eDevlet

Bahreyn’de Çalışmak, Bahreyn İş İmkanları ve İşçi Maaşları

Türk işçilerin yurtdışında çalışmak için tercih ettiği Rusya, Katar, Türkmenistan ve Kuveyt’ten sonra Bahreyn’dir. Resmi rakamlara göre Bahreyn’de çalışmak için ülkede bulunan Türklerin sayısı 3 bin civarındadır. 1,5 milyon nüfusa sahip olan ülkenin nüfusunun yarısını yabancı uyruklu vatandaşlar oluşturmakta. Diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi Bahreyn’de de inşaat sektörü en revaçta olan sektörlerin başında geliyor.

Türk yatırımcıların ülkede yaptığı devasa yatırımlar neticesinde her yıl çok sayıda inşaat işçisine ihtiyaç duyuyor ve işçi açığını Türk vatandaşlarından karşılıyor.  Bahreyn işçi maaşları ise çalışılan sektöre ve pozisyona göre belirleniyor. Ülkede çalışan vasıfsız işçilerin çoğu Asya ülkelerinden karşılandığı için Bahreyn’de çalışan Türkler genellikle usta ve yönetici pozisyonunda görev alıyor. Buda Türklerin aldığı ücretleri oldukça etkiliyor diyebiliriz.

Eğer sizde Bahreyn’de çalışmak istiyorsanız öncelikle Bahreyn’de çalışma şartları nasıl? Bahreyn’de geçinmek kolay mı? Bahreyn işçi maaşları ne kadar? gibi soruların yanıtlarını araştırarak karşınıza çıkan iş imkanlarını değerlendirmenizi öneriyoruz. Bahreyn’de çalışmak için merak ettiğiniz tüm önemli bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bahreyn’de Çalışma Şartları Nasıl?

Ülkedeki Bahreynli Araplar işveren statüsünde olduğu için Bahreyn’de 2 farklı tip çalışan profili olduğu dikkat çekiyor. Bunlardan birincisi; başta Amerika ve İngiltere olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinden gelen ve yabancı ortaklı şirketlerde yönetici pozisyonunda görev yapan kişileredir. Bu görevlerde olan kişilerin aldıkları aylık ücretler oldukça yüksek meblağlardadır.

İkinci işçi profili ise Asya, Afrika ve Uzak Doğu’dan gelen işçilerdir ki onların maddi anlamda pekte şanslı oldukları söylenemez. Genellikle hizmet sektöründe ve en alt kademlerde çalışan bu işçiler vasıfsız işçi statüsünde oldukları için oldukça düşük aylık maaşlara çalışmaktadır. Ancak Türk işçiler Avrupalı statüsünde olduğu için çalıştıkları sektöre göre daha fazla ücretler alabiliyor.

Bahreyn işçi maaşları her e kadar çalışılan sektöre ve firmaya göre değişiklik gösterse de genellikle aşağıda verdiğimiz rakamlarda aylık bir gelire sahip olabiliyorlar:

  • Kalıpçı, fayans ustası, mobilyacı, elektrikçi gibi teknik uzmanlık gerektiren mesleklerde çalışanların aylık maaşları ortalama 1.000 dolar ile 2.000 dolar arası değişir.
  • Mühendis, mimar, tekniker veya teknisyen gibi daha üst düzey pozisyonlara çalışanların se aylık maaşları 2 bin dolardan ve 3 bin dolar arasındadır.
  • Yönetici pozisyonunda olanlar ve çok tecrübeli olan personel ise Bahreyn’de en şanslı olan kişilerdir. Çünkü bu kişilerin aylık gelirleri 3 bin dolardan başlar ve hatta bazı firmalarda aldıkları aylık ücretler 10 bin doları bile geçer.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Çalışmak İçin En İyi 4 Ülke

Bahreyn’de Geçinmek Kolay Mı?

Bahreyn’de yaşamak hiçte o kadar kolay değildir. Bunun nedeni ülkedeki hayat pahalılığının oldukça yüksek olmasıdır diyebiliriz. Maaşların genellikle Dolar üzerinden ödenen ülkenin yerel para birimi olan Bahreyn Dinarı oldukça değerlidir. Buna göre 1 Bahreyn Dinarı 3 Amerikan Dolarına denk gelir. Ancak ülkedeki konut kiralarının Türkiye’ye göre çok yüksek olması nedeniyle ülkede rahat bir şekilde geçinebilmek için yukarıda belirttiğimiz mesleklerde çalışmanız gerekir. Aksi halde Bahreyn’de geçinemeyeceğiniz gibi gurbette çalışmanız da size bir şey kazandırmayacaktır.

Tek kişilik stüdyo bir dairenin aylık kirasının 500-700 dolar, çocuklu ailelerin kalabileceği dairelerin aylık kiralarının 1.000 doların üzerinde olduğu düşünüldüğünde ve diğer harcamalarında Türkiye’deki fiyatlara göre pahalı olduğu göz önünde tutulduğunda ülkede yaşamak için yönetici pozisyonunda bir iş bulmanız en akıllıca karar olacaktır.

Görüldüğü üzere Bahreyn’de konaklama, gıda ve tekstil gibi alanlar ülkemize göre %50 daha pahalıdır. Bahreyn’de tek ucuz olan şey ise benzin ve sigara fiyatlarıdır. Bunun nedeni ise bu ürünlere uygulanan vergilerin çok düşük olmasıdır. Bu durumdan istifade etmeyi düşünen bazı kişilerin sigara kaçakçılığına yönlendiği görülür.

Tüm bu bilgiler ışığında eğer tek başınaysanız ve eğlence hayatını sevmiyorsanız Bahreyn’de aylık 1000 dolar gibi bir rakama rahatlıkla yaşayabilseniz bile bu rakam evli ve çocuklu kişiler için asla mümkün değildir. Bu nedenle yüksek gelirli işlerde çalışmanız gerekir. Eğer daha düşük ücretlerde çalışma durumunuz varsa harcadığınız emeğe yazık olacağını belirtmek isteriz.

Bunun için Bahreyn işçi maaşları ve ülkenin geçim şartlarının nasıl olduğu gibi durumlarını çok iyi analiz ederek Bahreyn iş başvurusunda bulunmanız önemlidir. Aksi halde hem gurbetin bin bir türlü sıkıntısını yaşar hem de çok büyük hayal kırıklıkları ile Türkiye’ye dönmek zorunda kalabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu