BilgilerParaTeknoloji

Elektrikli araba alınır mı ? Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları 

Elektrikli Araba Alınır mı ?

Birçok potansiyel alıcı, elektrikli bir araba satın almakla ilgileniyor. Elektrikli araba alınır mı ? Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları  Başlangıç ​​maliyeti oldukça yüksek olsa da, elektrikli araba kullanmanın birçok avantajı vardır. Düşük çalıştırma ve bakım maliyetlerinin yanı sıra sıfır egzoz emisyonuna sahiptirler. Ayrıca, geleneksel içten yanmalı motorlara kıyasla daha düşük yaşam döngüsü karbon emisyonlarına sahiptirler. Ayrıca, benzinli araçlara göre sahip olmak ve bakımını yapmak çok daha ekonomiktir. Bir elektrikli otomobili şarj etmek de benzinli olana kıyasla daha ucuzdur. Kamu ve özel şarj istasyonları zaten inşa edildi, ancak büyük bir ağ oluşturmak birkaç yıl alacak.

Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları 
Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları

Elektrikli arabanın artıları faydaları nelerdir ?

Hükümet, 2030 yılına kadar benzinli ve dizel araçların yasaklanacağını ve bu tarihten sonra hibrit araçların yasaklanacağını açıkladı. Elektrikli araba alınır mı ? Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları  Bununla birlikte, elektrikli bir arabanın fiyatı benzinli veya dizel bir araca göre daha yüksektir, bu nedenle bir tane satın almaya değip değmeyeceği konusunda çok fazla tartışma var. 

 

Türkiyede satılan en ucuz elekrikli araba fiyatları

Neyse ki, elektrikli bir araca sahip olmanın birçok avantajı var. Geleneksel arabaların aksine, elektrikli bir aracı çalıştırmanın maliyeti, benzinli veya dizel bir arabaya göre çok daha düşüktür. Buna ek olarak, EV’ler üzerindeki vergi, geleneksel bir ICE’den önemli ölçüde daha düşüktür.

Elektrikli araba ne kadar yakar ?

Elektrikli bir araba satın alırken, yakıt maliyetine karşı maliyete bakmak önemlidir. Bir benzinli veya dizel araçla karşılaştırıldığında, bir EV’nin çalışması daha az maliyetlidir ve daha verimlidir. Elektrikli araba alınır mı ? Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları  Benzinli veya dizel araçtan farklı olarak elektrikli araç satın almak daha pahalıdır, ancak yıl sonu araç indirimlerinden ve diğer özel kampanyalardan da yararlanabilirsiniz. Ayrıca geçişi sağlamaya yardımcı olacak birçok hükümet hibesi de bulunmaktadır.

Elektrikli araba bir şarj da kaç kilometre (km) gider ?

Elektrikli otomobillerin bir diğer avantajı da indirimli fiyatıdır. Elektrikli otomobillerin satın alınması da benzinli veya dizel araçlardan daha ekonomiktir. Elektrikli bir araba satın almak istiyorsanız, elektrik için şarj olan bir araba aramalısınız. Yeni araba alıcılarına çok sayıda teşvik sunulmaktadır. Ve henüz bir elektrikli araç almaya hazır değilseniz, bir hibrit almayı düşünün. Daha az paraya daha yeşil bir araba almanın harika bir yolu.

Benzinli veya dizel bir araç seçerken elektriğin maliyetini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Benzinli bir arabanın sınırsız bir menzili varken, bir elektrikli arabanın sınırlı bir menzili vardır. İyi bir elektrikli arabanın yakınında bir şarj istasyonu olmalıdır. Elektrikli araba alınır mı ? Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları  Ayrıca, elektrik pilinin fiyatı benzinli pilden çok daha yüksek olabilir. EV’ler daha ucuz olsa da, sigortalanması daha pahalı olabilir.

 

Elektrikli ARaba fiyatları, elektrikli araba modelleri

  • Renault Twizy
  • Renault Zoe
  • Smart Fortwo
  • Hyundai KONA Elektrik
  • BMW i3
  • Mini Cooper SE
  • Honda E

Renault Twizy

Renault Twizy

Renault Twizy, Türkiye’de sıfır olarak da satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı elektrikli otomobil. Aralık ayının başında 400 bin TL fiyat etiketine sahip olan araç, birkaç gün içerisinde kur indirimi de yaşayıp daha uygun fiyatlara satın alınabilecek. İkinci el sitelerinde de çokça Elektrikli araba alınır mı ? Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları  yer alan Twizy’ye 200 bin TL civarında ulaşmak da mümkün. Bu arada; iki kişilik kompakt bir yapıya sahip olan aracın 100 kilometre menzil sunduğunu unutmayın. Yani bu araç, daha çok şehir kullanımına uygun.

Renault Zoe

Renault Zoe

Türkiye’de satın alabileceğiniz en ucuz elektrikli arabalardan bir tanesi de Renault Zoe. 400 kilometre civarında menzile (WLTP) sahip olan aracın sıfırı, kurdaki düşüşten önce 540 bin TL civarındaydı. Fiyat listesini güncellemeye alan Renault, bu aracı artık daha da uygun fiyata satacak. Aracın ikinci el piyasasına baktığımızda 330 bin TL gibi fiyatlara Zoe almak pekala mümkün.

Smart Fortwo

Smart Fortwo

Mercedes-Benz aracılığıyla Türkiye’ye getirilen Smart’ın Fortwo modeli,  160 kilometre civarı menzil sunuyor. 3 kapılı bir araç olarak karşımıza çıkan aracın sıfır model fiyatları kaldırılmış olsa da bu aracın ikinci eline ulaşmak isterseniz, 400 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.Elektrikli araba alınır mı ? Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları

Hyundai KONA Elektrik

Hyundai KONA Elektrik

Hyundai KONA, yalnızca şehir içinde değil, şehirler arası yolculuklarda da işinizi görebilecek bir model. Zira bu aracın 484 km menzili bulunuyor. 705 bin TL’ye sıfırına ulaşabileceğiniz Elektrikli araba alınır mı ? Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları  Hyundai KONA Elektrik’in ikinci eli ise çok az sayıda ve fiyatlar sıfırlardan daha yüksek. Görünen o ki KONA Elektrik sahipleri, kur farkını şimdilik yansıtmamışlar.

BMW i3

BMW i3

BMW i3, sıfır kilometrede 1 milyon TL’nin üzerinde fiyata sahip olsa da ikinci elde daha farklı bir durum söz konusu. 325 kilometre menzil ve BMW kalitesini tüm hatlarıyla sunan araç, Elektrikli araba alınır mı ? Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları  460 bin TL gibi fiyatlarda da bulunabiliyor.

Mini Cooper SE

Mini Cooper SE

Otomobil tutkunları Mini Cooper‘ı zaten çok iyi bilir. Bu araç yıllardır piyasada ve çok da seviliyor. Mini Cooper SE ise geleneksel tasarımı elektrikle buluşturuyor. Sıfırı 817 bin 177 TL civarında olan Mini Cooper SE, ikinci el ilan sitelerinde 660 bin TL’den başlayan fiyatlarla bulunabiliyor.

Honda E

Elektrikli araba alınır mı
Elektrikli araba alınır mı

Honda’nın sevilen tam elektrikli modeli E, Türkiye’ye resmen giriş yapmadı. Ancak bazı oto galeriler, bu aracı yurt dışından ithal etmiş durumdalar. 220 kilometre menzil sunan bu elektrik motorlu araca sahip olmak isterseniz, 900 bin TL‘yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Elektrikli araba alınır mı ? Türkiyede en ucuz elekrikli araba fiyatları  Aracın ikinci el modelleri henüz yok.

 

Türkiye’de satılan elektrik motorlu araç modelleri elbette bunlardan ibaret değil Örneğin BMW’nin i3 dışında tam elektrikli motora sahip 3-4 modeli daha Türkiye’de satılıyor. Öte yandan, Mercedes, Jaguar, Tesla ve Porsche gibi otomobil markalarına ait tam elektrikli modeller de mevcut. Ancak bu saydığımız araçlara 1,5 milyon TL’nin altında ulaşmak pek de mümkün değil…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu