konusunda da dünya sıralamasının oldukça üstündedir. Gelişmiş ekonomisinin yanı sıra genç nüfusun giderek azalması, ülkenin yurtdışı eleman ihtiyacını doğurmaktadır. Uluslararası birçok firmanın faaliyetlerini devam ettirdiği ülkede gerek geniş iş imkanları gerekse tatmin edici ücretler Fransa’da çalışmak isteyenlerin dikkatini oldukça cezbetmektedir.

Her ne kadar Avrupa ülkelerinde çalışmak denilince ilk akla gelen Almanya olsa da Fransa’ya rağbet eden kişilerin sayısında da her geçen gün artış gözlemlenmektedir. Peki, Fransa’da iş imkanları nelerdir? Fransa’da sosyal yaşam nasıldır? Fransa’da öğrenci olmak ve yurt imkanları nelerdir? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Fransa’da İş İmkanları Nelerdir?

Türk işçilerin daha kolay iş bulabildikleri Orta Doğu ülkeleri dışında daha moderne ve çağdaş bir hayat sürmek isteyenlerin tercihi Avrupa ülkelerinden yana oluyor. Eğitim, sağlık, sosyal yaşam ve eğlence gibi faktörleri önemseyen kişiler hem dolgun ücretli işlerde çalışmak hem de hayatı doyasıya yaşamak için Fransa’yı tercih ediyor. Son yıllarda genç iş gücüne ihtiyaç duyan Fransa, bu nedenle en fazla göç alan Avrupa ülkelerinden biri olarak öne çıkıyor.

Fransa’da çalışmak istiyorsanız, bir alanda uzman olmanız ya da bir meslekte ustalık seviyesinde bir bilgiye sahip olmanız iş bulma olasılığınızı artıracaktır. Çünkü Fransa’da iş bulmak öyle sanıldığı kadar kolay değildir. Ancak Paris dışında ülkenin daha küçük şehri Lili’yi tercih ederseniz iş konusunda şansınızı biraz daha artırabilirsiniz. Böylece hem ekonomik hem de kaliteli bir şekilde Fransa’da yaşayabilirsiniz.

Fransa’da hangi işlere çalışabilirim diye merak ediyor olabilirsiniz. Az önce belirttiğimiz gibi çok iyi bir eğitim seviyesine sahipseniz ve alanınızda uzman olduğunuzu kanıtlarsanız birçok şirkette üst düzey pozisyonlarda çalışabilirsiniz. Ama sadece mesleki deneyiminiz varsa ve bir alanda usta pozisyonundaysanız o zaman da aşçı, fayans ustası, tezgahtar, satış temsilcisi, garson, aşçı ve diğer hizmet sektörlerinde çok kolay iş bulabilirsiniz.

Bunların yanı sıra Fransa’ya eğitim amacıyla gittiyseniz, öğrencilerin çalıştığı birçok part-time iş imkanlarını da değerlendirebilir, kendi harçlığınızı çıkarabilirsiniz. Ayrıca dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Fransa’da çok sayıda Türk şirketinin olması bu ülkede çalışmanızı kolaylaştırsak faktörlerin başında gelir. Bu nedenle İŞKUR yurtdışı iş ilanlarını ya da kariyer sitelerinde yayınlanan diğer yurtdışı iş ilanlarını takip ederek sizlerde hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilir ve Fransa’da çalışmaya başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Yüksek Maaş Alabileceğiniz Meslekler

 

Fransa’da Nasıl Eğitim Alınır?

Fransa’da çalışmak dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin de sayısı oldukça fazladır. Fransa’da eğitim alacağınız zaman eğer Mevlâna programları ile gidiyorsanız konaklama işini tercih ettiğiniz kurum kendisi yapacaktır. Eğer kendiniz dil eğitimi, lise ya da 4 yıllık üniversite eğitimi alacaksanız bu konuda destek olarak özel kurumlardan ya da okulun öğrenci işlerinden rehberlik yardımı alabilirsiniz. Her yıl yabancı uyruklu birçok öğrenci Fransa’da eğitim görmek için gelirken en çok merak edilen nokta konaklamak olsa da bu konuda endişe etmenize gerek yoktur. Tamamen güvenli, ekonomik ve kaliteli yurt seçenekleri sunuluyor. Fransa, yaşam kalitesi de üst düzey olması öğrenciler için eğitim alınması gereken ülkeler arasında yerini almaktadır.

Avrupa eğitim sisteminin Türk eğitim sistemine göre daha kaliteli ve daha özgür olduğu söylenebilir. Bu özgürlüğü yurtlara taşıyan ise Avrupa sisteminin çoğunda kız ve erkeklerin karışık bir şekilde konaklamalarıdır. Bu durum bazı kişilere göre ters gelse de kadın erkek eşitliğine inanan kişiler tarafından tercih edilmektedir.  Fransa’da yurtlar aynı şekilde olduğu gibi hem devlete ait hem de özel şirketlere ait yurtlar bulunmaktadır. Fransa’da yurt ücretleri buna göre değişirken sistemi farklı ve karmaşık olduğu gibi özellikle yabancı uyrukların Fransa’da konaklama ve yurt konusunda destek almaları büyük avantaj sağlamaktadır. Devletin sağladığı avantaj sayesinde yabancı uyruklu vatandaşlar Fransa’da yurt konusunda destek sağlamaktadır. Özellikle Avrupa’da bu imkânı sadece Fransa sunmaktadır.

Fransa'nın En İyi Meslekleri ve Gelirleri 2022
Fransa’nın En İyi Meslekleri ve Gelirleri 2022

 Fransa’da Yurt Ücretleri ve Yaşam

Fransa’da para birimi Euro olduğu için yaşam ve ödeme şekli Euro’dur. Ülkemize göre pahalı gelen bu durum aslında Fransa’da öğrenciler için uygun fiyatlarda eğitim, konaklama ve yaşam imkânı sağlamaktadır. Fransa’da yurt ücretleri 250 Euro ile 350 Euro arasında olurken, kiralık dairede konaklamak isteyenler için 250 € ile 700 € arasında değişmektedir. Ayrıca bu durum konaklayacağınız şehir ve semtlere göre değişiklik gösterdiğini hatırlatalım. Ancak Fransa’da eğitim görecekseniz kampüse yakın yurtta konaklamak en iyi seçenek olacaktır.

Bu sayede derslere yetişmeniz, sosyalleşmeniz ve hatta kendi milliyetinizden olan farklı fakültede eğitim gören öğrenciler ile tanışma imkânı bulabilirsiniz.  Fransa’da yurt ücretleri yanı sıra yaşam öğrenciler için uygun diyebiliriz. Aylık toplu taşımacılık ücreti 50 Euro civarında olurken normal bir yemek için 10 Euro yeterli olacaktır. Kahve olarak 2,5 Euro fiyatına kaliteli içebilirken, bira ve sinema bileti fiyatları ise 10 Euro şeklindedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu