eDevlet

Kamu Bankaları Yeni Temel İhtiyaç Kredisi Paketlerini Açıkladı!

Bireysel başvurularda 10 bin TL kredi imkanına SMS yolu ile başvuru gerçekleştirilebiliyor. Peki temel ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılıyor?

Tatil hayali kuranlar, ev sahibi olmak isteyenler ve araba almak isteyenler için büyük bir fırsat olarak nitelendirilen 4 yeni temel ihtiyaç kredisi paketi açıklandı. 3 kamu bankası tarafından uygun ödeme koşulu ve düşük faiz oranlarıyla verilmeye başlanan kredilerin detaylarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Sosyal hayatı destek kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi son dönemlerde oldukça fazla araştırılıyor. Zira Covid-19 dünyada tüm piyasaları etkilerken hükümetler ekonomiyi canlandırmak için yeni destek paketleri açıklıyor. Bu fırsattan yararlanmak isteyen tüketiciler de yaz aylarının gelmesiyle özellikle tatil destek kredisi ve diğer krediler hakkında bilgi almayı amaçlıyor. Biz de bu yazımızda kamu bankalarının sunduğu destek kredileri hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Hangi Bankalar Temel İhtiyaç Kredi Desteği Sağlıyor?

Devlet banları olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ortak bir açıklamayla normalleşme sürecinde sosyal hayatı canlandırmak adına uygun faizli ve geri ödemeli 4 yeni kredi paketi hayata geçirdiklerini bildirdi. Kamu banları özellikle konutlarda ilk 12 ay ödemesiz ve 15 yıl vade şeklinde sunduğu imkânlarla, ev almayı planlayanlara destek olmayı hedefliyor. Söz konusu kredilerin uygun ödeme koşulları ve düşük faiz oranları ise vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Ancak bu fırsattan büyük bir kesimin yararlanmasını sağlamak adına çeşitli sınırlandırmalar da getirilmiştir.  Buna göre Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerden ev alacaklara en fazla 750 bin lira, diğer illerden konut alacaklara ise en çok 500 bin lira kredi desteği verilebilecektir. Öz kaynak peşinat oranı ise en az %10’dan başlayacak şekilde uygulamaya sokulacak.

Yeni Eve 0.64, Eski Eve Yüzde 0,74 Faiz Oranı Uygulanacak

Konut kredisi desteği kapsamında sıfır konutlar için yine 12 ay sonra ödemeye başlanarak 15 yıllık vadeyle %0,64 faiz oranı uygulanacak.  Diğer yandan ikinci el durumundaki daireler için ise aynı ödeme koşulları geçerli olmak üzere %0,74 oranında faiz alınacak. Bankaların sunduğu bu avantajlı konut kredisinden yararlanmak için ilgili bankaya şahsen müracaat ederek kredinin diğer detaylarını öğrenebilirsiniz.

Kamu Banklarından Taşıt Kredisi Destek Paketi

Kamu bankalarının verdiği taşıt kredi desteğinin faiz oranları, yerli üretim binek ve sıfır araçlar için şirketlerle yapılan anlaşmalara göre değişmektedir. Buna göre aylık faiz oranları yüzde 0,49 ile 0,69 arasında taşıt kredisi desteğinin sağlanması amaçlanıyor. Bu krediden ayrıca motosiklet almak isteyenlerde yararlanabilecek. Taşıt kredi desteğinin İkinci el araçlar için faiz oranı ise %0,82 olarak belirlenmiştir.

En fazla 6 ay ilk taksit ertelenebilen ikinci el araç kredisinde 60 ay vadeye kadar ve en fazla 150 bin liralık kredi alınabilecek. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise 7 yıldan daha eski araçların bu kapsamda olmayacağıdır.

Kamudan Sosyal Hayatı Destek Paketi

Salgın sürecinin ekonomideki etkilerini canlandırmak adına sosyal hayatı destekleyen bir tüketici kredisi de kamu bankaları imkanlarıyla halka sunuluyor.  Özellikle yerli firmalar tarafından üretilmekte olan elektronik, boya, seramik, kapı, mobilya, beyaz eşya, pencere sistemleri, çeyiz, ev tekstil ürünleri ve bisiklet gibi ihtiyaçlar için firmalarla anlaşma yapılmak kaydıyla kredi imkanı veriliyor. Buna göre en az 3.000 TL, en fazla 30.000 TL olmak üzere ilk 6 ay ödeme yapmadan en fazla 60 ay vade olacak şekilde %0,55 faizle kredi kullanılabilecek.

Tatil Destek Kredi Paketleri

Yaşanan küresel salgından çok zarar gören sektörlerin başında turizm sektörü geliyor. Hem vatandaşların tatil ve seyahatlerini rahatça gerçekleştirmeleri hem de ekonomik olarak zor duruma düşen turizm sektörünü canlandırmak amacıyla tüketicilere tatil destek kredisi sunuluyor.  Söz konusu kredi, 10 bin liraya kadar ilk 6 ay ödeme yapmaksızın en fazla 36 ay vade olacak şekilde düzenleniyor. Bu kapsamda seyahat acenteleri de unutulmadı. Tatil için yapılacak seyahat harcamaları için acentelerle yapılacak anlaşmayla peşin fiyatına ilk üç ay ödeme yapılmadan 15 aylık kredi kullanılabilecek. Detaylar acente ve bankaların web sayfalarında açıklanacak.

Ayrıca söz konusu kredi paketlerine başvurular internet üzerinden kabul edilmiyor. Bu nedenle ilgili bankaların kredi servislerine şahsen başvuru yaparak temel ihtiyaç kredisi desteklerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu