ParaYurtdışında Çalışmak

Almanya’da Meslekler ve Maaşlar 2022

Almanya’da Meslekler ve Maaşlar 2022

Almanya'da meslekler ve maaşlar

Maaş bilgileri mesleğe ve sektöre göre değişir. Almanya’da Meslekler ve Maaşlar 2022 En yüksek ücretli sektörler aşağıda listelenmiştir. Almanya’daki farklı meslekler için maaşlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, maaş rehberine bakın. Almanya’da her mesleğin ne yaptığını ve ne kadar para kazandığını öğrenebilirsiniz. Aşağıda bazı meslekler ve bunlara karşılık gelen maaş aralıkları listelenmiştir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin! Umarım, bu makale bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

Almanya’da en yüksek ücretli işler doktorlar ve finans uzmanlarıdır. Almanya’da Meslekler ve Maaşlar 2022 Doktorlar yılda ortalama 89.500 Euro brüt kazanıyor. Mali ve yatırım danışmanları ortalama 68.600 EUR kazanıyor. Almanya’da nüfusun çoğu istikrarlı orta sınıfın bir parçasıdır, bu da maaşların oldukça yüksek olduğu anlamına gelir. Ayrıca, hükümet herkesin geçimini sağlayan bir refah sistemi uygulamaya koydu. Sonuç olarak, Almanya’da diğer gelişmiş ülkelere kıyasla yılda 125 bin Euro’dan fazla kazanan nispeten daha az insan var.

Genel olarak, Alman maaşları çok rekabetçidir. Mesleki deneyime ek olarak endüstri, maaş seviyelerinde önemli bir faktördür. Almanya’da Meslekler ve Maaşlar 2022 Almanya’daki en yüksek ücretli işler arasında doktorlar ve avukatlar yer alıyor. Bu iki sektör, ortalama maaştan %29’a kadar daha fazlasını sunabilir. Ancak, yöneticiler için ortalama gelir ayda sadece brüt 4.898 Avro veya yıllık brüt 58.785 Avro’dur. Mezun olarak, Almanya’da adil bir miktar kazanmayı bekleyebilirsiniz. Ek olarak, mezunların ortalama maaşı hala yüksek olduğu için dereceniz takdir edilecektir.

Doktorlar Almanya’da en yüksek ücretli meslekler arasındadır. Bir radyolog için ortalama maaş yılda 84.000 Euro’dur ve doktorlar en yüksek ikinci maaşı alırlar. Yönetim direktörleri yılda 174,600 Euro’dan fazla kazanıyor ve doktorlar ayda yaklaşık 14,550 Euro kazanıyor. Alman vatandaşlarının gelir dağılımına göre, nüfusun yaklaşık %5’i yılda 125 binin üzerinde kazanıyor. Bu, Almanya’nın yüksek ücretli bir iş arayanlar için daha uygun fiyatlı bir ülke olduğu anlamına geliyor.

Doktorlar, avukatlar ve iş adamları Almanya’da en yüksek ücretli mesleklerdir. Almanya’da Meslekler ve Maaşlar 2022  Bir radyolog için ortalama maaş ayda brüt 7.000 EUR civarındadır. Bir genel müdür, yılda 174 bin Euro’dan fazla kazanıyor, ancak yöneticilerinin yalnızca dörtte biri uzman olarak kabul ediliyor. Almanya’da bir doktorun maaşı oldukça rekabetçidir, ancak bu profesyonellerin gelirleri hak edilmektedir. Bu işler çok kazançlıdır.

Almanya’da en çok maaş alan meslekler, 7 yıllık deneyime sahip BT uzmanlarıdır. Bu profesyoneller, Almanya’da dört yıl kalabilmek için Mavi Kart başvurusunda bulunmak isteyebilirler. Eğitim geçmişi olmayanlar kalış sürelerinin uzatılması için başvurabilirler. Bu yüksek ücretli mesleklere ek olarak, Almanya’da düşük ücretli birçok iş de bulunmaktadır. Bazı meslekler diğerlerinden daha pahalı olmasına rağmen, ülkede hala rekabetçi bir konumdadırlar.

Almanya’da ortalama brüt maaş, AB vatandaşı olmayan bir kişi için 64 253 EUR civarındadır. Almanya’da Meslekler ve Maaşlar 2022 AB vatandaşı değilseniz, yüksek vasıflı işçiler için Mavi Kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu vize, AB üyesi olmayan vatandaşların Almanya’da dört yıla kadar kalmalarına izin verir ve kalış sürenizi dört yıl daha uzatabilirsiniz. Almanya’daki en yüksek ücretli şirketler arasında doktorlar ve matematikçiler yer alıyor.

Almanya'da Meslekler ve Maaşlar 2022
Almanya’da Meslekler ve Maaşlar 2022

Almanya’da maaşlar oldukça rekabetçi ve birçok iş rağbet görüyor. Yüksek ücretli alanlarda olanlar daha yüksek vergiler ödemeye hazır olmalıdır. Bu sektörlerde uluslararası işçiler için potansiyel fırsatlar da vardır. Örneğin, Düsseldorf’ta bir hemşirelik işi 60.000 hemşire gerektirir. Namibya Hemşireler Birliği kısa süre önce 16 Namibyalı hemşireyi işe aldı ve şu anda işsiz olduklarını söyledi. Almanya’da yaşamanın yüksek maliyeti, onu çalışmak için çekici bir yer haline getiriyor.

Ücret aralığının yanı sıra, Almanya’daki ortalama maaş büyük ölçüde değişebilir. Almanya’da Meslekler ve Maaşlar 2022 AB vatandaşıysanız, yılda en az 45.000 EUR kazanmayı hedeflemelisiniz. AB vatandaşı değilseniz, bundan daha fazlasını kazanmak en iyisidir. Bu arada, bu alanda yeterli deneyiminiz varsa başka bir vize türüne geçmeyi düşünebilirsiniz. Almanya’da çalışmakla ilgileniyorsanız, iyi bir yaşam kazanmanın birçok yolu vardır.

Avrupa’da çalışmak dendiğinde hepimizin ilk aklına gelen ülke Almanya’da çalışmak geliyor. Bunun nedeni, geçmişte tanıdığımız birçok insanın Almanya’ya işçi olarak gidip yüksek kazançlarla ülkeye geri dönmesidir. Geçmişte birçok insanın imkanları nedeniyle Almanya’da çalışmayı tercih etmesi boşa değildi.

Almanya sanayisi çok gelişmiş bir ülkedir. Aynı zamanda çalışanlara ve ülkede yaşayanlara sunduğu olanaklar ile tam bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Almanya sosyal devlet anlayışı ile Avrupa’daki çoğu ülkenin önüne geçmiş durumdadır. Sağlık konusunda sunduğu imkanlar bir yana çocuklu ailelerin her birine çocuk sayısı başına yüksek yardımlar yapmakta ve bu yardımlar ile ülkede yaşayanların hayatlarını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Son zamanlarda Almanya’dan Türkiye’ye dönen insanlar bu ülkede yaşamanın çok zor olduğunu beyan ediyorlar. Peki bu durum ne kadar doğru? Doğruyu söylemek gerekirse Almanya’da en düşük maaşla bile yaşamınızı sürdürmek Türkiye’de yaşamaktan daha kolaydır. Ülkemizde her saniye artan kur fiyatları ticari anlamda dışa bağımlı olduğumuz için hayatlarımızı zorlaştırmaktadır. Giyimden elektroniğe kadar her tüketim ihtiyacımıza ulaşmak için fahiş fiyatlar ödüyoruz. Sağlık alanında devletin ödeme kolaylığı sağladığı ilaçların ve tedavilerin sayısı karşıladıklarından çok daha fazla… Hal böyle olunca yurtdışında iş bulmak herkes için en mantıklı seçenek haline geliyor. Bu seçenekler arasında da sağladığı olanaklar ve sunduğu sosyal yardımlar ile Almanya’da çalışmak en mantıklı seçeneğimiz oluyor.

Almanya’da Çalışmak

Her alandan çalışanın kolaylıkla iş bulabileceği fırsatlar ülkesi hakkında son zamanlarda bazı yanlış sözler beyan ediliyor. Bunların başında ise ülkenin aşırı derecede pahalı olduğu, ev kiralarının bir asgari ücretli çalışan için zorlayıcı fiyatta olduğu ve alınan maaşın hiçbir şeye yetmediği gelmektedir. Objektif olarak bakıldığında ise Almanya’da yaşayan insanların Türkiye’ye dönmediği de kolaylıkla gözlemlenebilir. Bu kadar şikayetçi olan herkes aslında Almanya’da yaşamın Türkiye’de yaşamaktan daha kolay olduğunu da kabullenmektedir. Zira durum anlattıkları kadar kötü olsaydı kendi ülkelerine dönmezler miydi? Dönerlerdi, dönmemeleri için birçok sebepleri bulunmakta. Bu sebeplerin başında gelen neden ise ülkedeki asgari ücretin bir ayın sonuna kadar yettiği gerçeğidir. Peki, Almanya’da asgari ücret ne kadar? Bu sorunuza ve çok daha fazlasına bu yazımızda yanıt bulacaksınız.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Almanya’da asgari ücretli bir çalışan ayda 1.500 euro maaş almaktadır. Bu rakam gözünüze az gözükebilir. Bu yüzden Almanya’daki yaşam koşullarına hakim olmalısınız. Almanya’ya ilk defa gidip yerleşen bir insanın ilk ihtiyacı barınma olacaktır. Almanya’da 2+1 ve aile yaşamına uygun bir evin kirası aylık 300 euro. Bu ev kirası fiyatı Türkiye’deki ev kiralarına kıyasla oldukça azdır. Bugün Türkiye’de hangi ile giderseniz gidin 600 TL’nin altında bir ev kirasıyla kolay kolay karşılaşamazsınız. Türkiye’deki asgari ücret oranına bakıldığında 600 TL gibi bir kira aile bütçesini oldukça zorlamaktadır.

Almanya’da çalışma saatleri ise 8 saat ile sınırlıdır. Mesaiye kalma kavramının olmadığı, bütün işlerin ivedilik ve disiplinle yürüdüğü bu ortamda sosyal hayatınıza vakit ayırabiliyorsunuz. Kazandığınız paranın 4/1’ini de ev kirasına vermek zorunda olmadığınız için hem ihtiyaçlarınızı kolaylıkla giderebiliyor hem de sosyal yaşantı için kendinize bir bütçe ayırabiliyorsunuz. Kaldı ki çocuklu ailelerin hepsine çocuk başına bir ücret ödendiği için çocuklarınızın yaşamını iyi idare edebilmek için kendi bütçenizden fedakarlık yapmak durumunda kalmıyorsunuz.

Aldığınız asgari ücret ve sosyal yardımlarla Almanya’da hayatınızı devam ettirmek oldukça kolaydır. Başta sağlık masraflarının çoğunu devlet karşıladığı için hasta olmaktan dahi çekinir bir hale gelmiyorsunuz.

Almanya’da Yaşam Koşulları

Almanya bir Avrupa ülkesi olduğu için sosyal yaşam olanakları da oldukça fazladır. Birçok sanat galerisi ve sanat etkinliğinin yürütüldüğü bu ülkede kültür seviyesi yüksek bir yaşama kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Almanya’da yaşayan Türk sayısı çoğunluğu nedeniyle kendinizi tamamen size yabancı olan bir yerde bulmamak da sizi mutlu eden etmenler arasında olacaktır.

Almanya’daki mutfak alışverişi giderlerine gelecek olursak; bu ülkede bir aylık mutfak alışverişiniz için harcayacağınız para Türkiye’deki masrafınızın 3/1’i olacaktır. Et fiyatlarının Türkiye’dekinden daha ucuz olması nedeniyle sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeniyle yaşam kalitenizi artırabileceksiniz. Almanya’da Çalışmak kısacası, Almanya’da asgari ücretle çalışan bir kişi hayatını devam ettirmek için gereken parayı kolaylıkla kazanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu