Para

Türk Lirası Banknotları Üzerindeki Kişiler | Tam Liste 2022

Kullanmış olduğumuz Türk Lirası banknotları üzerindeki kişiler kimlerdir sorusunu çok fazla kişi merak etmektedir.Türkiye’nin para birimi olarak bilinen lira banknotları içerisinde yer alan unsurlardan dolayı da ilgi çekecek olan ögeler olarak değerlendirilmektedir. Türk Lirası banknotlarının içerdiği ögeler bakımından da farklılık göstermesi; farklı insanların resimlerine sahip olması ile beraber aynı zamanda da renklerin de aynı şekilde de değişiklik göstermesinden kaynaklı olarak da kabul görecektir.

Bu tür bir ayırt özelliğe sahip olması bilinen banknotlar da insanların gündelik yaşamlarında etkili bir biçimde kullanılacaktır. Aynı zamanda da insanların ilgisi dahilinde de harcama yaparken kullandıkları metotları da içerisinde de barındıracaktır. Türk Lirası Banknotları üzerindeki kişiler kimlerdir ve görevleri nelerdir açık bir şekilde başlıklar hâlinde sizlere sunmaktayız.

Türk Lirası Banknotları Üzerindeki Kişiler

Hemen hemen her gün elimizde yer alan ve günlük ihtiyaç ve isteklerimizi karşılama konusunda tercih edilen para birimleri; insan hayatının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Farklı farklı banknotlar dahilinde gündeme gelecek olan seçenekler kapsamında da etkili bir noktada yer alacak olup; bu alanda da gerekenleri sağlaması dahilinde de öne çıkacaktır.

Temel ihtiyaçların ve isteklerin giderilmesi dahilinde ortaya çıkacak olan Türk Lirası banknotları; farklı dizaynlara ve farklı renklere sahip olması ile bilinmekte olup; değişik boyutlarda yer alan nakit ölçü birimleri olarak da adından söz ettirmektedir. Böylelikle kolay bir biçimde ayırt edilebilecek düzeyde yer alan banknotlar konusunda herhangi bir karışıklık durumu da söz konusu olmayacaktır.

Banknotların ön yüzünde genel olarak Kemal Atatürk’ün resmi ile beraber Merkez Bankası yöneticilerinin imza kopyası bulunmaktadır. Bununla beraber yazıyla ve rakamla ederi de paranın ön ve arka yüzlerinde yer alması ile beraber; arka yüzünde Türk tarihi için önemli olan şahsiyetlere de yer verilmektedir.

5 TL’nin Arkasındaki Adam Kim?

5 TL’nin arka yüzünde bilim dünyası açısından önemli bir konumda yer alan şahsiyetlerden bir tanesi bulunmaktadır. 5 TL’nin arka yüzünde Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı’nın ismini görebilmek mümkün oluyor.

10 TL’nin Arkasındaki Adam Kim?

10 TL banknotunun arka yüzünde ise matematik dünyasında çığır açan bir isim yer alıyor. Dünyaca ünlü bir matematik profesörü olarak bilinen Cahit Arf; bu banknotun arkasında yer alan isim olarak bilinmektedir.

20 TL’nin Arkasındaki Adam Kim?

20 TL banknotunun arka yüzünde ise Osmanlı’nın son dönemde etkili olarak binaların ve kamuya açık alanların yapımında başarılı bir konumda yer alan isme yer veriliyor. Mimar Kemaleddin ismi 20 TL değerindeki kağıt para üzerinde yer alarak; bu banknotun tasarımının önemli bir parçası haline de gelebiliyor.

50 TL’nin Arkasındaki Adam Kim?

50 TL değerindeki banknot içerisinde de edebiyat kökenli bir ismi görebilmek mümkün hale gelebiliyor. İlk kadın yazarlardan olan Fatma Aliye Hanım bu banknotun arkasında yer alıyor.

100 TL’nin Arkasındaki Adam Kim?

100 TL değerindeki banknotun arkasında ise Itri olarak bilinen ünlü müzisyen Buhurizade Mustafa Efendi’yi görebilmek de mümkün oluyor.

200 TL’nin Arkasındaki Adam Kim?

200 TL değerindeki banknotun arkasında ise Anadolu tasavvufu için önemli bir isim olarak bilinen ve öğretileri halen daha geçerli olan Yunus Emre’yi gözlemleyebiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu